Lotnisko Londyn Stansted położone jest 68 km na północny-wschód od centrum stolicy. Jest to jedno z największych lotnisk w Wielkiej Brytanii, które jest domem dla tanich linii lotniczych. Bezpośrednie połączenia z prawie wszystkich polskich lotnisk do Stansted realizowane są codziennie. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że Twoja przygoda z Wyspami rozpocznie się właśnie od Stansted.

Stansted jest czwartym największym co do wielkości lotniskiem na Wyspach. Stało się to za sprawą tanich linii lotniczych, które w ciągu ostatnich dwóch dekad zdominowały rynek lotniczy. Najwięcej połączeń na Stansted realizuje Ryanair. Bilety z Polski na lotnisko Londyn Stansted można kupić za naprawdę małe pieniądze. Stansted jest także świetnym miejscem na przesiadki, ponieważ z lotniska można dolecieć w każde miejsce w Europie w dobrych cenach. Ryanair jest linią dominującą na tym lotnisku, ale nie jedyną. Kilka innych tanich linii lotniczych obsługuje połączenia głównie do Europy, Azji i Afryki.

Na Stansted znajduje się tylko jeden terminal, więc łatwo jest się tam odnaleźć. Oznakowania są dobre, więc do bramek łatwo trafić. Połączenie z Londynem centralnym i innymi dzielnicami miasta jest też dosyć dogodne. Największym minusem lotniska są tłumy. Na odprawę paszportową lub na bagaż rejestrowany trzeba czasami czekać godzinami. Przez terminal przewijają się bowiem kilkanaście tysięcy pasażerów, a obsługa pracuje w ograniczonym składzie.

Londyn Stansted

Londyn Stansted: gdzie leży lotnisko

Lotnisko położone jest poza Londynem w miejscowości Stansted Mountfitchet w hrabstwie Essex.Centrum Londynu od lotniska dzieli 68 km.

Hotel

Ile trwa dojazd ze Stansted do Londynu

Czas trwania podróży zależy od środka lokomocji, miejsca z którego wyjeżdżamy oraz pory dnia. Pociąg Stansted Express pokonuje dystans jedynie w 47 minut. Jadąc autobusem ze stacji Victoria będziemy potrzebować minimum 2 godzin. W godzinach szczytu ten czas może się wydłużyć ze względu na ogromne korki w centrum. Korki też dosyć często występują na trasie po wyjechaniu z Londynu.

Ten długi dystans z Londynu do Stansted, a także nieprzewidziane okoliczności trzeba wziąć pod uwagę planując swoją podróż.

Jak dojechać ze Stansted do centrum Londynu

Oto kilka opcji na dojazd na Stansted z różnych miejsc w Londynie.

Autokar National Express

National Express to największy przewoźnik autokarowy w Wielkiej Brytanii. Autokary pokonują trasę Londyn – Stansted – Londyn nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Jest to też najtańsza opcja na pokonanie tej trasy. Oto miejsca, w których zatrzymują się autokary:

 • A6: Stansted – Golders Green – Finchley Road – St John’s Wood Station – Baker Street – Marble Arch – Victoria Coach Station
 • A7: Stansted – Bow – Mile End – Whitechapel – Southwark – Waterloo – Victoria Station
 • A8: Stansted – South Hackney – Bethnal Green – Shoreditch – Liverpool Street – Faringhton – Kings Cross
 • A9: Stansted – Stratford – Bow – Mile End – Bethnal Green – Shoreditch – Liverpool Street – Whitechapel

Bilety na autokar można kupić na lotnisku na stanowisku obsługi National Express, które znajduje się na hali przylotów. Bilety można też kupić na przystanku autobusowym u stewardów lub u kierowcy. Płatności przyjmowane są gotówką lub kartą.

Najlepszym jednak sposobem rezerwacji biletu jest strona National Express. Tam też można kupić bilet na konkretny dzień i konkretną godzinę. Bardzo polecam tę opcję, bowiem obłożenie autokarów może być bardzo duże szczególnie w okresie wakacyjnym. Taki bilet kupiony online można wydrukować lub pokazać na telefonie.

Cena uzależniona jest od trasy jaką pokonujesz i od pory dnia. Na przykład za bilet z lotniska do stacji Victoria Coach Station zapłacisz £14, a ze Stansted do Stratford £7. Dokładne ceny można sprawdzić na stronie.

National Express

Szybki Pociąg Stansted Express

Ekspresowy pociąg o nazwie Stansted Express to najszybszy sposób na dotarcie na lotnisko. Całkowita podróż ze stacji początkowej do końcowej trwa jedynie 47 minut. Stansted Express zatrzymuje się na następujących stacjach:

 • Stansted
 • Tottenham Hale
 • Stratford (z przesiadką na Tottenham Hale)
 • Liverpool Street

Stacja kolejowa znajduje się na terminalu lotniska. Podróż do pierwszej stacji jaką jest Tottenham Hale zajmuje 36 minut. Jeżeli stacją końcową jest Liverpool Street to pozostań w pociągu przez kolejne 11 minut. Jadąc do Stratford będziesz musiał zmienić pociąg na stacji Tottenham Hale.

Bilety na pociąg można kupić na każdej stacji lub online na stronie www.stanstedexpress.com. W dniu podróży bilet kosztuje £19.40 a powrotny £30.70. Jeżeli kupisz bilet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem do zapłacisz znacznie mniej. Dlatego właśnie lepiej jest zarezerwować bilet online.

Stansted Express

Taksówka/Uber

Taksówka to kolejna opcja na dojazd na lotnisko Stansted. Jest to też najdroższa opcja. Cena uzależniona jest od pory dnia i obłożenia. Trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu £100 lub więcej. Niestety zarówno pociągi jak i autobusy mają przerwę w kursach ok 2 w nocy i czasami pasażerowie są zmuszeni do podróży taksówką. Ja w takich sytuacjach zamawiam podróż Uberem. Warto jest mieć zatem zainstalowaną aplikację Uber na telefonie.

Parking na Stansted

Na lotnisku znajduje się kilka parkingów samochodowych. Jeżeli zatem podróżujesz własnym samochodem to możesz tam zostawić pojazd nawet na kilka dni. Parking oferuje trzy główne pakiety:

 • Short Stay
 • Mid Stay
 • Lon Stay

Cena uzależniona jest od czasu na jaki zostawiamy pojazd. Rezerwacje z kilkudniowym wyprzedzeniem są także znacznie tańsze niż te dokonywane w dniu wyjazdu. Wszelkie informacje na temat oficjalnego parkingu na Stansted można znaleźć na oficjalnej stronie. Na tej stronie można także dokonać rezerwacji.

Londyn Stansted – wypożyczenie samochodu

Na terenie terminala znajduje się kilka dużych wypożyczalni samochodowych:

 • Avis/Budget
 • Sixt
 • Europcar
 • Hertz
 • Enterprise
 • Almo
 • National Car Rental

Restauracje i sklepy

Na lotnisku znajdziesz się kilkadziesiąt restauracji i kawiarenek. Większość z nich znajdziesz po bramkach kontrolnych. Do wyboru masz restauracje typu fast-food, ale też takie z obsługą kelnerską. Nie brakuje także strefy bezcłowej, sklepów kosmetycznych, z elektroniką, ubraniami czy zabawkami.

Hotel na Stansted

Najbliżej terminala znajdują się dwa hotele:

 • Radisson Blu
 • Hampton by Hilton

Hotel

Oba hotele znajdują się dosłownie rzut beretem od hali przylotów/odlotów i dystans ten można pokonać w mniej niż 5 minut. Więcej hoteli (w niższych cenach) znajduje się poza terminalem. Większość z hoteli oferuje darmowy autobus, który zawozi pasażerów na terminal.

Lotnisko Stansted

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *