Izrael wywarł na mnie bardzo duże wrażenie. Prawdę mówiąc byłam zaskoczona, że aż tak duże. Mimo, iż państwo jest stosunkowo małe to bez trudu wypełnisz kilkudniowy program zwiedzania po same brzegi. Do tego nie stracisz dużo czasu na przemieszczanie się z miejsca na miejsce, bo odległości między atrakcjami turystycznymi są naprawdę małe.

Zawsze wydawało mi się, że Izrael to miejsce jedynie dla pielgrzymów i jeżeli nie jesteś osobą mocno religijną to nie znajdziesz dla siebie nic ciekawego. Nic bardziej mylnego! Okazało się bowiem, że Izrael to miejsce idealne zarówno dla osób religijnych, jak i dla tych co uwielbiają się w historii starożytnej i dla tych co cenią sobie piękne widoki i wypoczynek nad morzem. A jak lubisz wszystkie trzy aspekty to jest duże prawdopodobieństwo, że Izrael stanie się Twoim ulubionym celem wakacyjnym!

Do tego wszystkiego przez cały rok Izrael rozpieszcza idealną pogodą i słońcem.Ja odwiedziłam Ziemię Świętą w drugiej połowie listopada i przez cały czas termometry wskazywały ponad 30 stopni a woda w morzu była cieplutka. Aż trudno było w to uwierzyć, że w Europie odnotowano pierwsze opady śniegu, a tylko 3 godziny lotu samolotem dalej świeciło ostro słońce.

Okej, przejdźmy zatem do konkretów. Tak Izrael to małe państwo, ale jest tam bardzo dużo do zobaczenia. Poniżej zebrałam listę miejsc, które zobaczyłam i które mogę polecić. Moja lista zawiera mieszankę miejsc religijnych, starożytnych i typowo wypoczynkowych. Warto zaznaczyć, że nawet jak nie jesteś osobą religijną to i tak warto odwiedzić niektóre kościoły i klasztory, bo same budynki są cudownymi perełkami architektonicznymi.

Mój plan zwiedzania jest nieco niestandardowy, bo nie zaczynamy od zwiedzania Jerozolimy, ale od północy kraju. Następnie przemieszczać będziemy się w stronę południa kraju. Zaczynamy!

Park Narodowy Banias

Park Banias położony jest w północnej części kraju u stóp góry Hermon na wzgórzach Golan. Jest to idealne miejsce na piesze wędrówki w pięknym otoczeniu przyrody. W obecnym parku Banias niegdyś znajdowało się starożytne miasto Cezarea Filipowa, którego pozostałości nadal można tam znaleźć. Jest to dosyć istotne miejsce dla Chrześcijan, bowiem właśnie w Cezarei Filipowej Jezus przepowiedział, że Piotr zostanie najważniejszym z apostołów. W parku Banias również swoje źródło ma rzeka Jordan, w której Jezus został ochrzczony.

Tak jak wspomniałam dziś park park Banias to głównie ścieżki trekkingowe i przyroda. Jest tam też największy wodospad w Izraelu – Banias. Park otwarty jest tylko w konkretnych godzinach i wstęp jest płatny.

Wzgórza Golan

Golan to 67 kilometrowy górzysty pas ciągnący się wzdłuż granicy izraelsko-syryjskiej. Dziś Wzgórza Golan w całości należą do Izraela, ale jeszcze kilka dekad wstecz toczyła się o te tereny zacięta walka z Syrią. W wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku Izrael przejął kontrolę nad tym terenem. Kolejne próby odbicia terenów Izraelczykom w 1973 roku podczas wojny Jom Kipur również zakończyły się fiaskiem dla Syrii. Od 1974 roku istnieje pas neutralny kontrolowany przez Siły pokojowe ONZ (UNDOF), który oddziela Syrię od terenów izraelskich.

Dziś na terenie Wzgórz Golan znajduje się kilka winiarni, w których można zakupić lokalne wyroby i wybrać się na wycieczkę po zbiorach. Ja dowiedziałam winiarnię Golan Heights Winery. Polecam także zatrzymanie się w punkcie widokowym Golan Heights View, z którego rozpościera się widok na miasto Al Qunaitra. Jest to wyludnione miasto, którego administrację nad miastem Izrael przekazał oddziałom pokojowym ONZ po 1974 roku. Zanim to się stało miasto zostało ewakuowane i zniszczone przez wycofujące się wojska izraelskie.

Jezioro Genazaret

Cały czas zostajemy na Wzgórzach Golan ale tym razem w ich południowej części. To właśnie tam znajduje się najważniejszy zbiornik w państwie, czyli jezioro Genezaret zwane też jeziorem Tyberiadzkim lub jeziorem Galilejskim. Mówię, że jest to najważniejszy zbiornik bowiem jest to podstawowe źródło wody dla Izraela. Woda z jeziora Tyberiadzkiego transportowana jest przez system rurociągów aż na południe kraju.

Samo jezioro jest przepiękne a woda jest krystalicznie czysta. Warto jest się tam zatrzymać zatem na spacer lub kąpiel w wodzie. W okolicy miejscowości Tabhga znajdziesz ośrodek wypoczynkowy z ogólnodostępną plażą. Jest też tam mała knajpka, w której możesz spróbować słynnej ryby Św Piotra, która jest rybą koszerną, a zarazem najbardziej powszechną w Izraelu. Rybę Św Piotra można zresztą znaleźć w każdej innej restauracji nad jeziorem. Ryba ta występuje w Biblii. Bowiem apostoł Piotr spytał Jezusa czy ten płaci podatek świątynny. Na co Jezus odpowiedział, że jako Syn Boży nie musi tego robić i poprosił Piotra, aby wyłowił z jeziora rybę i zapłacił podatek monetą, którą znajdzie w jej pyszczku.

Jezioro Genezaret

Kafarnaum

O zapłatę podatku Jezus został poproszony w Kafarnaum, które również znajduje się nad jeziorem Galilejskim. Kafarnaum to starożytne miasto, które w czasach rzymskich zamieszkiwane było przez 1500 mieszkańców. Jest to niezwykle ważne miejsce dla Chrześcijan, bowiem właśnie tam przez pewien okres czasu mieszkał Jezus. To właśnie tam dokonywał on swoich cudów i tam zmierzały pielgrzymki osób liczących na pomoc Jezusa. W Kafarnaum znajduje się również dom Świętego Piotra. Nad ruinami owego domu wybudowany został kościół katolicki.

Na terenie Kafarnaum znajdują się także ruiny najstarszej synagogi na świecie zwanej Białą Synagogą. Synagoga została wzniesiona najpewniej w V wieku n.e. więc nie jest to miejsce, w którym modlił się Jezus, ale wciąż jest to jedna z najstarszych synagog nie tylko w Izraelu, ale i na świecie.

Wspomniałam już, że Kafarnaum położone jest nad samym jeziorem Tyberiadzkim. Z miasta rozpościerają się przepiękne widoki na jezioro.

Góra Błogosławieństw

Nieopodal Kafarnaum znajduje się kolejne bardzo ważne miejsce związane z Jezusem – Góra Błogosławieństw. To właśnie na tej górze Jezus przekazał ludności Osiem Błogosławieństw. Dziś w tym miejscu znajduje się kościół, a owe błogosławieństwa wyryte są na kamiennych tablicach. Podobnie jak w przypadku Kafarnaum, z Góry Kazań rozlega się przepiękny widok na jezioro Tyberiadzkie.

Nazaret

Kolejne biblijne miejsce w północnym Izraelu, które związane jest z Jezusem Chrystusem. Nazaret to jedno z większych miast w Izraelu. Zamieszkane jest przez 70 tysięcy mieszkańców pochodzenia arabskiego. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Ziemi Świętej a to dlatego, że znajduje się tam Kościół Objawienia Pańskiego. Kościół został wybudowany w miejscu, w którym Anioł Pański objawił Marii, że urodzi Syna Bożego. W Nazarecie również swoje młodzieńcze lata spędził Jezus.

Do kościoła można wejść, ale obowiązuje tak zwany strój kościelny, czyli zakryte ramiona i kolana. Stroje są sprawdzane przed wejściem.

Kana Galilejska

Jeszcze jedno miejsce związane z Jezusem – Kana Galilejska. To właśnie tam Jezus dokonał swojego pierwszego cudu – przemiany wody w wino podczas wesela. Dziś w tym miejscu znów znajduje się kościół i częstą praktyką jest odnawianie ślubów przez pary małżeńskie.

Safed

W niedalekiej odległości od jeziora Tyberiadzkiego, na wysokości 850 m. n.p.m. położone jest malownicze miasteczko Safed. Jest to bardzo istotne miejsce dla Żydów, bowiem Safed, zaraz obok Jerozolimy, Tyberiady i Hebronu, to jedno z czterech świętych miast judaizmu. Jest to również centrum żydowskiego mistycyzmu, który skoncentrowany jest wokół kabały. Kabała to mistyczno-filozoficzna szkoła judaizmu, do której podstawowych źródeł zalicza się między innymi Tora, czyli pięć pierwszych ksiąg Biblii. Kabała pozwala nam zbliżyć się do Boga, który nazywany jest „Nieskończonym”. Jesteśmy od niego oddzieleni przepaścią, która wypełniona jest pośrednimi światami. Według kabalistów od Boga otrzymujemy wskazówki, jak dobrze żyć i naszym celem powinno być zagłębienie tych nauk i przekazywanie ich dalej.

Na ulicach Safed często spotkasz kabalistów ubranych w tradycyjne czarne stroje. Widok młodych rodziców z gromadką dzieci również nie jest tam obcy (przez gromadkę rozumiem tutaj 6-7 dzieci). Kabaliści żyją skromnie, ich głównym zajęciem jest studiowanie Tory i wychowywanie dzieci. Mimo ubóstwa są szczęśliwi, bo żyją w zgodzie z Bogiem.

W Safed znajduje się urocze stare miasto z pięknymi wąskimi uliczkami na których znajdziesz knajpki i sklepy artystyczne. Rozlegają się też stamtąd piękne widoki na okolicę. Na starym mieście znajdziesz też ważne dla kabalistów synagogi: Ari Ashkenazi, Abuhav i Sanz.

Akka

Nadmorskie miasto Akka z imponującym starym miastem założonym w XI wieku przez Krzyżowców. Dziś możemy zwiedzać rekonstrukcję miasta, które wznieśli Krzyżowcy. Jest to zdecydowanie ciekawa lekcja historii.

Hajfa

W północnej części kraju położone jest trzecie co do wielkości miasto w Izraelu – Hajfa. W Hajfie znajduje się największy w państwie port przeładunkowy i pasażerski. Główną atrakcją w mieście jest świątynia bahaitów, która otoczona jest zjawiskowymi ogrodami perskimi. Bahaizm to religia monoteistyczna, która została zapoczątkowana właśnie w Persji. Bahaiści podkreślają jedność wszystkich religii. Wierzą oni, że wszystkie religie są sobie równe i akceptują istnienie kilku wierzeń. W Hajfie można właśnie odwiedzić świątynię bahaistów i wybrać się na spacer po ogrodach.

W Hajfie możesz także wpaść do klasztoru karmelitów na górze Karmel – Klasztor karmelitów bosych Stella Maris. Klasztor poświęcony jest Najświętszej Marii Pannie Gwieździe Morza.

Hajfa Israel

Ogrody Bahaitów Izrael

Cezarea Morska

Są to ruiny starożytnego miasta, które położone są nad samym Morzem Śródziemnym. Miasto zostało założone przez króla Heroda, a zostało całkowicie zburzone w 1265 roku. Archeologom udało się odsłonić jedynie niewielką część antycznej Cezarei. W skład dzisiejszego Parku Narodowego Cezarea wchodzą teatr rzymski, ruiny hipodromu, cytadela, fragmenty murów miejskich. Uważam, że wizyta w Cezarei Morskiej jest obowiązkowa podczas pobytu w Izraelu, bo takie odkrycia archeologiczne są rzadkością.

Netanya

50 kilometrów od Hajfy i 30 kilometrów od Tel Awiwu znajduje się turystyczna miejscowość Netanya. Miasto położone jest nad samym morzem Śródziemnym, co czyni z miasta główny ośrodek turystyczny. Są tam długie, czyste, piaszczyste plaże z dogodnym wejściem do morza. Jest też dużo hoteli, więc możesz rozważyć tam swój nocleg podczas wycieczki po Izraelu.

Netanya Izrael

Tel Awiw-Jafa

Dla wielu Tel Awiw to najbardziej ekscytujące miasto na świecie. Modne kluby, trendowe restauracje, plaże, morze… Co więcej potrzeba do szczęścia. Tel Awiw to też historia. Najstarsza dzielnica miasta – Jafa to tak naprawdę żywa historia. W Jafie znajduje się starożytny port morski, który jest jednym z najstarszych portów morskich na świecie. Zaraz obok portu znajdziesz latarnię morską Jafa. Jest też meczet Al-Mahmudijja i wieża zegarowa. Polecam wybrać się na spacer wąskimi uliczkami Jafy, na których spotkasz knajpki i pracownie artystyczne. Oczywiście spacer brzegiem morza lub nawet kąpiel koniecznie muszą znaleźć się w każdym planie zwiedzania.

Jerozolima

Bez wahania najważniejsze miasto w Izraelu, czyli Jerozolima. Najważniejsze, bo to tam miała miejsce Ostatnia Wieczerza, Droga Krzyżowa i ukrzyżowanie. Tam też znajduje się grób Jezusa Chrystusa. Bez wątpienia Jerozolima to najważniejsze miejsce dla wszystkich Chrześcijan. Dla wielu wizyta w Jerozolimie to ogromne przeżycie duchowe i podróż życia.

Stolica Izraela to istny mix kulturowy. Jest to mieszanka kultury żydowskiej, arabskiej, ormiańskiej i wielu innych. Spacerując uliczkami miasta w jednej chwili znajdziesz się w dzielnicy żydowskiej, a za kilka chwil w arabskiej. I właśnie to najbardziej urzekło mnie w Jerozolimie. Oczywiście totalnie zachwyciły mnie wszystkie perełki archeologiczne, których w mieście jest pełno. Jest to miejsce, do którego trzeba pojechać chociaż raz w życiu nawet jeżeli nie jesteś osobą religijną.

Jerozolima

Pustynia Judzka

W środkowej części Izraela ciągnie się górzysta pustynia Judzka. Jej terytorium podzielone jest między państwem Izrael a Autonomią Palestyńską. Pustynia Judzka przechodzi w pustynię Nagew i obie zajmują w sumie 60% powierzchni Izraela. Na pustyni Judzkiej mieszkają Beduini, czyli koczownicze plemiona krajów arabskich. Mieszkają oni głównie w namiotach i trudnią się hodowlą wielbłądów, owiec i kóz.

Podróżując przez pustynie Judzką warto jest zatrzymać się w okolicach grot Kumran. To właśnie w tych grotach znaleziono słynne zwoje znad Morza Martwego. Owe zwoje znaleziono 1947 roku, kiedy to dwóch beduińskich chłopców zaczęło szukać swoich kóz. W poszukiwaniach natrafili na dwie jaskinie, których wcześniej nie widzieli. Do owych jaskiń wpadły kozy, a chłopcy wrzucili do środka kamienie i usłyszeli dźwięk łamanej porcelany. Jak się później okazało natrafili na ukryte w dzbanie zwoje sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Pustynia Judzka

Pustynia Judzka

Masada

Na pustyni Judzkiej znajduje się jeszcze jedno miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć. Mówię tutaj o Masadzie, czyli starożytnej twierdzy żydowskiej, która położona jest na szczycie płaskowyżu. Masada jest niezwykle ważnym miejscem dla Izraelczyków i jest ona symbolem heroizmu. W 66 roku podczas wojny żydowskiej, Masada była jednym z ostatnich punktów oporu przeciw Rzymianom. Oblężenia Masady podjął się Flawiusz Silwa a dowódcą obrony był Eleazar ben Jair. W pewnym momencie obrońcy zobaczyli bezcelowość dalszej obrony i wszyscy podjęli decyzję o zbiorowym samobójstwie. Mężczyźni zabili żony i dzieci, potem zabili siebie nawzajem, a na koniec ostatni popełnił samobójstwo.

Dziś wszystkie przysięgi wojskowe w Izraelu odbywają się na Masadzie, a żołnierze wypowiadają zdanie „Masada nigdy więcej nie zostanie zdobyta”. Na szczyt Masady można wejść na pieszo lub wjechać kolejką górską.

Morze Martwe

Podróżując przez pustynię Judzką warto jest zatrzymać się na dłuższą chwilę na Morzem Martwym i skorzystać z leczniczych właściwości tego miejsca. Morze Martwe bowiem jest swego rodzaju darmowym SPA.  Izrael zresztą słynie z opowieści o leczniczych właściwościach Morza Martewgo, więc grzechem byłoby się tam nie wybrać. Ogromne zasolenie wód Morza Martwego powoduje, że nie mieszkają tam żadne organizmy żywe poza bakteriami. Wody są tak zasolone i gęste, że można w nich pływać jedynie na plecach. Wystarczy, że położysz się na plecach, a woda sama będzie Cię unosić. Możesz wysmarować się błotem, zostawić na kilka minut i spłukać. Skóra będzie delikatna i odświeżona. Zaleca się, aby za pierwszym razem spędzić nie więcej niż 20 minut w wodach morza.

Jak widzisz Izrael to nie tylko kościoły i święte miejsca, ale i starożytne świątynie, przyroda, morze i niezwykle interesująca historia. Podróż do Izraela to prawdziwa lekcja historii, a dla niektórych niezwykłe przeżycie duchowe. Ja z Izraelem się nie żegnam i z pewnością tam jeszcze wrócę.

A jeżeli masz jeszcze chwilę wolnego to polecam wybranie się na krótką wycieczkę na teren Autonomii Palestyńskiej do Betlejem i Jerycha 😉

Izrael zachód słońca

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *