W Tromso zimą nie sposób jest się nudzić. Nie dość, że możesz podziwiać zorzę polarną na niebie, karmić renifery, spacerować po śniegu to jeszcze do tego masz szansę spędzić noc w prawdziwym igloo! Tromso Ice Domes to prawdziwy hotel lodowy zbudowany w całości ze śniegu i lodu. Jeżeli nie masz ochoty nocować w temperaturze minusowej to możesz jedynie zwiedzić ten unikalny budynek, który co roku budowany jest od nowa.

Hotel lodowy w Tromso, którego pełna nazwa brzmi Tromso Ice Domes znajduje się 100 km od Tromso w malowniczej dolinie Tamok. Na pierwszy rzut oka hotel wygląda jak zwykłe niewielkich rozmiarów igloo, ale niech Cię nie zwiedzą pozory. Budynek ten jest bowiem hotelem z kilkoma sypialniami, barem i nawet salą kinową. W całości został on wybudowany ze śniegu i lodu i przez cały czas utrzymywana jest tam temperatura -5 C. W hotelu można spędzić całą noc, ale pakiet z noclegiem jest dosyć drogi. My zdecydowaliśmy się na zwiedzenie hotelu w ciągu dnia, co serdecznie polecam.

Czym jest hotel lodowy w Tromso

Hotel Tromso Ice Domes jak już wspomniałam jest konstrukcją wykonaną w 100% ze śniegu i lodu. Drzwi hotelu otwierają się co roku 10 grudnia i zamykają ostatniego dnia marca. Pierwszy raz hotel wzniesiono w sezonie 2017/2018 i początkowo znajdowała się tam jedynie jedna sypialnia, bar i sala kinowa. W kolejnym sezonie hotel powiększono o kilka sypialni. Hotel znajduje się 100 km od Tromso, w dolinie Tamok. Dolina ta jest najchłodniejszym miejscem w okolicach Tromso. W okresie zimowym temperatura w tej okolicy może spaść nawet do -30 C. Takie niskie temperatury pozwalają na utrzymanie konstrukcji dłużej. W środku hotelu temperatura zawsze wynosi -5 C.

Hotel co roku budowany jest od nowa. Prace budowlane trwają 6-8 tygodni i zaczynają się już w listopadzie. Ekipa budowlana w całości liczy 60 osób z czego 10 osób pracuje na stałe. Głównym wykonawcą jest firma z Finlandii, która specjalizuje się w lodowych konstrukcjach. W pracach wykończeniowych biorą udział artyści z całego świata i co roku wystrój hotelu jest inny. W okolicach kwietnia z hotelu pozostaje mokra plama i w okolicach listopada, kiedy spada pierwszy śnieg i występują przymrozki rozpoczynają się prace nad budową hotelu.

Jak dojechać do hotelu lodowego

Hotel Ice Domes położony jest w dolinie Tamok. Są dwa sposoby na dotarcie tam:

  • Dojazd na własną rękę. Możesz dojechać do hotelu swoim własnym samochodem. Hotel otwarty jest codziennie od godziny 10.00 do 17.00. Cena biletu wynosi 499 NOK.
  • Dojazd autokarem. Codziennie z Tromso odjeżdża autokar do doliny Tamok. Autokar odjeżdża spod hotelu Clarion w centrum miasta o godzinie 10.30. Cały pakiet, który zawiera transport w obie strony, bilet wstępu, opiekę przewodnika oraz mały drink w barze lodowym można zakupić na stronie Destination Tromso. Cena takiego pakietu dla osoby dorosłej wynosi 879 NOK.

Hotel

Jak zwiedzać Tromso Ice Domes

My dojechaliśmy do hotelu razem z Destination Tromso. Zdecydowaliśmy się na pakiet, który obok zwiedzania hotelu zawierał także spacer w rakietach śnieżnych. Sam hotel zwiedzaliśmy najpierw z przewodnikiem, a później sami jeszcze raz weszliśmy do wszystkich pomieszczeń. Jak już wspomniałam w hotelu panują minusowe temperatury, więc trzeba się bardzo ciepło ubrać!

Oto pomieszczenia hotelowe w sezonie 2019/2020.

Sala kinowa

Pierwszym pomieszczeniem jest ogromna sala kinowa. W tej sali zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia 7 minutowego filmiku pokazującego proces budowania hotelu. W sali kinowej rozstawione są ławki wykonane oczywiście z lodu na których można się zrelaksować!

Kino w hotelu lodowym

Restauracja i bar

Zaraz za salą kinową znajduje się bar lodowy oraz restauracja. W barze zostaliśmy poczęstowani małym drinkiem serwowanym oczywiście w lodowych kieliszkach. Musieliśmy bardzo uważać, żeby kieliszek nie wyślizgnął nam się z ręki. W restauracji znajduje się kilkanaście stolików i krzeseł – wszystko wykonane z lodu. Ściany przyozdobione są przepięknymi rzeźbami wykonanymi przez artystów.

Sypialnie

Z restauracji przeszliśmy do ogromnego korytarza z którego prowadziły drzwi do kilku sypialni. W każdej sypialni znajduje się lodowe łóżko z materacem. Każda sypialnia ma też oryginalne rzeźby na ścianach.

Salon

Małe pomieszczenie, które odwiedziliśmy na końcu – salon. Tam znajduje się kanapa oraz fotele, na których można odpocząć.

Salon hotel lodowy

Na sam koniec przywitaliśmy się z reniferami i nawet je karmiliśmy. Obok hotelu znajduje się mała zagroda z kilkoma reniferami.

Renifery Tromso

Spędź noc w hotelu lodowym!

A może masz ochotę na spędzenie nocy w hotelu lodowym? Z pewnością byłoby to niezapomniane przeżycie. Taki pobyt w hotelu dla dwóch osób kosztuje 12,500 NOK, czyli trochę ponad 5,000 PLN. Jest to cały pakiet w skład którego wchodzą:

  • Opieka przewodnika
  • Pokój dwuosobowy
  • Napój w barze lodowym
  • Wieczorny spacer w rakietach śnieżnych, kolacja przy ognisku oraz podziwianie zorzy polarnej
  • Śniadanie
  • Przejażdżka zaprzęgiem ciągniętym przez psy husky
  • Dojazd z/do Tromso
  • Ciepłe ubrania

Cała zabawa rozpocznie się już o godzinie 17:00 kiedy to zostaniesz zabrany z Tromso do doliny Tamok. Tam zostaniesz oprowadzony po hotelu i zabrany do lasu na spacer w rakietach śnieżnych. Po powrocie wrócisz do swojego lodowego pokoju, gdzie czekać na Ciebie będzie śpiwór. Z samego rana skosztujesz typowego norweskiego śniadania i zostaniesz zabrany na przejażdżkę z psami husky.

Hotel lodowy Tromso

Kilka ujęć z hotelu lodowego znajdziesz w filmiku nakręconym w Tromso.

 

Sprawdź przewodnik po Tromso

Hotel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *