London Eye to obok hali O2 oraz mostu Millenium jedna z trzech londyńskich budowli wzniesiona z okazji nowego tysiąclecia. Jest to jedna z największych atrakcji miasta i jego współczesna wizytówka. Z kapsuł rozpościera się widok na Tamizę, opactwo Westminster, Big Bena i inne londyńskie atrakcje.

Już od ponad 20 lat London Eye jest najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów. Ten nowoczesny diabelski młyn położony jest na południowym brzegu Tamizy w bardzo turystycznej okolicy. Zaraz obok, za mostem Westminster znajduje się budynek parlamentu brytyjskiego, opactwo Westminster, Big Ben. Od Trafalgar Square z Galerią Narodową, London Eye dzieli jedynie kilkanaście minut na pieszo. Do samego Buckingham Palace jest też całkiem niedaleko. London Eye można tylko podziwiać, a można też tym diabelskim młynem wybrać się na przejażdżkę. 32 nowoczesne kapsuły zabierają pasażerów bez zatrzymywania się. Koło bowiem porusza się jedynie z prędkością 0,8 km/godzinę, co pozwala na wysadzenie i zabranie pasażerów bez zatrzymania!

A przejażdżka London Eye trwa 30 minut. Można pokusić się także o specjalne pakiety, zarezerwować kapsułę tylko dla siebie i swoich gości, zamówić przekąski, szampana… Właściciele London Eye zadbali o to, aby nawet najbardziej wymagający pasażerowie byli zadowoleni.

Jeżeli zatem planujesz wypad do Londynu to koniecznie zawitaj do dzielnicy Lambeth, zarezerwuj bilet i wybierz się na przejażdżkę tym słynnym diabelskim kołem. Jest to niesamowite doświadczenie, które zapamiętasz na długo!

Co warto wiedzieć

Początkowo młyn diabelski London Eye miał służyć turystom jedynie przez 5 lat. Dosyć szybko jednak pierwotni właściciele zorientowali się, że atrakcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem, które przekroczyło najśmielsze oczekiwania. Zaledwie kilka miesięcy po otwarciu właściciele wystąpili zatem do władz miasta o zmianę kontraktu z 5-letniego na stały.

I tak w 2020 roku London Eye świętowało swoje 20-lecie. Oficjalne otwarcie nastąpiło co prawda w listopadzie 1999 roku, ale w wyniku błędu technicznego obiekt został otwarty dla ludzi dopiero w marcu 2000.

London Eye ma 135 metrów wysokości i 120 metrów szerokości. Każda z 32 kapsuł waży blisko 10 ton. Kapsuła pomieści maksymalnie 25 osób. Nie ma się jednak co martwić, bo kapsuły są duże i każda z 25 osób może liczyć na dobrą widoczność przy oknie. Ilość kapsuł nie jest przypadkowa. 32 kapsuły oznaczają bowiem 32 dzielnice Londynu.

Co kilka lat obiekt zmienia swojego sponsora. Przez kilka lat była nim firma Coca-Cola, a od 2020 jest nim portal Last Minute. Kolorem przewodnim sponsora jest różowy, dlatego też obiekt podświetlany jest każdego wieczora na kolor różowy (za czasów Coca-Cola był to kolor czerwony).

London Eye

London Eye

Dojazd

Najbliższe stacje metra to:

 • Waterloo (8 min)
 • Westminster (7 min)
 • Embankment (9 min)
 • Charing Cross (12 min)

Podróżując pociągiem wysiądź na stacji Waterloo, a transportem wodnym (London River Services) na stacji London Eye Pier.

Jeżeli podróżujesz własnym samochodem to najbliższym parkingiem jest Q-Park Westminster. Osoby posiadające bilet na atrakcję dostaną 15% zniżki na ten parking. Warto także zauważyć, że obiekt znajduje się w strefie płatnej (Congestion Zone) co oznacza, że za wjazd samochodem trzeba zapłacić £15.

Hotel

Godziny otwarcia

Obiekt czynny jest codziennie w godzinach 11:00 – 18:00. Godziny otwarcia z różnych powodów mogą ulec zmianie. Najlepiej jest sprawdzić dokładny rozkład na oficjalnej stronie.

London Eye

London Eye – ceny

Bilety można kupić na miejscu w kasie lub też przez internet. Zdecydowanie polecam tę drugą opcję, ponieważ w ten sposób unikniesz kolejki oraz zapłacisz mniej. Bilety kupione online są bowiem tańsze. Rezerwacji online można dokonać na stronie londoneye.com

Oto jak przedstawiają się ceny:

 • osoba dorosła £24.50 (online) oraz £31 (w kasie)
 • bilet rodzinny dla jednej osoby dorosłej i dwóch dzieci £22 (online) oraz £31 (w kasie)
 • uczniowie £20 (online) oraz £27.50 (w kasie)

Jeżeli chcesz urozmaicić swoją przejażdżkę to możesz skorzystać z kilku dodatkowych pakietów:

 • Private Pod – cała kapsuła tylko dla Ciebie i Twoich gości! Zbierz maksymalnie 6 osób i zaproś ich do Waszej prywatnej kapsuły. Taka przyjemność w dzień powszedni kosztuje £180 a w weekend £275.
 • Happy Half Hour – w cenie £45 obok biletu masz zagwarantowane także dwa napoje alkoholowe. Osoby chcące skorzystać z tej opcji muszą mieć ukończone 25 lat.

Sponsor obiektu LastMinute oferuje także kilka innych pakietów, w których możesz połączyć przejażdżkę London Eye z innymi londyńskimi atrakcjami. Możesz wybrać London Eye w połączeniu z

 • 1 atrakcją £40
 • 2 atrakcjami £45
 • 3 atrakcjami £55
 • 4 atrakcjami £70

A dodatkowe atrakcje to muzeum figur woskowych Madame Tussauds, lochy London Dungeon, akwarium SEA LIFE London Aquarium, muzeum Shreka oraz autobus hop on hop off.

Jak wygląda przejażdżka i co zobaczysz

Koło pokonuje pełen obrót w 30 minut i tyle też trwa przejażdżka. Porządku na miejscu pilnują pracownicy, którzy dokładnie odliczają ilość osób, która wchodzi do kapsuły. Koło nie zatrzymuje się ani na chwilę. Porusza się na tyle wolno, że może wysadzić i zabrać nowych pasażerów bez zatrzymywania się. Jest to bardzo sprawny proces. Koło zatrzymuje się na krótką chwilę jedynie w wypadku, kiedy zabiera lub wysadza osoby niepełnosprawne.

Z okien kapsuły zobaczysz cudowny panoramiczny widok na Tamizę oraz największe londyńskie atrakcje: parlament brytyjski, Big Ben, opactwo Westminster. Zobaczysz także pałac Buckingham i Trafalgar Square. Podobno w bezchmurny dzień można dopatrzeć się nawet zamku Windsor.

London Eye jest dosyć drogą atrakcją, ale przejażdżka kołem jest naprawdę fajnym przeżyciem. Ja będąc w Londynie po raz pierwszy wiele lat temu zdecydowałam się na przejażdżkę i było to jedno z najlepszych wspomnień wyjazdu.

London Eye

London Eye

London Eye

London Eye

London Eye

London Eye

London Eye

 

Co jeszcze zobaczyć w Londynie

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *