EmpireState Building to obecnie siódmy co do wysokości budynek w Nowym Jorku. W rankingu najwyższych budynków na Manhattanie wyprzedza go między innymi One World Trade Centre lub Central Park Tower. Mimo, iż Empire State nie jest największym wieżowcem pod względem wysokości to i tak warto jest kupić bilet i wjechać na taras widokowy. Rozpościera się bowiem z niego niesamowita panorama na Manhattan.

Kiedy myślę o miejscach i budowlach, które są ikonami Nowego Jorku to bez wahania przed oczami pojawia się Central Park, Most Brookliński i oczywiście słynny wieżowiec Empire State Building. Wieżowiec ten jest tak dobrze znany wszystkim, bowiem w 1931 roku kiedy to powstał był najwyższym budynkiem w mieście. Empire State także pojawił się wielokrotnie na szklanym ekranie. Wieżowiec po którym wspina się goryl King Kong to właśnie Empire State. Na tarasie widokowym w scenie kulminacyjnej spotkali się także bohaterowie filmu „Bezsenność w Seattle”.

Do Empire State wybraliśmy się na samym początku naszego pobytu w Nowym Jorku. Bilety zarezerwowaliśmy kilka dni wcześniej przez internet, żeby uniknąć kolejek. Niestety kolejki i tak nie uniknęliśmy. Czekaliśmy dobre 30 minut, żeby dostać się do windy. Zdecydowaliśmy, żeby na szczyt wjechać po zmroku, bo chcieliśmy zobaczyć jak wygląda Nowy Jork nocą. Kilka dni później podziwialiśmy panoramę miasta ze szczytu Top of the Rock w ciągu dnia i muszę przyznać, że miasto z góry bardziej podobało mi się po zmroku. Jest to oczywiście kwestia bardzo subiektywna.

Krótka historia Empire State Building

Wieżowiec ma wysokość 381 metrów, a z anteną na dachu mierzy 443 metry. Od chwili wybudowania, czyli 1931 roku aż do 1973 był to najwyższy budynek w Nowym Jorku a przez kilka początkowych lat nawet na świecie. Został zepchnięty na drugą pozycję po wybudowaniu Two World Centre. W 2001 roku po zamachu terrorystycznym w wyniku którego wieże World Centre zawaliły się, Empire State znów wrócił na pierwszą pozycję. Obecnie zajmuje siódme miejsce w rankingu najwyższych nowojorskich wieżowców.

Empire State znajduje się na Piątej Alei. W tym miejscu niegdyś znajdował się hotel Waldorf-Astoria. Budynek hotelu uległ znacznym zniszczeniom w wyniku pożaru. Zdecydowano się go zatem przenieść na Park Avenue, a w jego miejscu rozpoczęto prace nad wieżowcem. Budowa rozpoczęła się w 1930 roku i trwała łącznie 58 tygodni. Prace nad budową były znacznie przyspieszone, tak aby budynek mógł on uzyskać tytuł największego jak najszybciej. Oficjalne otwarcie budynku miało miejsce 1 maja 1931 roku. Wtedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Herbert Hoover przebywając w Waszyngtonie wcisnął przycisk zapalający światła budynku.

Nazwa wieżowca pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi EmpireState. Budynek został zaprojektowany w stylu art deco przez firmę Shreve, Lamb & Harmon Associates.

Empire State Building

Informacje praktyczne: dojazd, cena, godziny otwarcia

Empire State Building można podziwiać z zewnątrz, ale oczywiście istnieje możliwość wjazdu na tarasy widokowe. Oto garść praktycznych informacji na temat wieżowca.

Położenie i dojazd

Empire State znajduje się na Piątej Alei pomiędzy 33 i 34 Ulicą. Najbliższa stacja metra znajduje się na rogu 34 Ulicy i Herald Sq. Możesz tam dojechać niebieską linią E, pomarańczowymi B, D, F, M lub żółtymi N, Q, R, W.

Godziny otwarcia

Taras widokowy otwarty jest codziennie przez 365 dni w roku. Empire State otwiera swoje drzwi już o godzinie 8 rano, a zamyka o 2 w nocy. Ostatnia winda odjeżdża o 1.15 w nocy.

Bilety

Odwiedzający mają okazję zobaczyć kilka poziomów w Empire State:

  • Pierwsze piętro na którym znajduje się lobby i winda.
  • Drugie piętro z interaktywnym muzeum, w którym dowiesz się jak powstawał budynek.
  • 80 piętro z galeriami.
  • 86 piętro z głównym tarasem widokowym.
  • 102 piętro z najwyższym tarasem widokowym.

Każdy bilet zawiera wjazd na piętra 2, 80 i 86. Jeżeli masz ochotę na wjazd na 102 piętro to będziesz musiał zakupić dodatkowy bilet.

Bilety polecam kupić przez internet, żeby uniknąć kolejki do kasy. Bilety dostępne są na stronie www.esbnyc.com. Jest tam kilka różnych pakietów do wyboru. Dwa podstawowe pakiety to:

  • Główny taras widokowy + muzeum. Ten pakiet zawiera wejście na piętra 2, 80 oraz taras widokowy na 86 piętrze. Dostępny jest on w cenie $42 dla osoby dorosłej, $36 dla dzieci i $40 dla osób starszych.
  • Główny taras widokowy + muzeum + 102 pietro. Ten pakiet podobny jest do poprzedniego, ale zawiera dodatkowo wjazd na piętro 102. Koszt tego pakietu wynosi $72 dla osoby dorosłej, $66 dla dzieci oraz $70 dla osób starszych.

My skorzystaliśmy z tej drugiej opcji i wjechaliśmy także na 102 piętro. Poniżej wrzucam kilka zdjęć z obu poziomów. Widok naprawdę był niesamowity!

Empire State Building NYC

Empire State Building NYC

Empire State Building NYC

Empire State Building NYC

Empire State Building NYC

Empire State Building NYC

Empire State Building NYC

Empire State Building NYC

Empire State Building NYC

 

Co zobaczyć na Manhattanie

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *