Lotnisko Londyn Luton to jedno z największych londyńskich lotnisk, które obsługuje dziennie setki połączeń głównie do/z Europy, Azji i Afryki. W siatce połączeń znajduje się także kilkanaście lotów do/z Polski. Port znajduje się 50 km na północ od centrum stolicy Wielkiej Brytanii, a dojazd zajmuje mniej niż 40 minut.

Londyn Luton to zaraz po Stansted najczęściej wybierane lotnisko przez pasażerów podróżujących z Polski. Wynika to z faktu, że zarówno Stansted jak i Luton zdominowane są przez loty obsługiwane przez tanie linie lotnicze. Prym na lotnisku Londyn Luton wiodą linie Wizzair, EasyJet i Ryanair. Zarówno Wizzair jak i Ryanair obsługują połączenia z Polski na Luton, ale to Wizzair ma ich znacznie więcej. Wizzairem można dolecieć do Londynu z lotniska Warszawa Chopin, z Wrocławia, Gdańska, Poznania, Krakowa czy Katowic. Bilety dostępne są zazwyczaj w bardzo korzystnych cenach, więc na Luton często słychać język polski.

Na lotnisku Londyn Luton znajduje się tylko jeden terminal. Niestety jest on dosyć małych rozmiarów. Mimo dużego remontu, który ukończono w 2020 roku na terminalu wciąż jest mało miejsca. W okresie wakacyjnym nawet trudno jest znaleźć tam miejsce siedzące. Dobre połączenie z centralnym Londynem rekompensuje jednak wszelkie niedogodności związane z małym terminalem. Na lotnisko można bowiem dostać się nawet w mniej niż 40 minut. Jak na Londyn jest to naprawdę szybko.

Londyn Stansted

Gdzie leży lotnisko Londyn Luton?

Lotnisko znajduje się 2.4 km na zachód od miasta Luton i niespełna 50 km na północ od centrum Londynu.

Hotel

Ile trwa dojazd do Luton z Londynu

Czas dojazdu uzależniony jest od środka transportu. Dojazd pociągiem z centrum Londynu na samo lotnisko zajmuje 40 minut. Podróż autokarem lub taksówką zajmie 60-100 minut.

Wizzair

Jak dojechać na lotnisko

Istnieje kilka dobrych opcji na dojazd do Luton.

Autobus National Express

Trasę Londyn – Luton – Londyn obsługuje kilku przewoźników autokarowych. Największym z nich jest National Express, który dowozi pasażerów na Luton nie tylko z Londynu, ale i z innych miast w Anglii. Podróż National Express jest łatwa i w miarę szybka, ponieważ autokar zatrzymuje się tuż pod samym terminalem. W samym Londynie National Express ma kilkanaście przystanków w różnych dzielnicach miasta. Oto stacje, na których zatrzymują się poszczególne autokary:

  • A1: Luton – Golders Green – Finchley Rd & Frognal – St John’s Wood – Baker Street – Paddington St – Marble Arch – Victoria Station
  • A2: Luton – Golders Green – Finchley Rd & Frognal – St John’s Wood – Baker Street Paddington

Bilety można kupić u kierowcy lub u stewardów na przystankach autobusowych. Można też zarezerwować bilety online na stronie www.nationalexpress.com

Cena za przejazd uzależniona może być od godziny odjazdu (bilety nocne są zawyczaj tańsze). Bilet normalny kosztuje £12.

Czas przejazdu ze stacji Victoria do samego lotniska może nawet wynieść 2 godziny, a ze stacji Golders Green 40 minut. Jak widać najwięcej czasu zajmuje przejazd przez centrum Londynu (stacja Golders Green położona jest na północy Londynu, niedaleko trasy szybkiego ruchu prowadzącej do Luton).

Londyn Stansted

Pociąg

Podróż pociągiem ma swoje plusy i minusy. Największym plusem jest zdecydowanie czas przejazdu, bowiem podróż najszybszym pociągiem ze stacji St Pancras do stacji kolejowej Luton zajmuje jedynie 22 minuty. Nie jest to jednak tak łatwe i kolorowe jak by się mogło wydawać, ponieważ stacja kolejowa, na której zatrzymuje się pociąg znajduje się 3 kilometry od lotniska. Z pociągu należy zatem przesiąść się do autobusu, który w 10 – 15 minut dowozi pasażerów pod sam terminal. Podróżując zatem z lotniska do Londynu najpierw należy kierować się w stronę autobusu, który dowozi pasażerów na stację a następnie wsiąść do pociągu. Cała podróż może zająć mniej niż 40 minut.

Pociągi odjeżdżają ze stacji St Pancras w centrum Londynu. Warto zauważyć, że nie wszystkie pociągi są ekspresowe. Niektóre z nich faktycznie pokonują trasę w 22 minuty, ale są i takie co dojażdżają w 35 minut a nawet godzinę. Te najszybsze zatrzymują się jeszcze na dwóch innych stacjach przed Luton, a te najwolniejsze na kilku innych stacjach. Warto jest zatem spojrzeć dokładnie na rozkład, ponieważ czasem lepiej poczekać kilka minut na ten szybszy pociąg.

Bilety na pociąg można kupić na stacji lub na lotnisku. Można to zrobić w kasie lub szybciej w biletomacie. Ważne jest, aby kupić bilet ze stacją końcową Luton Airport. Wtedy też bilet pokryje zarówno pociąg jak i autobus. Jeżeli kupimy bilet ze stacją końcową w Luton to nie obejmie on autobusu. Wtedy też trzeba osobno zapłacić za autobus.

Cena przejazdu w jedną stronę wynosi ok £18.

Londyn Stansted

Taksówka/Uber

Jeszcze jedną opcją na dotarcie na lotnisko Luton jest taksówka. Czasami jesteśmy zmuszeni skorzystać z tej opcji szczególnie kiedy podróżujemy w nocy. Podróż taksówką lub Uberem sprawdzi się jeżeli podróżujemy z półncnego Londynu i nie musimy przebijać się przez centrum. W przeciwnym razie w taksówce spędzimy nawet dwie godziny a cena za przejazd sięgnie nawet ponad £100. Podróżując z północnego Londynu zapłacimy £50-£60 i podróż będzie znacznie krótsza.

Parking na lotnisku Londyn Luton

Na lotnisku dostępny jest parking. Do wyboru jest wiele opcji: short stay, mid stay i long stay. Cena uzależniona jest od czasu na jaki zostawiasz pojazd oraz od rodzaju parkingu. Część miejsc parkingowych dostępnych jest tuż obok terminala, a część znacznie dalej (trzeba podjechać autobusem). Wszelkie informacje na temat parkingu łącznie z cenami można znaleźć na stronie parkingu lotniska.

Londyn Luton: restauracje, sklepy, strefa bezcłowa

Po odprawie pasażerskiej znajduje się kilkadziesiąt sklepów oraz duża strefa bezcłowa. Wśród sklepów znajdują się sklepy kosmetyczne, odzieżowe, z pamiątkami, zabawkami, spożywcze, z elektroniką. Można tam kupić prawie wszystko. Dodatkowo nie brakuje restauracji i kawiarni. Do wyboru są restauracje z obsługą kelnerską jak i bary szybkiej obsługi.

Hotel

Wypożyczenie smochodu

Na lotnisku istnieje możliwość wypożyczenia samochodu. W budynku terminala znajdują się stanowiska kilku wypożyczalni samochodowych. Niektóre z nich to:

  • Avis/Budget
  • Sixt
  • Europcar
  • Hertz
  • Enterprize Rent A Car

Londyn Stansted

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *