Planujesz wyjazd do Londynu samochodem? Pamiętaj o obowiązującej w stolicy Wielkiej Brytanii opłacie za wjazd do centrum. Opłatę zwaną Congestion Charge ponosi każdy kierowca pojazdu po wjeździe w granice tzw. Congestion Zone (strefy płatnej).

Zwiedzanie Londynu samochodem nie należy do najlepszych pomysłów głównie ze względu na ogromne korki o każdej porze dnia. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z londyńskiego metra. Korki nie są jednak jedynym powodem, dla którego odradzam zwiedzać stolicę samochodem. Ważniejszym powodem jest tzw. Congestion Charge czyli opłata którą należy uiścić po wjeździe w strefę płatną. Taką opłatę należy wnieść za każdy dzień wjazdu w granice strefy płatnej. Niestety opłata ta nie należy do najtańszych a kary za jej nieopłacenie są bardzo wysokie. Jeżdżąc zatem samochodem po Londynie, a w szczególności w ścisłym centrum pamiętaj o strefie płatnej. Jeżeli znajdziesz się w jej granicach to będziesz zmuszony do wniesienia odpowiedniej opłaty.

Czym jest Congestion Charge?

Congestion Charge to dzienna opłata za wjazd samochodem w granice tzw. Congestion Zone czyli strefy płatnej. Strefa płatna obejmuje znaczną część ścisłego centrum Londynu. Po przekroczeniu jej granic kierowca jest zmuszony do wniesienia odpowiedniej opłaty. Opłatę tę można porównać do płatnych autostrad. Jeżeli chcemy skorzystać z autostrady, lub w przypadku Londynu wjechać do ścisłego centrum, to musimy odpowiednio zapłacić.

Hotel

Gdzie dokładnie znajduje się Congestion Zone (strefa płatna)

Strefa płatna w Londynie ma dokładnie wyznaczone granice.Jej znakiem rozpoznawczyn jest biała litera „C” na tle czerwonego koła. Taki znak widnieje na asfalcie tuż przy wjeździe do strefy płatnej. Przy wjeździe widnieją także tablice sygnalizujące, że kierowca zaraz wjedzie do strefy płatnej.

Oznaczenia Congestion Zone można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Strefa płatna Londyn

Strefa płatna Londyn

Tutaj znak informuje, że strefa płatna jest w bliskiej odległości

Strefa płatna Londyn

A cała strefa płatna w Londynie oznaczona jest na mapce poniżej:

Strefa płatna Londyn

Jeżeli nie jesteś pewien czy dana ulica/adres znajdują się w granicach strefy płatnej to możesz sam się upewnić. Transport for London czyli organizacja, która wprowadziła tę opłatę i ją pobiera udostępniła na swojej stronie wyszukiwarkę miejsc w strefie płatnej. Wystarczy, że wpiszesz kod pocztowy, nazwę ulicy lub nawet nazwę miejsca np. Big Ben i dowiesz się czy za dojazd do tego miejsca będziesz musiał płacić. Wyszukiwarka znajduje się na stronie Transport for London.

Ile wynosi Congestion Charge

Opłata za wjazd do strefy płatnej pobierana jest codziennie od poniedziałku do niedzieli, ale tylko w godzinach od 07:00 do 22:00. W pozostałe godziny nocne możesz jeździć po całym Londynie bez opłat. Opłata pobierana jest raz dziennie bez względu na to ile razy wyjeżdżasz czy wjeżdżasz do strefy płatnej. Taka dzienna opłata za wjazd samochodem osobowym wynosi £15. Nie jest to mała kwota. Jeszcze na początku 2020 była ona znacznie niższa, a weekendy były wykluczone z opłaty. W wyniku pandemii COVID władze Londynu podjęły decyzję o podniesieniu Congestion Charge aż do £15 dziennie.

Niektórym pojazdom/osobom od tej kwoty przysługują zniżki. Oto lista wszelkich możliwych zniżek:

  • Mieszkańcy strefy płatnej: jeżeli mieszkasz w granicach strefy płatnej to przysługuje Ci zniżka w wysokości 80%.
  • Posiadacze tzw. Blue Badge (osoby niepełnosprawne) są całkowicie zwolnione z opłaty Congestion Charge.
  • Pojazdy dla 9 lub więcej pasażerów są całkowicie zwolnione z opłaty.
  • Pojazdy sprzątające nie muszą ponosić opłaty.
  • Motocykle trójkołowe są także zwolnione z opłaty.
  • Opłaty nie muszą ponosić także zarejestrowane taksówki, pojazdy rządowe, karetki, samochody policyjne.

Warto dodać, że o wszelkie zaniżki należy najpierw zaaplikować. Niższą cenę będziemy mogli płacić dopiero po pozytywnym zatwierdzeniu aplikacji. Więcej informacji o zniżkach można uzyskać na stronie TfL.

Jak zapłacić Congestion Charge

W strefie płatnej nie ma bramek lub osób które pobierają opłatę. Jest tam jednak bardzo dużo kamer, które rejestrują pojazdy. Jeżeli kamera zrobi zdjęcie Twojego samochodu wtedy musisz jak najszybciej wnieść stosowną opłatę. Całość zatem odbywa się online.

Na zapłatę Congestion Charge kierowca ma 3 dni, ale jest tutaj mały haczyk. Jeżeli uregulujesz opłatę tego samego dnia, którego wjechałeś do strefy płatnej to zapłacisz £15. A jeżeli później to cena wzrośnie do £17.50. Na uregulowanie płatności masz czas do północy trzeciego dnia po wjeździe do strefy.

Płatności dokonuje się na stronie www.tfl.gov.uk. Wpisujesz numer rejestracyjny samochodu i sprawdzasz czy Twój pojazd został złapany przez kamerę. Szanse na uniknięcie opłaty są małe, bowiem kamer jest tak dużo, że wyłapują każdy pojazd.

Automatyczne płatności (Auto Pay)

Jeżeli podróżujesz często w granice strefy płatnej to warto jest ustawić automatyczne płatności, czyli tzw. Auto Pay. Dzięki Auto Pay nie będziesz musiał za każdym razem płacić Congestion Charge. Wystarczy, że założysz konto, podasz dane karty kredytowej i raz w miesiącu TfL pobierze płatności z ostatnich 30 dni. Auto Pay można ustawić na tej podstronie www.tfl.gov.uk

Kary

Na dokonanie opłaty (jeżeli nie korzystasz z usługi Auto Pay) masz dokładnie trzy dni od dnia wjazdu w granice strefy. Jeżeli tego nie zrobisz to otrzymasz PCN – Penalty Charge Notice, czyli wezwanie do zapłaty. Kara za nieuregulowanie płatności wynosi £160 lub £80 jeżeli zapłacisz w ciągu 14 dni.

Na zapłatę kary masz dokładnie 28 dni. Po tym okresie kierowca otrzyma Charge Certificate, za który należy ponieść opłatę w wysokości £240 + trzeba zapłacić mandat, który wzrasta o 50%.

Jak widać zdecydowanie lepiej jest zapłacić w terminie, a najlepiej ustawić Auto Pay.

Jak nie płacić Congestion Charge?

Oczywiście nasuwa się pytanie czy jest sposób na wjazd do strefy płatnej bez opłaty Congestion Charge. Jeżeli nie zaliczasz się do pojazdów zwolnionych z opłaty to nie. Kamery w granicach strefy płatnej wyłapują każdy pojazd. Jeżeli chcesz ominąć płacenia £15 to zaparkuj swój samochód na samej granicy i dalej poruszaj się na pieszo lub wsiądź do metra/autobusu. Niestety nie ma innego sposobu na ominięcie tej płatności.

Central Zone

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *