Rzym, czyli jedno z najstarszych miast europejskich, to jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć na własne oczy. W Rzymie zachowało się wiele zabytków z czasów starożytnych, nawet z VIII czy XI wieku przed naszą erą, które dziś możesz podziwiać. Oczywiście nie wszystkie przetrwały w całości i czasami zobaczysz jedynie, na przykład, kawałek muru, czy kilka kolumn. Nie zapominaj jednak, że te pozostałości mają prawie 3000 lat i Włosi bardzo dbają o to, żeby je wszystkie zachować. Dlatego właśnie często znajdziesz ogromne rusztowania, na których pracują konserwatorzy zabytków. Koloseum jest takim zabytkiem, które prawie zawsze obstawione jest rusztowaniami.

W Rzymie zabytków i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia jest pod dostatkiem. Po mojej dwukrotnej wizycie w Wiecznym Mieście sporządziłam listę miejsc, które warto zobaczyć i w których warto zatrzymać się na chwilkę. Zaczynamy zatem wirtualny spacer po stolicy Włoch!

Rzym widok

Koloseum

Zaczynamy od symbolu miasta, czyli Koloseum. Każdy chyba zna Koloseum. Jak nie z lekcji historii, to może chociaż z filmów takich jak „Gladiator”, czy z naszej rodzimej produkcji „Quo Vadis”. Budynek Koloseum został ukończony w roku 80 naszej ery i przez lata przeszedł wiele perturbacji. Ściany amfiteatru ucierpiały najbardziej w wyniku trzęsień ziemi. Dziś współcześni używają nowoczesnych technik, aby zachować budynek Koloseum w obecnym stanie dla potomnych.

Koloseum to amfiteatr, w którym odbywały się igrzyska olimpijskie, polowania na dzikie zwierzęta i walki gladiatorów. Tam też mordowano chrześcijan. Nazwa miejsca pochodzi od znajdującego się obok ogromnego posągu Nerona, który przedstawiony jest jako Helios. Z włoskiego słowo ogromny to „kolossos” i stąd pochodzi nazwa Koloseum.

Budynek Koloseum można podziwiać z zewnątrz. Teren otaczający budynek jest zawsze dosyć zatłoczony, ale przy odrobinie szczęścia znajdziesz tam skrawek zieleni, na którym możesz odpocząć. Istnieje również możliwość zobaczenia Koloseum od środka. W takim wypadku musisz zakupić bilet. Bilety kupić możesz na miejscu w kasie lub online na stronie il-colosseo.it. Polecam wybranie tej drugiej opcji i rezerwację biletu online, bo kolejki do kasy są ogromne. Bilet do Koloseum upoważnia Cię też do wstępu do kolejnej atrakcji – Forum Romanum i kilku innych miejsc.

Koloseum Rzym

Koloseum Rzym

Koloseum Rzym

Koloseum Rzym

Koloseum Rzym

Forum Romanum

Zaraz za Koloseum znajduje się kilka innych perełek pochodzących z okresu średniowiecza. Niestety nie zachowały się one w tak dobrym stanie, jak Koloseum, ale przy odrobinie wyobraźni z łatwością stworzysz sobie pełen obraz tych miejsc. Już wspomniałam, że bilet, który zakupisz w Koloseum upoważnia także do wejścia do innych zabytków. Jednym z nich jest Forum Romanum, czyli z polskiego – rynek rzymski. Forum Romanum niegdyś było najważniejszym miejscem w Rzymie. Było to serce miasta, gdzie miały miejsce najważniejsze wydarzenia: wybory, procesje, sprawy sądowe, a nawet walki gladiatorów. W otoczeniu placu znajdowały się świątynie, bazyliki, budynki rządowe i łuki triumfalne. Najważniejsze budynki to Świątynia Wenusa i Romy, Świątynia Romulusa, Bazylika Emiliusza czy Łuk Triumfalny Tyberiusza.

Dziś Forum Romanum to prostokątny plac otoczony ruinami budynków. Budynki nie zachowały się w całości, więc dziś możesz podziwiać jedynie pozostałości po murach i kolumnach.

Forum Romanum

Forum Romanum

Forum Romanum

Forum Romanum

Vittoriano (Pomnik Wiktora Emanuela II)

Kilkanaście metrów za Forum Romanum znajdziesz znacznie bardziej współczesną atrakcję w mieście, jaką jest Vittoriano lub też Pomnik Wiktora Emanuela II. Jest to podobno najczęściej odwiedzany pomnik w całych Włoszech. Nie ma się co dziwić, bo pomnik jest ogromnych rozmiarów, a na jego szczycie znajduje się charakterystyczna i bardzo rozpoznawalna figura kwadrygi, która symbolizuje jedność (kwadryga to antyczny rzymski wóz zaprzężony w cztery konie). Pomnik, który został zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego upamiętnia króla Wiktora Emanuela II. Król ten odegrał znaczącą rolę w procesie zjednoczenia Włoch. Pomnik został odsłonięty w 1911 roku, a dekadę później w centralnej części otworzono Grób Nieznanego Żołnierza.

Pod pomnikiem odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe.

Vittoriano Rzym

Vittoriano Rzym

Panteon

Panteon to kolejny symbol starożytnego Rzymu, który zachował się w całości chociaż na przestrzeni wieków zmienił swoje przeznaczenie. Budynek został ufundowany w 27 roku, ale w wyniku pożaru uległ zniszczeniu. Dopiero w 127 roku Panteon został odbudowany przez cesarza Hadriana. Wtedy właśnie świątynia poświęcona była bóstwom oraz ówcześnie panującemu cesarzowi. W VII wieku Panteon zmienił swoje przeznaczenie i budynek użytkowany jest jako kościół katolicki pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od Męczenników.

Panteon ma kształt charakterystycznego walca z kopułą na szczycie. Wstęp do środka jest darmowy. Budynek znajduje się w otoczeniu starych budynków i klimatycznych wąskich uliczek, więc po zwiedzeniu wnętrza możesz wybrać się na spacer i zwiedzić okolicę.

Panteon Rzym

Panteon Rzym

Panteon Rzym

Panteon Rzym

Piazza Navona to jeden z największych placów w Rzymie. Został on wybudowany na ruinach starożytnego stadionu Domicjana. W czasach starożytnych podczas igrzysk olimpijskich rozgrywano tam konkurencje zwane agoniami. Papież Innocent X wydał rozporządzenie o przebudowie stadionu na plac.

Dziś na placu znajdują się restauracje, hotele, kościoły i budynki mieszkalne. W samym centrum znajdziesz ogromną fontannę zwaną fontanną Czterech Rzek. Fontannę tworzą cztery postacie wraz z palmami i zwierzętami, a całość symbolizuje cztery rzeki z różnych kontynentów. Postać dosiadająca konia symbolizuje Dunaj i Europę, postać z osłoniętą głową to Nil, Azję uosabia Ganges, a argentyńską rzekę La Plata symbolizuje postać z podniesioną ręką.

Piazza Navona

Piazza Navona

Zamek Świętego Anioła

Zamek Świętego Anioła lub też Mauzoleum Hadriana to jedna z piękniejszych budowli rzymskich znajdująca się nad brzegiem Tybru w bliskiej odległości od Watykanu. Budynek pierwotnie stanowił mauzoleum cesarza Hadriana i jego rodziny. Prace ukończono w 139 roku a już w 271 roku ówczesny cesarz przekształcił mauzoleum w więzienie. W VI wieku papież Grzegorz I Wielki przemianował budowlę na Zamek Świętego Anioła. Stało się tak ponieważ według legendy podczas epidemii zarazy nad budowlą ukazał się Anioł Święty ze schowanym mieczem. Miał być to symbol końca zarazy. Epidemię zarazy bowiem interpretowano jako gniew boży.

Dziś w zamku znajduje się watykańskie muzeum średniowiecznej broni. Sam budynek jest wart odwiedzenia a w szczególności taras skąd rozpościera się przepiękny widok na miasto, most Świętego Anioła i Tybr.

Zamek Świętego Anioła

Zamek Św Anioła

Zamek Św Anioła

Zamek Św Anioła

Zamek Św Anioła

Trastevere

A jeżeli chcesz zrobić sobie przerwę od zabytków i zobaczyć prawdziwe życie w Rzymie to polecam wybranie się do dzielnicy Trastevere. Dzielnica ta znajduje się zaraz za Zamkiem Świętego Anioła i Watykanem i ciągnie się wzdłuż brzegu rzeki Tybr. Warto jest wybrać się zatem na spacer brzegiem rzeki. Sam Tybr nie robi wrażenia, bo rzeka jest dosyć brudna, ale w połączeniu ze starymi kolorowymi budynkami ma swój jedyny w swoim rodzaju klimat.

Trastevere to dzielnica mieszkalna. Zobaczysz tam Rzymian pędzących do pracy, dzieci bawiące się pod blokami i wysokie kamienice z wywieszonym za oknem praniem. Jest też dużo pchlich targów i pojedynczych stoisk z antykami i książkami. Nie brakuje też klimatycznych kawiarenek serwujących włoskie cappuccino. Na Trastevere warto jest się wybrać na obiad lub kolację. Dzielnica bowiem słynie z knajpek serwujących najlepszą pizzę w mieście.

Trastevere Rzym

Trastevere Rzym

Trastevere Rzym

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie zlokalizowane są na Placu Hiszpańskim. Zostały one zaprojektowane przez architektów Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi i ukończone w 1725 roku. Schody liczące 135 stopni zaczerpnęły woją nazwę od znajdującej się nieopodal Ambasady Hiszpańskiej. Prowadzą one ze wspomnianego Placu Hiszpańskiego aż do znajdującego się na szczycie kościoła Św Trójcy. U stóp schodów, na placu znajduje się fontanna Barcaccia, której wody zasilane są akweduktem.

Plac Hiszpański i schody to miejsce licznie odwiedzane przez Włochów i turystów i jest tam zawsze tłoczno. Jest to też miejsce uwielbiane przez celebrytów i ludzi z pierwszych stron gazet. Na placu znajdują się największe na świecie butiki modowe, a na samych schodach co roku odbywa się pokaz mody.

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi to najsłynniejsza fontanna nie tylko w Rzymie, ale i na całym świecie. Podobnie jak fontanna Barcaccia na Placu Hiszpańskim, tak i wody di Trevi zasilane są akweduktem.

Fontanna jaką mamy okazję podziwiać dziś została zaprojektowana przez Niccolo Salvi w 1732 roku. Jej forma przypomina fasadę budynku.

Odwiedzający wrzucają do wody monety i ten gest ma im zapewnić powrót do Rzymu. Podobno wrzucenie dwóch monet jest gwarancją romansu, a trzech – ślubu. Podobnie jak Schody Hiszpańskie tak i di Trevi jest zawsze bardzo zatłoczonym miejscem w szczególności w nocy. Warto jest wybrać się tam z a dnia i po zachodzie słońca, aby zobaczyć oświetlenie fontanny.

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi

Bazylika św. Jana na Lateranie

Teraz przyszedł czas na duchową wyprawę po Rzymie. Nie zaczniemy jednak od Watykanu, a od Bazyliki Świętego Jana na Lateranie, która pewnie ku zaskoczeniu wielu jest najważniejszym kościołem katolickim na świecie. Mówię tutaj ku zaskoczeniu, bo wielu uważa Bazylikę Świętego Piotra za najważniejszy kościół. Bazylika Świętego Jana jest katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża. Zresztą sam napis na murach budynku mówi sam za siebie: Omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis Mater et Caput (Matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata). Co ciekawe zanim w 1308 roku papieże przenieśli się do Watykanu, to urzędowali właśnie na Lateranie.

Bazylika Świętego Jana jest otwarta dla pielgrzymów i regularnie odbywają się w niej msze święte. Możesz ją zwiedzić za darmo.

Kościół na Lateranie

Kościół na Lateranie

Watykan

Nadszedł teraz czas na zwiedzanie najmniejszego państwa na świecie, czyli Watykanu. W Watykanie obecnie mieszka papież i to tam znajduje się słynna Bazylika Świętego Piotra. Bazylikę zwiedzić można za darmo, ale niestety kolejki to wejścia są ogromne. Byłam tam dwukrotnie i za każdym razem czekało mnie 3 godziny stania w kolejce. Możesz oczywiście zrezygnować z odwiedzenia bazyliki i pozostać na samym placu. Bardzo polecam także odwiedzenie Muzeów Watykańskich, które znajdują się nieopodal. Najlepiej jest zarezerwować bilet online ponieważ znów kolejki do kasy są bardzo długie.

 

Więcej o Watykanie

 

Watykan

Watykan

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *