Luwr to spełnienie marzeń każdego pasjonata sztuki. Często podróżnicy przyjeżdżają do Paryża po to tylko, aby odwiedzić Luwr i omijają inne paryskie atrakcje. Nie ma się co dziwić, bo w Luwrze znajduje sie ponad 300 000 eksponatów, co czyni muzeum jednym z największych na świecie. Sam budynek, w którym mieści się muzeum jest również wart zobaczenia i wiąże się z nim ciekawa historia.
Zawsze marzyłam o odwiedzeniu Luwr. Uwielbiam muzea i wybierając się do Paryża najbardziej chciałam zobaczyć właśnie Luwr. Nie zależało mi jedynie na przelotnym zobaczeniu obrazu Mona Lisa, ale chciałam dokładnie zwiedzić każde pomieszczenie i zobaczyć każdy obraz czy rzeźbę. Przyznam, że trochę przeliczyłam swoje siły, bowiem Luwr to ogromne muzeum, którego nie nie da się zwiedzić w godzinę. Nawet kilka godzin nie wystarczy. Na dokładne zwiedzenie obiektu potrzeba kilku wizyt i wygodnych butów.
Luwr jest wyjątkowym muzeum, bowiem poza światowymi dziełami sztuki uwagę przykuwa także sam budynek. Zachwyca on zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Wybierając się do Luwru zobaczysz zatem ponad 300 000, a także zwiedzisz budynek, w którym niegdyś znajdował się pałac królewski.
Krótka historia Luwru
Muzeum sztuki Luwr przywitało pierwszych gości 10 sierpnia 1793 roku. Wtedy kolekcja składała się jedynie z niespełna 600 dzieł sztuki, które w dużej mierze były prywatną kolekcją obecnego króla Francji. Muzeum Luwr działa od końca XVIII wieku, ale budynek, w którym się znajduje ma znacznie dłuższą historię.
Obecny budynek Luwru został wzniesiony pod koniec XII wieku przez króla Filipa II Augusta. Pierwotnie był to zamek warowny. Kilka wieków później król Karol V Mądry przekształcił go na swoją rezydencję. W XV wieku ówczesny król przekształcił go na renesansowy pałac. Pod koniec XVII wieku królowie francuscy zaczęli przenosić się do pałacu w Wersalu pozostawiając w Luwrze swoje kolekcje obrazów. Budynek Luwru został przejęty przed Akademię Malarstwa i Rzeźby. Decyzję o zmienieniu pałacu na muzeum podjęto podczas rewolucji francuskiej pod koniec XVIII wieku.
W miarę upływu lat kolekcja Luwru zwiększała się. Największy przyrost dzieł sztuki nastąpił w okresie wojen napoleońskich. Dzieła sztuki były łupami przywiezionymi przez Napoleona z podbitych miejsc. Również wielu prywatnych kolekcjonerów przyczyniło się do rozrostu muzeum.
Piramida Luwru
Muzeum znajduje się w zabytkowym budynku, który liczy prawie 1000 lat. Jedynym współczesnym akcentem w krajobrazie Luwru jest szklana piramida. Owa piramida, która znajduje się na dziedzińcu Luwru zwana jest zwyczajnie Piramidą Luwru i została wzniesiona w 1989 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Francji – François Mitterranda. Pod piramidą znajduje się się główny hall wejściowy do muzeum.
Luwr: bilety, dojazd, godziny otwarcia
Kilka informacji praktycznych, które pomogą w zwiedzaniu muzeum.
Adres i dojazd
Luwr położony jest między rue de Rivoli oraz ogrodami Tuileries i rue du Louvre. Najbliższe stacje metra to Palais-Royal Musée du Louvre (linie 1 oraz 7) oraz Pyramides (linia 14). Można też dojechać autobusem miejskim: 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81 oraz 95. Muzeum posiada także parking podziemny, więc istnieje możliwość dojazdu własnym samochodem.
Wejście do muzeum znajduje się na głównym dziedzińcu i wchodzi się przez Piramidę.
Godziny otwarcia
Muzeum otwarte jest 6 dni w tygodniu. Jedynie we wtorek Luwr zamyka swoje drzwi dla odwiedzających. W pozostałe dni tygodnia muzeum można zwiedzać w następujących godzinach:
- Poniedziałek, czwartek, sobota, niedziela: 09:00 – 18:00
- Środa i piątek: 09:00 – 21:45
- Luwr zamknięty jest 01.01, 01.05 oraz 25.12.
Bilety
Bilety możesz kupić na miejscu w kasie biletowej w cenie €15 lub online w cenie €17. Polecam kupno przez internet mimo, iż cena jest nieznacznie wyższa. Z biletem kupionym na stronie Luwru ominiesz bardzo długą kolejkę do kasy.
Bilet kupujesz na konkretny dzień.
Zwiedzanie Luwru. Najważniejsze dzieła sztuki
Muzeum składa się z pięciu poziomów. Piramida przez którą wchodzi się do środka to środkowy poziom. Na każdym z poziomów znajdziesz ciekawe dzieła sztuki, więc warto jest odwiedzić każdy z nich chociaż na krótką chwilę.
Napoleon Hall
Swoją przygodę z Luwrem zaczniesz właśnie od Napoleon Hall. Jest to najniższy poziom w muzeum na którym znajduje się główna recepcja, kasa biletowa, parking, kawiarenki oraz wyjście do centrum handlowego. Na ten poziom zjeżdża się schodami ruchomymi po wejściu przez Piramidę.
Niższe Piętro
Na poziomie wyżej podziwiać można pierwsze dzieła stuki. Znajdują się tam wystawy stałe skupiające się na historii Luwru, ale także na sztuce egipskiej, greckiej, islamskiej. Najważniejsze eksponaty na tym poziomie to:
- Rzeźba Marii Magdaleny z 1510 roku
- Kolekcja garncarstwa islamskiego z XVI wieku ze słynnym talerzem z wizerunkiem pawia Peacock Dish
Na tym poziomie znajdują się także dwie sale przeznaczone na czasowe wystawy.
Parter
Ten poziom to przede wszystkim sztuka egipska oraz sala z rzeźbami. Warto jest się zatrzymać tutaj na dłużej, ponieważ można zobaczyć następujące dzieła:
- Rzeźba Wenus z Milo
- Kodeks Hammurabiego
- Sarkofag Małżonków
Pierwsze Piętro
Kolejne piętro głównie przeznaczone jest na obrazy. Zobaczysz tam
- Mały Żebrak autorstwa Bartolomé Estebana Murilla
- Koronacja Napoleona spod pędzla Jacques’a-Louis Davida
- Mona Lisa Leonardo da Vinci
- Gody w Kanie Galilejskiej (obraz Paola Veronesego)
Drugie Piętro
Najwyższe piętro to kolejne kolekcje obrazów.
- Madonna Kanclerza Rolina autorstwa Jana van Eycka
- Oszust z Asem Karo Georges’a de La Toura
Jeżeli masz możliwość to polecam wieczorny spacer pod Luwr. Cały budynek, w tym Piramida są przepięknie oświetlone i prezentują się zjawiskowo. Nie zapomnij także zabrać wygodnych butów, butelki z wodą oraz przekąsek, bo na zwiedzaniu Luwru spędzisz co najmniej kilka godzin 😉
Sprawdź inne atrakcje w Paryżu
Jeden komentarz