Miasto wykute w skale, Petra, to wizytówka Jordanii. Wielu podróżników udaje się do Jordanii tylko po to, aby na własne oczy zobaczyć te słynne pałace, świątynie i grobowce wykute w skale. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju i nie bez powodu ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów świata.
Wizytę w Petrze niezwykle ciężko opisać słowami. Nawet zdjęcia nie oddają magii tego miejsca. Uwielbiam antyczne miasta i zawsze odwiedzam te większe i mniejsze ośrodki archeologiczne w czasie podróży. Odwiedziłam pewnie setki z nich. Już myślałam, że nic mnie zaskoczy, ani nie zaciekawi w antycznych miastach, aż do momentu odwiedzin w Petrze. Petra nie jest kolejnym ośrodkiem archeologicznym z kilkoma budowlami opatrzonymi tabliczkami informacyjnymi, które można zwiedzić samemu lub z audioprzewodnikiem w kilkanaście minut. Jordańska Petra obejmuje powierzchnię 264 km² a jej zwiedzanie zająć może nawet kilka dni. Jest to ogromne miasto z wykutymi w skale świątyniami, pałacami, grobowcami, domami. Zwiedzenie Petry wymaga w miarę dobrej kondycji fizycznej, bo przejście nawet podstawowego szlaku zajmuje ok 5 godzin. Każda dodatkowa atrakcja to dodatkowy czas, czasem nawet dodatkowy dzień. Już nie wspomnę o ostrym słońcu, które nie opuszcza podróżników ani na chwilę. Mimo to wizyta w Petrze nie pozostawia negatywnych wspomnień a wręcz przeciwnie.
Petra kojarzy mi się z wyreżyserowanym planem filmowym. Tylko że nie ma tam scenografii a jedynie oryginalne budowle z III w. p.n.e. Kadry z Petry w mojej głowie pozostaną na długie lata i pozostanie ze mną to uczucie zachwytu i magii.
Co dokładnie znajdziesz w tym poście
Petra – jeden z siedmiu nowych cudów świata
Petra to dziś ruiny miasta Nabatejczyków, którego rozkwit rozpoczął się w III w. p.n.e. Królestwo nabatejskie ze stolicą właśnie w Petrze obejmowalo tereny północnego Izraela i południowej Jordanii. Nabatejczycy przybyli z Półwyspu Arabskiego i posługiwali się językiem arabskim. Początkowo mieszkali w namiotach i prowadzili koczowniczy tryb życia. Dopiero z upływem lat przeszli na osiadły tryb życia i zaczęli stawiać płaskie białe budynki.
W czasie rozkwitu w Petrze znajdowała się jedna główna ulica z kilkoma bocznymi ulicami oraz placami. Szybko zaczęły powstawać budowle wykute w skale takie jak pałace, świątynie, grobowce. Petrę zamieszkiwało wówczas ok 40 tysięcy osób. Największy rozwój ekonomiczny, architektoniczny i kulturowy następował w Petrze w okresie od III w. p.n.e. do I w. n. e.
Następnie w Petrze zaczęło panować chrześcijaństwo aż do VII wieku i wypraw krzyżowych. Upadek miasta nastąpił w XII wieku za czasów Saladyna. Miasto wtedy popadło w kompletną ruinę.
Intensywne prace archeologiczne ropoczęto dopiero w 1965 roku. Petra znajduje się już od lat na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO a w 2007 miasto ogłoszono jednym z siedmiu nowych cudów świata (obok Machu Picchu, Chichen Itza czy Koloseum). Dziś Petra jest wizytówką Jordanii i największą atrakcją miejsca. Rocznie miasto wykute w skale odwiedza ponad milion osób z całego świata.
Gdzie leży Petra
Petra leży w południowej Jordanii u stóp miasteczka Wadi Musa. Od najważniejszych ośrodków turystycznych w Jordanii dzielą Petrę następujące odległości:
- Aqaba – 125 km na południe, 2 godziny samochodem
- Amman – 400 km na północ, 4 godziny samochodem
- Wadi Rum – 70 km na wschód, 1 godzina samochodem
Nocleg w Petrze (Wadi Musa)
Noclegu w okolicach Petry należy szukać w miasteczku Wadi Musa u stóp którego położona jest Petra.
Noclegów w Wadi Musa jest naprawdę bardzo dużo i jest z czego wybierać. Wszystko zależy od rozpiętości portfela i osobistych preferencji. Oto kilka opcji:
DUŻY BUDŻET
- Mövenpick Resort – ekskluzywny hotel tuż obok wejścia do Petry.
- The Old Village Hotel & Resort – poza miastem, ale za to z dala od tłumów.
ŚREDNI BUDŻET
- Tetra Tree House – w tym hotelu właśnie ja zostałam. Dobre miejsce na krótki pobyt. Restauracja z cudnym widokiem na miasto. Do Petry trzeba podjechać samochodem.
- Petra Moon Hotel
MAŁY BUDŻET
- La Maison Hotel
- Aretas Hotel
Noclegi najlepiej jest rezerwować na portalu booking.com
Ile kosztuje bilet do Petry
Bilety do Petry można kupić na miejscu w kasie. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji. Ceny przedstawiają się następująco:
- 1 dzień – 50 JOD (ok 350 zł)
- 2 dni – 55 JOD (ok 380 zł)
- 3 dni – 60 JOD (ok 415 zł)
Dodatkowo można skorzystać z usługi przewodnika w cenie 50 JOD (tylko Główny Szlak) lub 100 JOD (Główny Szlak + Klasztor).
Posiadacze Jordan Pass nie muszą kupować dodatkowego biletu. Wejście do Petry zawarte jest już w Jordan Pass. Kupując JP należy wybrać przez ile dni chce się odwiedzić Petrę. Szczegółowo o Jordan Pass pisałam we wpisie o tym jak zaplanować podróż do Jordanii.
Szlaki
Jak już wspomniałam Petra to nie jest małe miejsce. Zdecydowanie nie da się zwiedzić całej Petry w ciągu jednego dnia. Przed wyruszeniem należy wybrać szlak, którym chcesz podążać. Do wyboru pozostaje kilka szlaków:
- Główny Szlak – to jest taki podstawowy szlak, na który decydują się odwiedzający Petrę po raz pierwszy. Nie ma się co dziwić, bo szlak jest łatwy i do tego można zobaczyć w nim największe atrakcje Petry czyli: Al-Siq, Skarbiec Faraona, Ulicę Fasad, Grobowce Królewskie. Szlak ma długość 4 km i pokonać go można w 3-4 godziny (obie strony).
- Ad-Deir – ten szlak znany jest także pod nazwą Szlaku do Klasztoru. Rozpoczyna się on zaraz za Głównym Szlakiem. Po przejściu Szlaku Głównego należy skręcić w prawo i zacząć wspinaczkę do Klasztoru. Do Klasztoru prowadzi 800 stopni. Jest to dosyć wymagająca wspinaczka szczególnie w słońcu. Zajmuje ok 40-50 minut pod górę i 30 min w dół. Po drodze jest kilka miejsc w których można się zatrzymać. Jest to dosyć spory wysiłek fizyczny, ale Klasztor jest przepiękny i warto jest się pomęczyć.
- Ad Deir (inna trasa) – do Klasztoru prowadzi także inna trasa rozpoczynająca się w Beidha. Nie jest to jednak ani łatwiejsza ani krótsza trasa.
- Al-Madras – krótki, bo jedynie 1.5 km szlak, który można pokonać w 90 minut. Spodoba się pewnie fanom Indiany Jonsa, bo właśnie ten szlak przemierzał bohater w filmie.
- Al-Kubtha – jest to jeden z trudniejszych szlaków, którego przejście zajmuje 4-5 godzin. Za Skarbcem Faraona i Ulicą Fasad należy skręcić w lewo i zacząć wspinaczkę. Wspinaczka jest trudna, dlatego też szlak jest rzadko uczęszczany. Z góry rozpościera się widok na Skarbiec Faraona i owy widok okrzyknięto najpiękniejszym widokiem w Petrze.
- Beidha – szlak rozpoczyna się w Umm Qussa i kończy w Slaysel. Główną atrakcją szlaku jest neolityczna wioska Beidha.
- High Place of Sacrifice – jest to kolejny ciężki szlak zajmujący ok 4 godziny. Po przejściu Siq i Ulicy Fasad należy podążać za tabliczką 'High Palace’ i rozpocząć wspinaczkę. Wspinaczka jest dosyć trudna.
Zwiedzanie Petry. Atrakcje i najpiękniejsze miejsca
Oto miejsca w Petrze, które odwiedziłam i które najbardziej zapadły mi w pamięci.
Al-Siq
Al-Siq to 1.5 km wąwóz będący wejściem do Petry. Dopiero po przejściu wąwozu rozpoczynają się ruiny Petry. Nabatejczycy uważali, że wąwóz byłby bezpiecznym wejściem do miasta. Skierowali zatem koryto potoku do sąsiedniej doliny by nie płynął przez Al-Siq.
Spacer wąwozem Al-Siq jest naprawdę magiczny. Spacerując wąską ścieżką między ścianami skalnymi czujemy się tacy mali i bezbronni.
Al-Chazna (Skarbiec Faraona)
Al-Chazna, czyli Skarbiec Faraona to bez wątpienia wizytówka Petry. Ta wykuta w skale budowla króluje we wszystkch przewodnikach i zdjęciach. To ta budowla pojawiła się w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata” jako miejsce ukrycia Świętego Graala.
Nazwę budowli nadali Beduini, którzy wierzyli, że w środku ukryty jest skarb. Wielokrotnie podejmowali nawet próbę ostrzeliwania budowli i kradzieży rzekomego skarbu. Właściwego przeznaczenia budowli nie znamy. Był to prawdopodobnie świątynia lub grobowiec.
Ulica Fasad
Ulica Fasad rozpoczynająca się za Skarbcem Faraona to 44 fasady grobowców, wykute w 4 rzędach. Po obu stronach można zauważyć wykute w skale wizerunki zmarłych Nabatejczyków. Najprawdopodobniej urzędników lub członków rodziny królewskiej.
Amfiteatr
Amfiteatr to jeden z największych obiektów w Petrze pochodzący z I w. n.e. Znaczna część teatru została wykuta w skale. Obiekt mógł pomieścić nawet 10 tysięcy osób.
Grobowce Królewskie
Grobowce Królewskie to seria ogromnych grobowców/mauzoleów wykutych w skale. Są to ogromne grobowce z kolumnami i malunkami naściennymi. Nie wiadomo do których władców owe grobowce należały.
Kościół Bizantyjski
Kościół Bizantyjski to jeden z trzech kościołów bizantyjskich w Petrze. Cechą charakterystyczną Kościoła Bizantyjskiego są mozaiki na podłodze, które poddawane są procesowi konserwacji.
Wielka Świątynia
Wielka Świątynia do największy budynek w centrum Petry zajmujący powierzchnię 7000 m². Podobno jej pierwotne przeznaczenie służyło jako sala królewska. Dopiero z czasem obiekt zaczął służyć jako świątynia.
Ad-Dajr (Klasztor)
Moim zdaniem najpiękniejszy obiekt w Petrze (nawet piękniejszy od Skarbca Faraona) – Klasztor. Wykuty w skale obiekt mógł służyć jako skarbiec lub grobowiec. Znajduje się on na wysokim wzgórzu do którego prowadzi 800 stromych stopni. Jest to podejście dosyć wymagające i pewnie nie dla każdego.
Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Petry
Czas potrzebny na zwiedzanie Petry jest bardzo subiektywny i zależy od indywidualnych preferencji (szlaku jaki obierzesz) oraz kondycji fizycznej. Minimalnie na Petrę trzeba przeznaczyć cały dzień. W trakcie jednego dnia można w Petrze przejść Gówny Szlak oraz Klasztor. W ciągu kolejnych dni można odkrywać inne szlaki. Główny Szlak to jednak taka podstawa.
Wiele osób wybiera się do Petry po to tylko, aby zobaczyć Grobowiec Faraona i tam kończy swoją przygodę. Ja jednak odradzam takie ekspresowe zwiedzanie. Osoby nawet przy słabej kondycji fiizycznej przejdą cały Główny Szlak. Wystarczy jedynie odpowiednio się ubrać i często nawadniać.
Jak wygląda wizyta w Petrze
Wizyta rozpoczyna się od Centrum Turystycznego. Przed Centrum znajduje się parking. Nie jest on jednak zbyt duży, ale pojazdy można zaparkować przy ulicy. Posiadacze Jordan Pass muszą udać się najpierw do kasy, aby odebrać bilet. Tam też można kupić bilety. Z biletem należy przejść przez bramkę. Przed Centrum znajduje się bardzo dużo straganów i knajpek. Można tam kupić napoje i przekąski chociaż małych stoisk z jedzeniem i napojami w Petrze jest dużo. Z całą pewnością z głodu się tam nie umrze.
Spacer od Centrum Turystycznego do wąwozu Siq trwa ok 30 – 40 minut. Jest to spacer w słońcu i naprawdę nie ma gdzie tam się schronić przed promieniami słońca. Trasę tę można pokonać na koniu (odradzam!) lub elektrycznym busikiem (oczywiście za dodatkową opłatą).
Wąwóz Siq to oficjalne wejście do Petry. Ciągnie się on przez 1.5 km i jest naprawę piękny. Tutaj fajnie można schronić się w cieniu. Zaraz za wąwozem znajduje się Skarbiec Faraona i to już tutaj zaczyna się turystyczna nagonka. Placyk jest niewielki a znajduje się tam restauracja a na środku czekają nieprzyjemnie pachnące wielbłądy. Na wielbłąda można wsiąść i zrobić sobie zdjęcie lub można przemierzyć resztę Głównego Szlaku. Tutaj też znajduje się ten słynny punkt widokowy na Skarbiec, znany pewnie z Instagrama. Lokalne dzieci będą wmawiać turystom, że wejście na punkt jest płatne, ale jest to kłamstwo. Można tam wejść bez żadnych opłat, tylko trzeba mieć dobrą kondycję.
Za Skarbcem rozpoczynają się kolejne atrakcje Głównego Szlaku. Za Skarbcem można też odbić na inne szlaki.
Całość najlepiej jest zwiedzać na pieszo. Można też skorzystać z przejażdżki wielbłądem lub na osiołku. Zwierzaki są jednak traktowane strasznie, więc lepiej nie przykładać ręki do wyzysku zwierząt. Petra jest na tyle wdzięcznym miejscem, że można naprawdę bardzo dużo zobaczyć bez żadnej wspinaczki.
Na trasie jest bardzo dużo straganów z pamiątkami, jedzeniem, napojami. Są toalety i miejsca, gdzie można odpocząć.
Ważne jest, aby udać się do Petry z samego rana. Najlepiej o godzinie 6 – 7 rano, bo wtedy słońce nie jest tak ostre. Przyznam, że w Petrze te trudne miejsca, trudne podejścia, schody i wspinaczki nie są tak wyczerpujące co bardzo ostre słońce. Ochrona na głowę i skórę to za to podstawa.
Petra nocą
W każdy poniedziałek, środę oraz czwartek można też wybrać się do Petry w godzinach wieczornych. Jest to aktywność dodatkowo płatna. Bilet w cenie 17 JOD (ok 120 zł) kupić można w kasie na miejscu. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji, ale bilety też nie są ograniczone.
Petra by Night to wydarzenie, w którym odwiedzający przemierzają odcinek od Siq do Skarbcu Faraona po zmroku, a owy fragment oświetlony jest tysiącami świeczek. Spacer ten odbywa się w grupie z przewodnikiem i trwa 2 godziny. Z pewnością jest to świetne doświadczenie. Niestety mnie nie udało się skorzystać z ten opcji, ponieważ wydarzenie Petra by Night dostępne jest tylko 3 dni w tygodniu.
Petra – informacje praktyczne
- Zabierz nakrycie na głowę i mocny filtr do opalania. Weź także ze sobą szalik, którym możesz zakryć szyję i plecy w razie bardzo ostrego słońca.
- Jordania to kraj arabski, więc strój powinien być schludny. Zakryj ramiona i kolana. Pogoda w Petrze może być upalna, ale nie oznacza to, że można ubrać się do Petry jak na grecką wyspę.
- Wybierz się do Petry z samego rana. Ludzi tam jest pełno o każdej porze, więc tłumy będą zawsze. Rano natomiast słońce jeszcze nie jest tak ostre.
- Wodę i przekąski można kupić w Petrze.
- Weź ze sobą gotówkę. W niektórych miejscach można płacić kartą, ale na straganach możliwe są płatności jedynie gotówką.
- Samochód można zaparkować przed Centrum Turystycznym. Jest tam mały parking a także dostępne są miejsca parkingowe na ulicy.
- Polecam obiad w restauracji Red Cave, która znajduje się tuż po wyjściu z Centrum Turystycznego. A jeżeli masz więcej czasu to wybierz się do restauracji Sajiat Al janoob w Wadi Musa. Oba miejsca serwują pyszne regionalne dania.
Ciekawe fakty
🌍 Położenie | Jordania |
💬 Język urzędowy | arabski |
🌤 Klimat | śródziemnomorski |
💰 Waluta | dinar jordański (JOD) |
⛪ Religia | islam |
⏰ Strefa czasowa | UTC+3 |
🗽 Atrakcje | Al-Siq, Al-Chazna (Skarbiec Faraona), Ulica Fasad, Amfiteatr, Grobowce Królewskie, Kościół Bizantyjski, Wielka Świątynia, Ad-Dajr (Klasztor) |