Wieża Eiffla, zwana także „Żelazną Damą” to najwyższa konstrukcja w Paryżu o łącznej wysokości 324 metrów. Bez dwóch zdań jest to najbardziej popularna atrakcja w stolicy Francji i symbol całego kraju. Będąc w Paryżu Wieżę należy bezwarunkowo zobaczyć w ciągu dnia i po zachodzie słońca. Warto jest też wjechać na taras widokowy, z którego rozpościera się widok na cały Paryż.

Pierwszą atrakcją, którą zobaczyłam po przyjeździe do Paryża była właśnie Wieża Eiffla. Nie mogłam doczekać się, kiedy wreszcie stanę u stóp tego słynnego paryskiego symbolu. Przyznam szczerze, że większe wrażenie zrobiła na mnie okolica w jakiej znajduje się Wieża niż sama budowla. Zdecydowanie otoczenie Sekwany i Pól Marsowych ma duży wpływ na estetyczny odbiór Wieży Eiffla. Bardzo spodobał mi się także widok z tarasu widokowego. Rozpościera się z niego widok na Paryż i można zobaczyć najważniejsze budowle, jak na przykład Łuk Triumfalny. Zdecydowanie polecam kupno biletów i wjazd na taras widokowy.

Wieża Eiffla: podstawowe informacje

Budowa Wieży Eiffla została ukończona w 1889 roku i budowla miała upamiętniać setną rocznicę zakończenia rewolucji francuskiej. Wtedy Wieża była najwyższą budowlą na świecie i jej oryginalna konstrukcja ze stali stanowiła inspirację dla architektów. Na wzór Wieży Eiffla, bowiem powstało kilka innych wież widokowych na świecie. Jedną z nich jest słynna biało-czerwona wieża w Tokio.

Za budową Wieży stoi Gustav Eiffel, chociaż tak naprawdę to nie on był pomysłodawcą projektu. Cała zasługa spoczywa w rękach pracowników Eiffla: Maurice Koechlina i Émile Nouguiera. Eiffel odkupił od nich prawa autorskie i stąd był jedyną osobą mającą prawa do projektu. Budowę rozpoczęto w 1886 roku i na jej lokalizację wybrano Pola Marsowe, co nie było przypadkiem. Otóż właśnie tam odbywać się miała wystawa światowa, która była jednym z powodów, dla których rozpoczęto budowę.

Wieża wykonana jest w całości ze stali a do jej budowy wykorzystano doświadczenie Gustava Eiffla, który był ekspertem w budowie mostów stalowych. To właśnie on zaprojektował piękny stalowy most w portugalskim Porto. Paryska konstrukcja ma w sumie 324 metry wysokości (wraz z antenami) i jej wysokość zmienia się o kilkanaście centymetrów zależnie od temperatury.

Wieża Eiffla Paryż

Dojazd do Wieży Eiffla

Wieża Eiffla znajduje się w północnej części Pól Marsowych, a jej dokładny adres to 5 Avenue Anatole. Możesz do niej dojechać metrem, autobusem, łodzią, rowerem miejskim lub własnym samochodem. Najbliższe stacje metra to:

 • Trocadero z linią numer 9
 • Bir-Hakeim z linią numer 6
 • Ecole militaire z linią numer 8

W okolicy Pól Marsowych zatrzymują się następujące linie autobusów: 82, 30, 42, 69, 86, 72.

Jak wygląda wizyta na Wieży Eiffla

Wieżę Eiffla podziwiać możesz od zewnątrz. Bardzo fajny jest spacer wokół budowli od ogrodów Trocadero aż do Pól Marsowych. Polecam jednak wjazd na Wieżę do tarasów widokowych. Wieża Eiffla ma aż trzy tarasy widokowe:

 • Pierwszy poziom – 57 metrów
 • Drugi poziom – 116 metrów
 • Trzeci poziom – 276 metrów

Na pierwszy poziom wejść możesz schodami, na drugi windą lub schodami, a na trzeci poziom tylko windą. Winda na Wieży jest całkowicie oszklona, co dodaje dodatkowego smaczku. Na każdym z poziomów poza tarasem widokowym czekają także inne atrakcje. Znajdziesz tam sklep, muzeum, atrakcje dla dzieci, kilka restauracji w tym jedną z gwiazdką Michelin.

Moim zdaniem najciekawszy jest drugi poziom. Podziwiać możesz z niego największe atrakcje Paryża: Sekwanę, Pola Marsowe, Łuk Triumfalny, Katedrę Notre-Dame, Invalides czy Montmartre.

Sekwana Paryż

Cena i godziny otwarcia

Godziny otwarcia uzależnione są od pory roku. W okresie letnim taras widokowy otwarty jest dla odwiedzających trochę dłużej.

 • 13 czerwca – 29 sierpnia – 09.00 – 00.45
 • Pozostały okres – 09.30 – 23.45 (winda) lub 09.30 – 18.30 (schody)

Cena zależy od tego czy skorzystasz z windy lub ze schodów oraz od poziomów, jakie chcesz odwiedzić:

 • Poziom 1 & 2 windą – 16,60€; schodami – 10,40€
 • Wszystkie poziomy windą – 25,90€
 • Poziomy 1 & 2 schodami, a 3 windą – 19,70€

Dzieci, młodzież i niepełnosprawni mogą liczyć na duże zniżki. Bilety można zakupić w kasie na miejscu lub na stronie internetowej.

Co zobaczyć w okolicy

Po wizycie na Wieży Eiffla możesz wyruszyć na dalsze zwiedzanie stolicy Francji. Oto kilka atrakcji, które znajdują się w okolicy:

 • Invalides – kompleks budynków w skład, którego wchodzą Pałac Inwalidów i Kościół Inwalidów.
 • Pola Elizejskie – główna aleja z restauracjami, sklepami i teatrami.
 • Łuk Triumfalny
 • Muzeum Yves Saint Laurent– w całości poświęcone francuskiemu projektantowi.
 • Plac Zgody z charakterystycznym obeliskiem.

 

Sprawdź inne atrakcje w Paryżu

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *