Wypoczynek wcale nie musi być nad morzem, plaży, z drinkiem w ręku i na egzotycznej wyspie. W okresie zimowym też można fajnie odpocząć i do tego doświadczyć wielu aktywności na śniegu. Od kilku sezonów już organizuję zimowe wyjazdy do Skandynawii za Koło Podbiegunowe i za każdym razem odkrywam nowe, świetne aktywności zimowe.

Nigdy nie lubiłam zimy i jestem zdecydowanie z tych ciepłolubnych, którzy uwielbiają wygrzewać się na słońcu. Przynajmniej tak było do momentu, kiedy odkryłam Skandynawię zimą! Tak naprawdę zaczęło się od podróży na Islandię, a dopiero potem przyszła Skandynawia i Koło Podbiegunowe. Teraz nie wyobrażam sobie sezonu zimowego bez chociaż krótkiego wypadu do północnej Skandynawii. Pokochałam zimowy i śnieżny krajobraz. Już nawet niskie temperatury aż tak bardzo mi nie przeszkadzają. Podstawą są ciepłe ubrania i dobrej jakości zimowe obuwie!

Podczas moich podróży, do Finlandii, Szwecji i Norwegii miałam okazję odkryć kilka dla mnie nowych aktywności na śniegu. Takie zimowe wypady są świetnym pretekstem do wypróbowania zupełnie nowych rzeczy, które nie są dostępne w mieście. Oto lista 7 aktywności zimowych, które możesz wypróbować w Skandynawii lub innym miejscu na świecie o podobnym klimacie. Są to moje moje ulubione aktywności zimowe, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Spacer w rakietach śnieżnych

Pierwszą propozycją są rakiety śnieżne. Tak naprawdę rakiety śnieżne wypróbować można nawet w Polsce lub jakimkolwiek innym zaśnieżonym miejscu. Rakiety śnieżne lub snoweshoes to specjalne obuwie umożliwiające spacer po bardzo głębokim śniegu. Dzięki specjalnej konstrukcji rakieta nie zapada się w śnieg i można chodzić po jego powierzchni. Takie spacery po ośnieżonym lesie są bardzo relaksujące i uspokajające. Nie zapomnij o tym, aby ciepło się ubrać i zabrać ze sobą kijki, które ułatwią spacer.

 

Więcej o rakietach śnieżnych

 

Polowanie na zorzę polarną

Nie da się ukryć, że główną atrakcją w Skandynawii w okresie zimowym jest wyjątkowe zjawisko zorzy polarnej. Zorza pojawia się na niebie w okresie od października do marca i aby ją zobaczyć spełnione muszą być podstawowe warunki. Ja na zorzę polowałam w norweskim miasteczku Tromso i wcale nie było tak łatwo. Jest to naturalne zjawisko, na które człowiek nie ma wpływu. Tak naprawdę dużo zależy od szczęścia i warunków atmosferycznych. Polowanie na zorzę polarną jest jednak podstawową aktywnością, na którą naprawdę trzeba się skusić odwiedzając północną Skandynawię.

 

Jak szukać zorzy polarnej

 

Zorza polarna Tromso

Przejażdżka skuterem śnieżnym

Jeżeli chcesz poczuć lekką adrenalinkę, lubisz prędkość i jazdę w ekstremalnych warunkach pogodowych to polecam spróbowanie jazdy na skuterze śnieżnym. Jest to pojazd specjalnie przystosowany do jazdy po śniegu i lodzie. Taki turystyczny skuter osiąga nawet prędkość 100 km/h! Nie można nim jeździć po drogach krajowych, ale spokojnie możesz przemierzać leśne dróżki. W krajach skandynawskich organizowane są specjalne safari śnieżne podczas których masz okazję do dłuższej przejażdżki pod okiem instruktora. Takie safari często organizowane są w górach skąd rozprzestrzeniają się piękne widoki.

Niektóre miejsca organizują także wyprawy na polowanie zorzy polarnej na skuterach śnieżnych! Można więc połączyć dwie aktywności zimowe w jedną.

 

O skuterach śnieżnych

 

Skuter śnieżny

Skuter śnieżny

Rozpalanie ogniska na śniegu

W Polsce z sezonem grillowo-ogniskowym czekamy do lata. Skandynawom natomiast nie przeszkadza śnieg i minusowe temperatury i często rozpalają ognisko na śniegu! Cały proces rozpalania ogniska na śniegu jest prostszy niż może się to wydawać a frajda z jedzenia kiełbasek w zimowej atmosferze jest niezastąpiona. W Skandynawii organizowane są też wypady survivalove, podczas których uczestnicy spędzają nawet całą noc w lesie i poznają sposoby na przetrwanie.

 

Jak rozpalić ognisko na śniegu

 

Ognisko

Przejażdżka zaprzęgiem z psami husky

Biegun Północny to ojczyzna psów husky. Nasi czworonożni przyjaciele w okresie wiosenno-letnim odpoczywają, a w zimę kiedy to temperatury spadają poniżej zera biorą udział w zaprzęgach. Psiaki męczą się w temperaturach wyższych niż 10C dlatego właśnie aktywne stają się dopiero zimą. Zaprzęgi z psami husky są bardzo popularną aktywnością zimową w Skandynawii. Można skusić się na krótką przejażdżkę lub dłuższy kulig.

Husky Rovaniemi

Husky Laponia

Spacer po śniegu w nartach

Oczywiście pierwszą aktywnością na śniegu, która przychodzi do głowy są narty! W Skandynawii jest wiele wyciągów narciarskich dla profesjonalistów i amatorów. Jeżeli jazda na nartach to nie Twoja para kaloszy to możesz zawsze spróbować spaceru w nartach biegowych. Biegówki można wypożyczyć w wielu miejscach w Skandynawii. Jest to świetna opcja na spacer po lesie i odkrywanie uroków przyrody. Nie musisz wcale umieć jeździć na nartach, żeby spacerować w biegówkach. Wystarczy, że odpowiednio założysz i zawiążesz narty i będziesz gotów do spaceru!

Narty

Narty

Przejażdżka zaprzęgiem z reniferami

Ostatnią z propozycji na aktywności zimowe w Skandynawii jest przejażdżka zaprzęgiem z reniferami. Czworonożne zwierzaki ciągną dwuosobowe sanie, którymi Ty kierujesz. W przypadku zaprzęgu z psami husky wymagana jest obecność instruktora, natomiast w zaprzęgu z reniferami jesteś tylko Ty i zwierzak. Przejażdżka z reniferami jest znacznie bardziej spokojna i wolniejsza niż z husky. Psiaki biegną dosyć szybko, natomiast renifery są powolne i często zatrzymują się na trasie.

Niektóre z powyższych aktywności zimowych możesz zobaczyć na moim filmiki nakręconym w fińskim miasteczku Rovaniemi. Mam nadzieję, że już niedługo będą mogła dodać nowe aktywności, który przyjdzie mi spróbować w kolejnych wypadach na północ 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *