Pamiętam z dzieciństwa bardzo srogie polskie zimy, kiedy to śnieg sięgał kolan. Bardzo tego nie lubiłam. Było zimno, ciemno, ponuro, a do lata daleko. Teraz o dziwo tęsknię za takim krajobrazem i coraz chętniej organizuję zimowe podróże. Bardzo mnie relaksuje chodzenie po śniegu, podziwianie zza szyby zimowego krajobrazu i próbowanie nowych aktywności na śniegu. Podczas mojej ostatniej podróży na północ Norwegii spróbowałam po raz pierwszy chodzenia w rakietach śnieżnych!

Kilkugodzinny spacer w rakietach śnieżnych w lesie norweskim w ciszy i spokoju był jedną z bardziej relaksujących aktywności jaką miałam okazję doświadczyć w ostatnim czasie. Nie przeszkadzał mi mróz i śnieg padający na twarz. Delektowałam się wszechobecną ciszą, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i wypatrywałam biegające dookoła dzikie renifery. Było po prostu pięknie. Wcale nie miałam ochoty wracać do miasta i marzyło mi się spacerować bez końca!

Czym są rakiety śnieżne

Zastanawiać się możesz czym tak w ogóle są rakiety śnieżne, bo nazwa przyznam brzmi trochę dziwnie. Rakiety śnieżne lub z angielskiego snowshoes to specjalne obuwie przeznaczone do chodzenia po śniegu. Pozwalają one na chodzenie po śniegu bez zapadania. W rakietach możesz nawet spacerować po kilkumetrowym śniegu bez zapadania się. Dzieje się tak dlatego, że rakiety śnieżne są znacznie szersze i dłuższe niż zwykły but, więc ciężar ciała rozkłada się na większą powierzchnię umożliwiając swobodne chodzenie po powierzchni śniegu. Większa część rakiety ma ramę z metalu a pozostała część z tworzywa sztucznego.

Rakiety śnieżne zakłada się na zwykłe buty. Mają one wiązania podobne do deski snowboardowej, które pozwalają przytwierdzić je do stóp. Z przodu są lekko wygięte do góry, co umożliwia większą manewrowość. Chodzenie w rakietach jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Dodatkowo spacer mogą ułatwić kijki, które okazują się przydatne szczególnie w spacerowaniu pod górkę.

Hotel

Rakiety śnieżne sprawdzają się doskonale przy bardzo głębokim śniegu. Nie oznacza to jednak, że musisz jechać pod sam biegun północny, żeby je wypróbować. Rakiety śnieżne dostępne są w większych sklepach sportowych takich jak Decathlon. Możesz je tam kupić i wypróbować nawet w okolicznym parku pod warunkiem oczywiście, że jest dużo śniegu. W górach jest też sporo wypożyczalni, w których możesz dostać rakiety śnieżne. Ja akurat byłam w Norwegii i tam je testowałam, ale naprawdę można to zrobić w dowolnym mocno ośnieżonym miejscu.

Spacer w rakietach śnieżnych w Tromso

W rakietach śnieżnych spacerowałam nie w samym Tromso a mniej więcej 100 kilometrów od miasta. Dokładniej w dolinie Tamok, gdzie znajduje się słynny hotel lodowy. Aktywność zarezerwowaliśmy wcześniej w biurze Destination Tromso. Mieliśmy zapewniony dojazd, sprzęt i opiekę przewodnika.

Z Tromso wyjechaliśmy z samego rana o godzinie 8.30 i o 10.00 byliśmy już na miejscu. Jazda autobusem była atrakcją samą w sobie, bowiem droga z Tromso do Tamok jest niezwykle malownicza i prowadzi przez górzyste tereny. Po przyjeździe zostaliśmy wyposażeni w kombinezony i buty. Po chwili też dostaliśmy rakiety śnieżne, kijki i wyruszyliśmy na spacer. Chodziliśmy po lesie przez godzinę, a przewodniczka co chwilę się zatrzymywała i opowiadała nam o napotkanych drzewach. W połowie spaceru zatrzymaliśmy się i wspólnie rozpaliliśmy ogień. Przewodniczka dokładnie opowiedziała nam jak rozpalić ogień na śniegu. Wspólnymi siłami wznieciliśmy ogień i usmażyliśmy kiełbaski.

Ognisko na sniegu

W drodze powrotnej spotkaliśmy kilka dzikich reniferów. Spacer w rakietach śnieżnych sprawił mi ogromną frajdę. Z pewnością fantastyczne krajobrazy doliny Tamok przyczyniły się w dużej mierze do pozytywnych wrażeń. Jest to malownicze miejsce, w którym panują cisza i spokój. Po skończonym spacerze usiedliśmy na chwilkę w tamtejszej kawiarence i skosztowaliśmy grzanego wina. Mieliśmy tez okazję przywitać się z psami husky i nawet nakarmić tamtejsze renifery.

Zabawa była przednia i na kolejną zimę planuję zakup swoich własnych rakiet śnieżnych!

Dolina Tamok

Dolina Tamok

Dolina Tamok

Dolina Tamok

Kilka ujęć ze spaceru po lesie w rakietach znajdziesz w filmiku nakręconym w Tromso.

 

Sprawdź przewodnik po Tromso

Hotel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *