Brytyjczycy uwielbiają święta Bożego Narodzenia. Przygotowania na Wyspach zaczynają się już w październiku, a kolorowe światełka na domach zobaczyć można już nawet w listopadzie. Święta to okres rodzinny, ciepły i radosny. Nie brakuje kolęd, tradycyjnych potraw i oczywiście spotkań z bliskimi.

W wielu aspektach święta w Wielkiej Brytanii i przygotowania do nich przypominają nasze polskie. Brytyjczycy także mają choinkę, którą dekorują światełkami, bombkami i łańcuchami. Jest oczywiście Mikołaj, prezenty i są nawet kolędy. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda podobnie jak w Polsce! Wyspiarze jednak mają kilka swoich zwyczajów, których nie spotkamy w Polsce. Przede wszystkim na świątecznym, brytyjskim stole nie spotkamy pierogów z kapustą, karpia czy zupy grzybowej. Ba! Nie spotkamy żadnej tradycyjnej polskiej potrawy. Brytyjczycy bowiem w święta zajadają się indykiem! Przekonaj się czym jeszcze różnią się święta na Wyspach od naszych polskich.

Oto najważniejsze tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii.

Listy do Świętego Mikołaja

Najmłodsi piszą listy do Świętego Mikołaja już kilka tygodni przed świętami. Dzieciaki na Wyspach jednak nie wysyłają listów pocztą (przynajmniej tylko nieliczni wrzucają listy do skrzynki). Tradycyjnie listy z życzeniami do Mikołaja wrzuca się do kominka skąd dym unosi je przez komin. Mikołaj odczytuje listy z unoszącego się dymu.

Stockings (skarpety świąteczne)

Skarpety świąteczne, czyli stockings, to bardzo ważny element brytyjskich świąt. Coraz częściej można je nawet zauważyć w polskich domach. W Wielkiej Brytanii bowiem prezentów nie zostawia się pod choinką, a wkłada się je do dużych skarpet zawieszonych na brzegu łóżka. W Anglii Mikołaj przynosi prezenty 25 grudnia, a nie tak jak w Polsce w Wigilię. Po przebudzeniu dzieci i oczywiście dorośli znajdują prezenty w swoich skarpetach. Te większe podarunki zazwyczaj kładzie się pod choinką.

Christmas Crackers

Na tradycyjnym, bożonarodzeniowym stole w Wielkiej Brytanii znajdziemy tak zwane Christmas Crackers. Jest to kolorowa rolka, kształtem przypominająca duży cukierek. Każdy z gości dostaje własnego crackera, który czeka na niego na świątecznym stole. Wszystkie crackery otwierane są jednocześnie. Goście krzyżują ręce, trzymając w prawej ręce końcówkę własnego crackera, a lewą pociągając za crackera osoby siedzącej obok. Podczas rozrywania crackera może roznieść się niewielki huk.

W środku znajduje się papierowa korona, którą goście zakładają na czas świątecznego posiłku, karteczka z dowcipem oraz mały prezent.

Christmas Crackers

Christmas Cracker

Mince Pie i inne desery

Święty Mikołaj odwiedzając Wielką Brytanię nie dostaje ciasteczek i mleka a mince pie i szklaneczkę brandy. Mince pie to tradycyjny, świąteczny deser, który zajmuje półki sklepowe już od listopada. Są to okrągłe ciasteczka wypełnione mieszanką suchych owoców, orzechów, jabłek z przyprawami, cytryną i czasami brandy. W okresie średniowiecza mince pie wypełniano mięsem mielonym, wątróbką lub rybami, ale już od kilku wieków jest to słodka przekąska.

Innym tradycyjnym deserem świątecznym jest Christmas Pudding. Jest to rodzaj puddingu, którego głównymi składnikami są znów suszone owoce oraz łój. Obok łoju i suszonych owoców w świątecznym puddingu znajdziemy także rodzynki, jajka, bułkę tartą, przyprawy i alkohol.

Brytyjskim odpowiednikiem naszego polskiego, tradycyjnego piernika jest Christmas cake, czyli po prostu świąteczne ciasto. Odpowiednikiem bo podobnie jak nasz piernik, ciasto świąteczne ma swój podstawowy przepis, ale dekoracja jest już dowolna. Tradycyjne ciasto świąteczne w Wielkiej Brytanii jest ciastem, którego głównym składnikiem są znów suszone owoce oraz marcepan.

Mince Pie

Christmas Pudding

Christmas Day (25 grudnia)

Brytyjczycy nie obchodzą Wigilii 24 grudnia. W Wielkiej Brytanii jest to zwykły, pracujący dzień, który zazwyczaj wykorzystywany jest na przygotowania do najważniejszego dnia. A tym najważniejszym dniem jest 25 grudnia, czyli tak zwany Christmas Day.

Christmas Day rozpoczyna się od prezentów, które Mikołaj zostawił w nocy. Cała rodzina zbiera się i wspólnie ogląda prezenty popijając gorącą czekoladę i zajadając się mince pie. Główny posiłek zaczyna się dosyć wcześnie bo już ok. 12-13 w południe. Jest to najważniejszy posiłek w czasie całych świąt. Tradycyjnym daniem jest pieczony indyk z nadzieniem, pieczone ziemniaki, sos, warzywa (zazwyczaj karmelizowana marchewka). Do obiadu podawany jest także Yorkshire Pudding, czyli pieczone ciasto naleśnikowe, które kształtem przypomina filiżankę do kawy. Jeszcze jednym popularnym dodatkiem do obiadu świątecznego jest przekąska pigs in a blanket. Jest to zapiekana kiełbaska owinięta w plaster boczku.

Na deser serwuje się eggnog, czyli napój na bazie kurzych jaj zbliżony do naszego ajerkoniaku oraz Christmas cake.

Świąteczny obiad w Wielkiej Brytanii uważany jest za jeden z najbardziej kalorycznych na całym świecie. Brytyjczyków wyprzedzają jedynie Amerykanie!

Boxing Day (26 grudnia)

Drugi dzień świąteczny to 26 grudnia i jest on zwany Boxing Day. Nazwa pochodzi jeszcze z okresu średniowiecza, kiedy to zamożni ludzie rozdawali biednym prezenty w pudełkach (box oznacza pudełko).

Dziś Boxing Day jest dniem wolnym od pracy i dla Brytyjczyków oznacza jedno – wyprzedaże w sklepach. Mimo, że 26 grudnia jest dniem wolnym od pracy to wszystkie sklepy otwierają swoje drzwi i zachęcają kupujących ogromnymi wyprzedażami. Boxing Day to także dzień, w którym rozgrywana jest pełna kolejka Premier League. Całe rodziny często wybierają się zatem na mecze lub spotykają w pubach.

Pantomima

W okresie bożonarodzeniowym i noworocznym zwykło się w Wielkiej Brytanii oglądać pantomimę. Przedstawienia pantomimy wystawiane są w teatrach, na ulicach i transmitowane online. Przedstawienia głównie mają charakter świąteczny, ale też w prześmiewczy sposób nawiązują do obecnych wydarzeń politycznych i kulturowych. Pantomima w okresie świątecznym dla Brytyjczyków jest jak dla nas oglądanie koncertów kolędowych.

12 dni świąt

25 i 26 grudnia to najważniejsze dni świąt, które spędzane są w gronie rodzinnym. Cały okres świąteczny w Wielkiej Brytanii trwa jednak aż 12 dni i kończy się 5 stycznia. Oto poszczególne dni:

  • Dzień 1 (25.12): Christmas Day
  • Dzień 2 (26.12): Boxing Day
  • Dzień 3 (27.12): W tym dniu Brytyjczycy upamiętniają postać św. Jana Apostoła
  • Dzień 4 (28.12): Brytyjczycy wspominają niewinnie zamordowane dzieci z rąk króla Heroda
  • Dzień 5 (29.12): Wspomnienie Tomasza Becketta (który wzniósł katedrę w Canterbury)
  • Dzień 6 (30.12): Wspomnienie biskupa Egwina z Worcester
  • Dzień 7 (31.12): Wigilia Nowego Roku (wspomnienie papieża Sylwestra I)
  • Dzień 8 (01.01): Dzień Marii – matki Jezusa
  • Dzień 9 (02.02): Wspomnienie Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu
  • Dzień 10 (03.01): Upamiętnienie dnia, w którym Jezus otrzymał swoje imię
  • Dzień 11 (04.01): Wspomnienie Elżbiety Seton
  • Dzień 12 (05.01): Wspomnienie duchownego Jana Neumanna

12 dnia Brytyjczycy zdejmują wszystkie dekoracje świąteczne.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *