Koloseum to najważniejszy zabytek nie tylko w samym Rzymie i Włoszech, ale i na cały świecie. Nie bez powodu przecież został on okrzyknięty w 2007 roku jednym z nowych siedmiu cudów świata. Co roku obiekt odwiedzają miliony podróżników z najmniejszych zakątków świata, aby na własne oczy zobaczyć ten antyczny amfiteatr.

Jeżeli spędzasz w Rzymie krótką chwilę i możesz odwiedzić tylko jedno miejsce to wybór powinien paść na Koloseum. Jest to symbol miasta, a nawet całych Włoch. Dla wielu jest to największe marzenie podróżnicze, a dla historyków prawdziwa mekka. Z tym już prawie dwutysiącletnim zabytkiem wiąże się niebywała historia, która wpłynęła na dalsze losy człowieczeństwa. Koloseum miało służyć jako amfiteatr, w którym odbywały się walki gladiatorów, czy polowania na dzikie zwierzęta. Pomiędzy tymi zgoła prymitywnymi rozrywkami w Koloseum miało miejsce męczeństwo pierwszych chrześcijan. Na pamiątkę tych wydarzeń na środku areny postawiono krzyż, a od XVIII wieki w każdy Wielki Piątek na arenie ma miejsce Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża.

Dziś obiekt można zwiedzić nawet w środku. Bilet wstępu może nie należy do najtańszych, ale warto jest nadwyrężyć budżet i zobaczyć amfiteatr od środka. Tylko wtedy wizyta w stolicy Włoch będzie w pełni udana!

Koloseum

Koloseum

Historia Koloseum

Prace nad budową amfiteatru trwały między 70 i 80 r. n.e. Inicjatorami budowli byli cesarze Wespezjan i Tytus z dynastii Flawiuszy. Obiekt zyskał nazwę „Koloseum” dopiero w okresie średniowiecza. A stało się to za sprawą ogromnego (z greckiego „kolossos”) posągu Nerona, który znajdował się w pobliżu.

Do budowy obiektu wykorzystano drewno, kamień wapienny, tuf wulkaniczny, cement, moździerz. Nad budową pracowali rzymscy specjaliści i najprawdopodobniej żydowscy niewolnicy, którzy zostali schwytani po przegranej wojnie rzymsko-żydowskiej. Pierwsze igrzyska miały miejsce w 81 r. a oglądało je prawie 50 000 osób. Podobno w dniu otwarcia ponad 9 000 dzikich zwierząt zostało zabitych.

Kolejny cesarz z dynastii Flawiuszy – Domicjan – rozbudował obiekt dodając korytarze i pomieszczenia dla zwierząt, niewolników  gladiatorów. Na arenie w większości miały miejsce walki niewolników, gladiatorów, polowania na dziką zwierzynę. Walki gladiatorów zakazał dopiero w 399 roku cesarz Honoriusz, a ostatnie polowania na zwierzęta miały miejsce w 523 r. Na przestrzeni lat amfiteatr uległ zniszczeniom w wyniku pożarów i trzęsień ziemi. Z czasem wszelkie wydarzenia zaczęły wygaszać, aż do VI wieku, kiedy amfiteatr opustoszał.

W późniejszym okresie w amfiteatrze wybudowano kaplicę, cmentarz. Znajdowały się tam także warsztaty rzemieślnicze, domy mieszkalne. W XII wieku obiekt został zdobyty przez rodzinę Frangipani, która uczyniła z niego fortyfikację. Trzęsienie ziemi z 1349 roku przyczyniło się do degradacji budynku. Rzymianie stopniowo rozbierali ściany i wykorzystywali kamień do budowy nowych domów.

W 1749 roku ówczesny papież Benedykt XIV położył kres eksploatacji obiektu w roli kamieniołomu. To z jego inicjatywy z Koloseum uczyniono świętym miejscem z uwagi na krwawą historię chrześcijan, którzy mieli być w amfiteatrze mordowani. Żadne  z oficjalnych, historycznych źródeł nie popierają teorii o męczennictwie chrześcijan. Mimo to Benedykt XIV zapoczątkował tradycję Drogi Krzyżowej mającej miejsce na arenie w każdy Wielki Piątek.

Od XVIII wieku mają miejsce prace nad odbudową Koloseum. W chwili obecnej trybuny pomieszczą jedynie kilkaset osób, więc wszelkie koncerty, wydarzenia niestety nie mogą się tam odbywać. W 2007 roku amfiteatr zyskał miano jednego z nowych siedmiu cudów świata. Taki sam tytuł zyskały tak słynne miejsca jak Wielki Mur Chiński, Petra w Jordanii, Machu Picchu w Peru czy Tadź Mahal w Indiach.

Koloseum

Koloseum

Dojazd, cena, godziny otwarcia

Adres: Piazza del Colosseo, 00184

Dojazd: najbliższa stacja metra to Colosseo, linia B; najbliższy przystanek autobusowy to linie 75, 81, 673, 175, 204

Godziny otwarcia: codziennie od 8.30 do 19.00 (godziny mogą zostać skrócone w okresie zimowym)

Bilety wstępu: zwykły bilet dla osoby dorosłej kosztuje € 16,00. Cena obejmuje wstęp nie tylko do Koloseum, ale także na Forum Romanum i wzgórze Palatyn. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu pakietów (dodatkowe pakiety obejmują wejście na samą arenę, opiekę przewodnika itp.). Bilety można kupić w kasie biletowej na miejscu, ale kolejki do kasy są zawsze ogromne. Polecam kupić bilet online na oficjalnej stronie. Kupując bilet online zapłacimy dodatkowe € 2,00, ale unikniemy stania w kolejkach.

Koloseum Rzym

Zwiedzanie Koloseum

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne zwiedzanie obiektu, czyli standardowy bilet to będziesz mógł wejść na dwa poziomy. Oferta podstawowa nie zawiera wejścia na płytę oraz do samych podziemi. Płytę i podziemia zwiedzać można jedynie z przewodnikiem. Nie oznacza to jednak, że Twoja wizyta nie będzie udana jeżeli postawisz na bilet podstawowy.

Koloseum to masywny i przepiękny obiekt, który zachwyci nawet osoby, które nie zwykły zwiedzać tak zabytkowych miejsc. Stojąc na widowni wyobraź sobie, że ten obiekt wznieśli gołymi rękami ludzie, którzy 2000 lat temu nie mieli dostępu do nowoczesnych maszyn czy technik. Mimo to wznieśli oni tak trwały obiekt, który przetrwał trzęsienia ziemi i pożary. Będąc w środku przypomnij sobie także historię miejsca i wydarzenia, które miały tam miejsce. A jeżeli nie do końca znasz historię Koloseum lub chcesz sobie odświeżyć pamięć to przy wejściu wypożycz audioprzewodnik, z którym możesz zwiedzać obiekt 🙂

Koloseum

Koloseum

Koloseum

Koloseum

Koloseum

Koloseum

Koloseum

Koloseum

Koloseum

 

Co jeszcze zobaczyć w Rzymie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *