Odwiedzjąc Meksyk i półwysep Jukatan koniecznie zarezerwuj jeden dzień na wizytę w Chichen Itza. To prekolumbijskie miasto założone przez Majów ogłoszono w 2007 roku jednym z siedmiu nowych cudów świata! Zrób sobie przerwę od leniwego plażowania nad Morzem Karaibskim i poznaj bliżej dawną kulturę Majów.

Miejsc archeologicznych na Jukatanie jest całkiem sporo. Już od I wieku p.n.e. Majowie zakładali na Jukatanie pierwsze miasta, których ruiny przetrwały do dziś. Takie miasta można podziwiać chociażby w Tulum i okolicach. Zdecydowanie najważniejszym z zabytkowych miast Majów jest Chichen Itza. To prekolumbisjkie miasto wpisano już dekady temu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO a w 2007 okrzyknięto jednyn z nowych siedmiu cudów świata (chociażby obok Wielkiego Muru w Chinach, Machu Picchu w Peru czy Petry w Jordanii). Będąc na Jukatanie aż szkoda zatem nie odwiedzić Chichen Itza, szczególnie, że miasto znajduje się w bliskiej odległości od największych ośrodków turystycznych na wybrzeżu, czyli Cancun, Playa del Carmen i Tulum.

Ja do miasta Majów wybrałam się właśnie z Tulum. Podróż autobusem w jedną stronę zajmuje trochę ponad 2 godziny, więc na wycieczkę trzeba zarezerwować sobie cały dzień. Można też zostać w okolicy na dłużej i spędzić noc w pobliskim mieście Valladolid. Opcji na dotarcie do Chichen Itza z wybrzeża jest naprawdę sporo. Można wykupić zorganizowaną wycieczkę lub pojechać na własną rękę. Ja jestem zwolenniczką organizowania podóży bez pomocy biur turystycznych, więc wyjazd z Tulum do Chichen Itza zorganizowałam sama. O wszystkim dokładnie opisuję poniżej.

Czym jest Chichen Itza

Zanim jednak o podróży to najpierw kilka słów o Chichen Itza.

Chichen Itza to jedno z największych miast Majów, które założone zostało w IV wieku. Majowie to grupa ludów indiańskich zamieszkujących tereny Jukatanu, Belize, Gwatemali. Są oni twórcami rozwiniętej cywilizacji a pierwsze miasta zakładali już w I wieku p.n.e. Ich miasta charakteryzowały świątynie na wysokich piramidach schodkowych, ogromne dziedzińce, tarasy, pałace. Chichen Itza jest doskonałym przykładem tradycyjnej architektury Majów.

Nazwa miasta nawiązuje do dwóch świętych zbiorników (cenote), przy których miasto zostało założone. A dokładnie nazwa oznacza „Wrota do studni Itzá”.

Największy rozwój miasta przypadł na okres od X do XI wieku. Upadek Chichen Itza nastąpił w XV wieku. Ponownie miasto odkryto w pierwszej połowie XX wieku. Dziś Chitzen Itza jest najczęściej odwiedzanym miejscem w całym Meksyku. Średnio miejsce co roku odwiedza prawie 3 miliony osób.

Gdzie znajduje się Chichen Itza

Chichen Itza znajduje się w północnej części półwyspu Jukatan w Meksyku. Oto odległości od największych miast na Jukatanie:

 • Valladolid – 45 km, jazda samochodem zajmuje 45 minut
 • Merida – 120 km, podróż samochodem zajmuje ponad 90 minut
 • Cancun – 200 km, samochodem można dojechać w 2 godziny i 40 minut
 • Playa del Carmen – 190 km, jazda samochodem trwa 2.5 godziny
 • Tulum – 150 km, samochodem dojedzie się w ponad 2 godziny

Chichen Itza

Bilety wstępu do Chichen Itza

Bilety do Chichen Itza można kupić w kasie na miejscu. Nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji. Osoba dorosła za wstęp zapłaci 533 MXN (ok 120 zł) a dziecko do 12 roku życia 80 MXN (ok 20 zł).

Z Tulum do Chichen Itza – jak dojechać

Z Tulum do Chichen Itza można w łatwy sposób dojechać transportem publicznym. Ta trasa obsługiwana jest przez przewoźnika ADO. Autobusy odjeżdżają dwa razy dziennie w godzinach porannych i wracają do Tulum w godzinach popołudniowych. Stacja ADO w Tulum znajduje się w samym centrum. Bilety można zarezerwować wcześniej na stronie ado.com.mx lub kupić w kasie na stacji. Podróż trwa ok 2.5 godziny. Autobusy zatrzymują się także na stacji w mieście Valladolid.

Autobusami ADO można dojechać także z Cancun oraz Playa del Carmen.

Jak wygląda wizyta

Z Tulum wyjechaliśmy autobusem ADO przed godziną 10 i na miejscu byliśmy ok godziny 12.30. Podróż z ADO jest naprawdę komfortowa i minęła całkiem szybko. Autobusy zatrzymują się na głównym parkingu, dosłownie kilkanaście metrów od wejścia do obiektu.

Nasz powrotny autobus był o godzinie 16:00 więc mieliśmy 3 godziny na zwiedzenie miejsca. Jest to w zupełności wystarczający czas.

Po wyjściu z autobusu udaliśmy się do kas. Całe szczęście nie było kolejki. Szybko kupiliśmy bilety, przeszliśmy przez bramki i już byliśmy na terenie obiektu. W kasie można poprosić o mapkę miejsca, która ułatwi zwiedzanie. W środku znajdują się też duże mapy, które pomagają w zwiedzaniu.

Na zwiedzaniu spędziliśmy trochę ponad godzinę. I w ciągu tej godziny dokładnie obejrzeliśmy każdy obiekt i nawet zrobiliśmy małe zakupy (jest tam bardzo dużo stoisk z pamiątkami i lokalnymi rękodziełami). Myślę, że zostalibyśmy w środku nawet dłużej, ale ogromny upał szybko nas przepędził.

Po wyjściu zatrzymaliśmy się na szybki obiad. Obok kas znajduje się małe Centrum Turystyczne z restauracją i sklepikami. Można tam odpocząć przed lub po wizycie.

Autobus ADO odebrał nas o czasie z parkingu i po godzinie 18 z powrotem byliśmy w Tulum.

Mimo długiej podróży autobusem nie był to wcale męczący dzień. Myślę, że kolejnym razem zatrzymam się w pobliskim mieście Valladolid na nocleg. Słyszałam bardzo dużyo pozytywnych opini o tym miasteczku.

Chichen Itza Meksyk

Chichen Itza Meksyk

Co zobaczyć w Chichen Itza

A oto co dokładnie można zobaczyć zwiedzając Chichen Itza.

Świątynia Wojowników

Najbardziej okazałą budowlą Chichen Itza jest Świątynia Wojowników. Świątynia mająca 12 metrów wysokości i 40 metrów szerokości podtrzymywana jest przez filary w kształcie pierzastych węży oraz wojowników, a ściany jej ozdobiono wizerunkami boga deszczu – Tlalchitonatiuh.

Świątynia Wojowników Chichen Itza

Świątynia Wojowników Chichen Itza

El Caracol

El Caracol to obserwatorium astronomiczne o wysokości 12 metrów i średnicy 6.7 metrów. Majowie wykorzystywali El Caracol do obserwacji astronomicznych.

Grobowiec Kapłana

W tej piramidzie odnaleziono grobowiec. Znajduje sie ona w południowej części Chichen Itza.

Grobowiec Kapłana Chichen Itza

El Castillo

Najbardziej charakterystyczną i znaną budowlą Chichen Itza jest El Castillo, czyli świątynia Kukulkana. W kulturze Majów Kukuklan był bogiem czterech żywiołów: ziemi, wiatru, wody oraz ognia. El Castillo ma wysokość 30 metrów. Świątynia znajduje się na piramidzie schodkowej bardzo charakterystycznej dla architektury Majów.

Grobowiec Kapłana Chichen Itza

Grobowiec Kapłana Chichen Itza

La Iglesia

Obok El Castillo znajduje się jeszcze jedna, niewielka świątynia poświęcona bogowi Chaca. Chaca był bogiem deszczu i grzmotu.

Wskazówki przed odwiedzinami

 • Koniecznie zabierz ze sobą nakrycie głowy i krem do opalania. Słońce w Meksyku jest bardzo ostre, a w Chichen Itza trudno o cień.
 • Na miejscu można kupić wodę, przekąski. Jest także restauracja.
 • Jest to najczęściej odwiedzane miejsce w Meksyku i zawsze jest tam dużo osób. Ja miałam szczęście, bo akurat nie trafiłam na dzikie tłumy (być może efekt pandemii). Podobno najlepiej jest przyjechać z samego rana lub tuż przed zamknięciem (ostatnie wejście o godzinie 16:00).
 • Polecam zabranie wygodnych butów, bo jest trochę chodzenia 🙂
 • Bilety można kupić w kasie na miejscu, nie ma możliwości rezerwacji online. Biura turystyczne sprzedają tzw. bilety 'Skip the Line’, ale są one bardzo drogie.
 • Na miejscu można skorzystać z oferty przewodnika w języku angielskim lub hiszpańskim.

Chichen Itza Meksyk

Chichen Itza Meksyk

Chichen Itza Meksyk

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *