Boston to jedno z większych amerykańskich miast, które położone jest w stanie Massachusetts w Nowej Anglii nad malowniczą zatoką Massachusetts. To właśnie owa zatoka tworzy niesamowity krajobraz i nadaje niepowtarzalny klimat miastu. W Bostonie spędziłam tylko jeden dzień i były to niezwykle intensywne godziny. Ta krótka wizyta jednak zachęciła mnie do powrotu do Bostonu – mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości!

Od zawsze Boston kojarzył mi się z dwiema rzeczami. Pierwsza z nich to herbatka bostońska, o której rok w rok uczyli nas na lekcjach historii w szkołach. Druga to serial „Ally McBeal”, którego akcja toczyła się właśnie w Bostonie. Pisząc o Nowym Jorku poczyniłam wiele odniesień do świata filmu i seriali i Boston znów kojarzy mi się ze szklanym ekranem. Poza „Ally McBeal” nakręcono tam także „Infiltraję” z Leonardo DiCaprio i uroczy film rodzinny „Ted”. Podobnie jak w wypadku Nowego Jorku przechadzając się uliczkami Bostonu co chwilę natkniesz się na uliczkę lub budynek, który możesz kojarzyć z kina.

Przyznam, że Boston zaskoczył mnie. Spodziewałam się wielkiej, głośnej i zatłoczonej metropolii w stylu Nowego Jorku, a zastałam spokojne miasto położone nad uroczą zatoką. Życie w Bostonie płynie wolno, mieszkańcy nie są tak zestresowani i zabiegani jak Nowojorczycy. Ulice nie są tak zatłoczone i zakorkowane. Boston do pewnego stopnia przypominał mi Toronto w Kanadzie. Oba miasta bowiem charakteryzuje spokój i malownicze nadwodne krajobrazy. Mimo, iż w Bostonie spędziłam tylko jeden dzień, to miasto zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Boston centrum

Boston centrum

Dojazd do Bostonu z Nowego Jorku

Boston dzieli od Nowego Jorku 350 kilometrów. Nie jest to wcale mały dystans, ale wciąż jednodniowy wypad z NYC do Bostonu jest możliwy. Na jednodniowy wypad najlepszą opcją będzie wybranie pociągu Amtrak Acela. Pociąg ten odjeżdża ze stacji Penn w Nowym Jorku. Podróż trwa 3.5 godziny i jest to najszybszy pociąg obsługujący tę trasę. Bilety radzę zakupić wcześniej, bo dosyć szybko zostają wyprzedane. Podróż w obie strony może kosztować ok $150.

Ja wyruszyłam ze stacji Penn ok 6.30 rano i wróciłam pociągiem o 19.00.

Jeżeli podróżujesz na dłużej to zawsze możesz zdecydować się na lot samolotem. Lot trwa niespełna godzinę i ta trasa obsługiwana jest przez kilkanaście linii, więc z łatwością znajdziesz tanie bilety.

Boston w jeden dzień: co zobaczyć

Mając jedynie kilka godzin na zwiedzanie oczywiście musisz się zdecydować na kilka opcji, bo wszystkiego zwyczajnie nie zobaczysz. My zaczęliśmy od spaceru z dworca w stronę przystani. Tam też zobaczyliśmy autobusy wycieczkowe, zwane Duck Bus. Takie autobusy oferują wycieczki po mieście i po rzece. Zaczynasz od zwiedzania miasta zwykłym autobusem, który potem wpływa do wody. Fajna atrakcja dzięki, której w 80 minut zobaczysz większą część miasta. Bilety udało nam się dostać na ostatni kurs w ciągu dnia o godzinie 17.00. Popołudnie postanowiliśmy zatem spędzić na pieszym odkrywaniu Bostonu, a dopiero potem udać się na zwiedzanie kaczkowozem! Oto dokładnie jak wyglądał nasz dzień.

Boston przystań

Centrum Bostonu i przystań

Tak jak wspomniałam zaczęliśmy od spaceru wzdłuż brzegu zatoki i potem udaliśmy się do centrum. Przystań bostońska jest przepiękna i okolica jest bardzo spokojna. Zaraz za głównym dworcem kolejowym znajduje się pierwsza z atrakcji, czyli Muzeum Herbatki Bostońskiej upamiętniające wydarzenia z 1773 roku. Muzeum, które zlokalizowane jest na statku, jest świetną okazją do poznania historii. Jeżeli muzeum to nie Twoja para kaloszy to kontynuuj spacer brzegiem zatoki aż dojdziesz do głównej przystani, w której cumują jachty i prywatne łodzie. Przystań jest przepiękna, zadbana i idealna na spacer. Znajdziesz też tam kilka kawiarni, restauracji, więc możesz liczyć na udany relaks. W głównej przystani znajduje się także akwarium morskie i niedaleko za nim park imienia Krzysztofa Kolumba. Na małym placyku przed akwarium właśnie kupiliśmy bilety na wycieczkę kaczkowozem.

Z przystani możesz zacząć kierować się w stronę centrum miasta. Jak to w centrum miasta bywa znajdziesz tam wiele sklepów i restauracji. Zatrzymaj się tam na chwilę w jednej z pączkarni, których w Bostonie jest pełno. Odwiedź koniecznie ratusz miasta i zobacz budynek Opery Narodowej. Jeżeli masz trochę czasu to udaj się na spacer do znajdującego się nieopodal Boston Common. Jest to najbardziej znany park w mieście – miejsce spotkań Bostończyków.

Boston przystań

Boston przystań

Boston

Centrum Bostonu

Harvard

Boston to przede wszystkim uniwerytety i to najlepsze uniwersytety na świecie z Harvardem na czele. Harvard to najstarszy uniwerek w Stanach, który powstał w 1636 roku. Należy on od ekskluzywnej grupy uniwersytetów Ligi Bluszczowej (Ivy League). Podobno absolwenci uniwerków Ligi Bluszczowej nie muszą ubiegać się o pracę, bo propozycje spływają już do nich w trakcie nauki. Harvard znajduje się niedaleko centrum Bostonu i możesz wybrać się tam metrem. Tak też i my zrobiliśmy.

Teren uniwersytetu możesz zwiedzić sam, ale ja polecam dołączenie do zorganizowanej wycieczki. Takie wycieczki prowadzone są przez studentów Harvardu, którzy dorabiają podczas studiów. Z łatwością znajdziesz kiosk biletowy, w którym nie tylko kupisz bilety, ale i uzyskasz inne turystyczne informacje. Taka wycieczka kosztuje kilka dolarów i trwa mniej więcej godzinę. Przewodnik dokładnie oprowadza grupę po terenie uniwersytetu, opisuje każdy budynek i przy okazji opowiada o systemie wyższej edukacji w Stanach.

Nie zapominaj, że uniwersytet znajduje się w historycznym budynku, więc nawet jeżeli nie interesuje Cię historia edukacji w USA to odwiedź Harvard ze względu na piękny budynek.

Harvard

Harvard

Harvard

Wycieczka z Duck Bus (kaczkowóz)

Po zwiedzaniu Harvardu wróciliśmy metrem do akwarium morskiego skąd odjeżdżał nasz Duck Bus. Takie kaczkowozy odjeżdżają także spod Muzeum Nauki i Prudential Centre. Jeżeli nie uda Ci się zdobyć biletów na Duck Bus to możesz skorzystać z oferty autobusów hop on/off. Osobiście uważam, że jeżeli masz mało czasu to takie formy zwiedzania są najlepsze. Masz okazję zobaczyć miasto, ulice, architekturę i zatrzymać się w najbardziej znanych miejscach.

Wracając do Duck Bus. Bilet na taki autobus kosztuje mniej więcej $45 i miejsce musisz koniecznie zarezerwować wcześniej. Takie kaczkowozy mieszczą nie więcej niż 15 osób, więc bilety są mocno ograniczone. W każdym kaczkowozie jest przewodnik, który umila czas historiami i przy okazju tłumaczy, gdzie akurat się znajdujesz. W czasie jazdy po mieście miniesz wiele atrakcji takich jak wieżę Prudential, Bibliotekę Bostońską, Bostom Common, Beacon Hill, rezydencję Kennedy’ego, Muzeum Nauki, Muzeum Holokaustu, dzielnice teatrów i wiele innych miejsc. Na koniec wpłyniesz do rzeki Charles, skąd będziesz mieć okazję podziwiać panoramę Bostonu. Jest to naprawdę świetna zabawa i doskonała okazja do zwiedzenia miasta. POLECAM!

Po wycieczce kaczkowozem wróciliśmy spacerem na dworzec kolejowy, kupiliśmy prowiant na drogę i wsiedliśmy do pociągu do Nowego Jorku. Całą podróż przespaliśmy więc nie doświadczyliśmy żadnych trudów podróży 😉 Jednodniowy wypad do Bostonu się udał, ale kolejnym razem zdecydowanie zostaniemy w Bostonie kilka dni.

Duck Bus

Duck Bus

Duck Bus

Rzeka Charles

Rzeka Charles Boston

W filmiku ze Stanów znajdziesz kilka ujęć z Bostonu i z Duck Tour.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *