Jedno miasto i aż sześć lotnisk. Aż trudno w to uwierzyć, że w Londynie znajduje się aż sześć portów lotniczych obsługujących loty krajowe i międzynarodowe. Są to ogromne lotniska, przez które dziennie przewija się setki tysiące podróżnych.

Londyn to kilkumilionowe miasto, które dodatkowo odwiedza miliony turystów każdego roku. Rocznie do Londynu przyjeżdża średnio 35 milionów turystów. Te liczby w całości uzasadniają tak dużą ilość lotnisk i lotów. Lotnisk w Londynie jest sześć i są one zlokalizowane w różnych miejscach. Niektóre z nich położone są w samym Londynie, inne znów poza miastem. Wybór lotniska, na które przylatujemy jest dosyć ważny i podejmując decyzję powinniśmy wziąć pod uwagę położenie hotelu lub miejsca do którego podróżujemy z portu lotniczego. Przed kupnem biletu sprawdź ile zajmuje dojazd z lotniska do hotelu i ile taka podróż kosztuje. Może się okazać bowiem, że wydasz grosze na przelot a sam dojazd będzie kosztować kilka razy więcej. Czasami lepiej jest wydać więcej na lot i wylądować na bardziej dogodnym lotnisku.

O wadach i zaletach poszczególnych lotnisk w Londynie piszę szczegółowo poniżej. Dowiesz się, gdzie położone są wszystkie lotniska i w jaki sposób najszybciej dotrzeć z nich do centrum Londynu.

Hotel

Lotniska w Londynie i okolicach

Stansted

Lotnisko Stansted położone jest 60 km na północny-wschód od Londynu w miejscowości Stansted Mountfitchet. Jest to lotnisko zdominowane przez tanie linie lotnicze. Prym wiedzie tam przewoźnik Ryanair. To właśnie Ryanair’em można dolecieć na Stansted z większości lotnisk w Polsce.

Bilety lotnicze z Polski na Stansted zazwyczaj są dosyć tanie a poza sezonem kosztują grosze. Wielu podróżników decyduje się zatem na zakup lotu na Stansted. Lotnisko ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie zaletą jest fakt, iż na lotnisku lądują samoloty tanich linii lotniczych, więc jak już wspomniałam bilety można upolować w naprawdę dobrych cenach.

Wadą lotniska jest jego położenie i fakt, że dojazd do Londynu jest drogi i zajmuje sporo czasu. Pociągiem Stansted Express można dojechać do stacji Londyn Liverpool w 45 minut, ale bilet jest naprawdę drogi i może wynieść nawet więcej niż sam przelot. Autokary National Express są tańsze, ale znów dojazd do centrum może zająć nawet 2 godziny. Dodatkowo terminal na Stansted jest dosyć mały i często pasażerowie spędzają długie godziny na odprawie paszportowej lub przy odbiorze bagażu.

Przed wylotem warto jest zatem sprawdzić możliwości dojazdu z/na lotnisko i dokładnie obliczyć koszt i czas dojazdu.

 

Więcej o Londyn Stansted

 

Lotnisko Stansted

Luton

Kolejnym londyńskim lotniskiem zdominowanym przez tanie linie lotnicze jest Luton. W tym porcie lotniczym królują Wizzair oraz EasyJet. Wizzair oferuje kilkadziesiąt lotów dziennie z Polski do Luton w bardzo dobrych cenach.

Lotnisko Luton również położone jest poza Londynem, ale dojazd do centrum miasta jest szybszy i tańszy niż ze Stansted. Ze stacji kolejowej Luton do stacji Kings Cross w Londynie można bowiem dojechać w mniej niż 25 minut. Lotnisko Luton położone jest ponad 30 km na północ od Londynu. Jeżeli zatem podróżujesz z lotniska w północne rejony miasta to możesz też zdecydować się na autokar National Express, który jest tani i dojeżdża na stację Golders Green w 40 minut.

Luton jest moim ulubionym lotniskiem w Londynie ponieważ lądują tam samoloty Wizzair z lotniska Warszawa Chopin oraz dlatego, że dojazd do Londynu jest łatwy. Fakt, lotnisko leży poza miastem, ale za to blisko autostrady, więc nawet szybko można się tam dostać własnym samochodem lub taksówką.

Oczywiście Luton ma swoje wady. Największą z nich jest to, że terminal jest dosyć mały co sprawia problem przy dłuższym oczekiwaniu na opóźniony lot. Niestety większość lotnisk tanich linii lotniczych posiada małe terminale z ograniczonymi miejscami siedzącymi.

 

Wszystko o Londyn Luton

 

Londyn Stansted

Southend

Southend to dosyć małe lotnisko położone ponad 60 km na wschód od centrum Londynu. Lotnisko nazywane jest lotniskiem Londyn Southend, ale tak naprawdę leży bliżej miejscowości o nazwie Southend-on-sea.

Na to lotnisko nie dolecimy z Polski, bowiem port lotniczy obsługuje głównie destynacje typowo wypoczynkowe jak na przykład Grecja czy Hiszpania. Mieszkańcy Londynu lub hrabstwa Essex często wybierają to lotnisko, bowiem jest małe, nie ma tłumów i łatwo tam dojechać.

A do Southend łatwo jest dojechać nawet z Londynu. Zaraz obok portu lotniczego znajduje się stacja kolejowa, z której odjeżdżają pociągi do centrum Londynu. Taka podróż trwa mniej niż godzinę.

Lotnisko Southend

London City Airport

W samym Londynie znajdują się jedynie dwa lotniska. Jednym z nich jest położony we wschodniej części miasta port lotniczy London City Airport. Lotnisko leży dokładnie w dzielnicy Royal Docks, w bliskiej odległości od dzielnicy biznesowej Canary Wharf i 10 km od City of London. Lotnisko obsługuje loty międzynarodowe głównie w obszarze Europy. Można też dolecieć tam naszymi polskimi liniami lotniczymi LOT.

London City Airport jest dosyć małym lotniskiem otoczonym przez dzielnice mieszkalne. Loty na LCA są zazwyczaj dosyć drogie, a wynika to z centralnego położenia lotniska. Loty na LCA wybierają głównie biznesmeni, którzy mogą dojechać do centrum Londynu w mniej niż 20 minut. Zaraz obok lotniska znajduje się też ogromne centrum konferencyjne ExCel, które każdego dnia przyciąga zagranicznych gości. Mają oni możliwość wylądowania na lotnisku LCA i dojścia nawet na pieszo na konferencję.

Z lotniska do centrum można dojechać taksówką lub DLR. Docklands Light Railway to szybka kolejka, która zarządzana jest przez Transport for London. Działa na takich samych zasadach co metro, ale w odróżnieniu od metra jest w pełni zautomatyzowana. DLR’em dojedziesz do samego centrum Londynu nawet w 20 minut.

London City Airport

Heathrow

Kolejnym lotniskiem położonym w samym Londynie jest Heathrow. Jest to nie tylko największy port lotniczy w Londynie, ale i w całej Europie. Obsługiwane są tam loty z całego świata i oczywiście w tym z Polski.

Heathrow ma aż pięć terminali z czego jeden zarezerwowany jest w całości przez brytyjskiego przewoźnika, British Airways. Między terminalami kursują bezpłatne autobusy, a niektóre z nich połączone są przejściami podziemnymi.

Na Heathrow dojechać można metrem. Niebieską linią Piccadilly pasażerowie dojadą na wszystkie terminale z samego centrum Londynu. Podróż do centrum z lotniska może zająć nawet godzinę. Jest to dosyć długa podróż, ale jest to zdecydowanie najtańsza opcja na dojazd do miasta. Szybszą alternatywą metra jest super szybki pociąg Heathrow Express. Dojeżdża on do stacji Paddington jedynie w 15 minut. Niestety cena za przejazd jest dosyć wysoka.

Lotnisko Heathrow

Gatwick

Kolejne londyńskie lotnisko położone jest znów poza Londynem. Gatwick znajduje się prawie 50 km na zachód od Londynu w pobliżu miejscowości Crawley. Jest to drugie po Heathrow co do wielkości największe lotnisko na Wyspach obsługujące połączenia z całego świata. Niestety na Gatwick nie dolecimy bezpośrednio z Polski. Wielu Polaków jednak lata na Gatwick z przesiadką w Europie.

Gatwick posiada dwa terminale: północny i południowy, które połączone są ze sobą linią kolejową. Bezpłatne i w pełni zautomatyzowane pociągi kursują między terminalami co kilka minut.

Najszybszą metodą na dotarcie do Gatwick jest pociąg. Ekspresowy Pociąg Gatwick Express kursuje między lotniskiem i stacją kolejową Victoria w Londynie co kilkanaście minut. Czas przejazdu wynosi 30 minut. W pociągu Gatwick Express honorowane są nawet karty Oyster. Pociąg Gatwick Express jest dosyć drogi, ale za to szybki. Tańszą alternatywą są inne pociągi. Bilety na nie są nawet o połowę tańsze, ale niestety dojazd może zająć nawet godzinę.

Lotnisko Gatwick

 

Co zobaczyć w Londynie: 30 atrakcji

 

Hotel

 

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *