Z głośnego i zatłoczonego Londynu można w ciągu niespełna 30 minut przenieść się w sam środek idyllycznego, bajkowego ogrodu, w kótrym panują przyroda i spokój. Mowa tutaj o londyńskich ogrodach botanicznych Kew Gardens, które są niezwykle miłą odskocznią od codziennego pośpiechu i szumu wielkiego miasta.

Londyn jest bardzo dużym, szybkim i głośnym miastem. Nie brakuje w nim jednak terenów zielonych. I to bardzo dużych terenów zielonych. Parki takie jak Hyde Park czy Regent’s Park zlokalizowane są w samym centrum i w każdej chwili można się tam udać na spacer i pobyć w otoczeniu zieleni. Kolejnym tak niezwykłym miejscem w stolicy Wielkiej Brytanii są ogrody Kew Gardnes. Pełna nazwa miejsca brzmi Królewskie Ogrody Botaniczne Kew, ale lokalsi zwykli nazywać je zwyczajnie Kew. Ogrody nie znajdują się w samym centrum, ale dostać się do nich można za pomocą metra lub autobusu. Znajdują się one nad brzegiem rzeki Tamizy w bardzo spokojnej dzielnicy. Spotkać tam można wielu biegaczy, spacerowiczów, pasjonatów jazdy na rowerze. W samym ogrodach sportów uprawiać nie można, ale można spacerować, urządzić sobie piknik i spędzić nawet cały dzień.

Do Kew warto jest wybrać się o każdej porze roku. Teren jest najczęściej oblegany w okresie letnim, bo dobra pogoda sprzyja wylegiwaniu się na trawie. Okres jesienny także jest piękny, gdyż Kew zmienia kolory z zieleni na czerwienie, żółć i brązy. Ogrody nabierają zupełnie nowego, magicznego oblicza.

Czym są Ogrody Botaniczne Kew

Ogrody Botaniczne Kew założono w 1840 roku. Pieczę na nad tym terenem sprawuje organizacja Royal Botanic Gardens, czyli ta sama opiekująca się obiektem Wakehurst. Wakehurst to po Kew jedne z najczęściej odwiedzanych ogrodów w Anglii. Teren ten położony jest jednak poza Londynem.

W Kew znajduje się ponad 50 tysięcy różnych gatunków roślin z całego świata. W większości rosną one na zewnątrz, ale na terenie znajdują się także szklarnie. Cały obiekt jest dostępny dla odwiedzających i nie ma żadnych ograniczeń w zwiedzaniu. Znajdują się tam także restauracje i kawiarenki. Można także przyjść ze swoim jedzeniem, kocem i spędzić popołudnie na trawie.

Dodatkowo dzieci mogą liczyć na różne, sezonowe atrakcje i animacje.

Co zobaczyć w Kew

Do Kew nie trzeba wybierać się z przygotowanym planem zwiedzania. Nie trzeba nawet cały czas trzymać się mapy i podążać dokładnie ścieżkami na niej wyznaczonymi. Najlepiej jest zwyczajnie spacerować i w wolnym tempie odkrywać wszystkie uroki parku. Oto miejsca, które napotkasz w czasie spaceru.

Szklarnie

Kew poszczycić się może kilkoma dużymi szklarniami przystosowanymi do upraw roślin wymagających specjalnych warunków atmosferycznych. Jedną ze szklarni jest Davines Alpine House, w której rosną rośliny wysokogórskie. W Palm House hodowane są rośliny charakterystyczne dla lasów deszczowych, czyli wymagające wysokich temperatur i dużej wilgotności. Princess of Wales Conservatory skrywa w sobie najbardziej oryginalne rośliny z całego świata. W największej szklarni, Temperate House, znajdują się rośliny wymagające temperatury minimum 10C.

Kew Gardens

Kew Gardens

Kew Gardens

Treetop Walkaway

Cały teren ogrodów Kew podziwiać można spacerując po oszklonej ścieżce spacerowej na wysokości 18 metrów. Ścieżka prowadzi wprost przez korony drzew – fantastyczne widoki gwarantowane.

Kew Gardens

Jezioro i most Sackler

W ogrodach nie brakuje też jeziora zamieszkanego przez dzikie ptactwo. Przez jezioro przebiega mały most powstały dopiero w 2006 roku. Jest to wyjątkowy most, bowiem kształtem przypomina spiralkę.

Kew Londyn

Pagoda i ogród japoński

Jedną z większych atrakcji Kew jest Pagoda oraz ogród japoński z herbaciarnią. Pagoda przyozdobiona jest złotymi figurami smoków. Ze szczytu Pagody rozpościera się widok na cały ogród.

Na pozostałym terenie ogrodów znajdują się drzewa i rośliny z całego świata. Przy każdym z nich znajduje się tabliczka z nazwą. Niestety wszystkie nazwy są łacińskie i brakuje dokładnych opisów roślin.

Kew: adres i dojazd

Ogrody znajdują się w dzielnicy Richmond, w południowo-zachodnim Londynie. Dokładny adres to Kew, Richmond, London, TW9 3AE.

Najbliższą stacją metra jest „Kew Gardens”, na której zatrzymuje się zielona linia District i Overground. Ogrody od stacji dzieli 15-minutowy spacer.

Przy ogrodach znajduje się także kilka dużych parkingów. Cena parkingu za cały dzień wynosi £7.

Kew Gardens

Godziny otwarcia

W okresie letnim ogrody otwarte są od godziny 10:00 rano do 19:00 w dni powszednie i do 20:00 w weekendy. W okresie zimowym teren zamykany jest wcześniej.

Kew Gardens

Ceny wstępu

Wstęp na teren ogrodów jest płatny. Bilety najlepiej jest kupić przed wizytą na stronie internetowej kew.org. Ceny mogą różnić się w załeżności od pory roku i tego jak wcześnie bilet został kupiony. W okresie letnim, w dniu odwiedzin osoba dorosła zapłaci £19.50, a dziecko £6. Dodatkowo istnieją zniżki dla studentów i rodzin.

Osoby odwiedzające Kew i Wakehurst regularnie mogą skusić się na wykup rocznej karty członkowskiej. Taka karta kosztuje ok £70. Właściciel karty może zabrać ze sobą jedną osobą towarzyszącą.

 

Co zobaczyć w Londynie

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *