Spacerując uliczkami Amsterdamu istnieje szansa, że co chwilę natkniesz się na któreś z muzeów. Wierz lub nie, ale w mieście, które kojarzone jest przez większość z legalnym paleniem marihuany oraz dzielnicą Red Lights District, znajduje się kilkadziesiąt muzeów. To w Amsterdamie zobaczysz na własne oczy dzieła najwybitniejszych artystów takich jak Rembrandt czy Van Gogh i to tam poznasz historię Żydów poległych w Drugiej Wojnie Światowej.

Jako miłośniczka sztuki i historii nie mogłam sobie odmówić wizyty w największych muzeach w Amsterdamie. Mój weekend w mieście był dosyć intensywny bowiem biegaliśmy od muzeum do muzeum jak wariaci. W sumie odwiedziłam 10 różnych muzeów w Amsterdamie, które mnie zachwyciły.  W każdym z nich wiele się nauczyłam i odkryłam ciekawe historie. Niestety dużym minusem tych miejsc jest cena. Muzea w Amsterdamie są dosyć drogie i do tego, aby zagwarantować sobie wejście bilety muszą być wykupione znacznie wcześniej. Właśnie dlatego poniżej stworzyłam zestawienie 5 najlepszych muzeów w Amsterdamie, na które warto zarezerwować bilety. Podczas mojej kolejnej wizyty w stolicy Holandii z pewnością wybiorę się tam raz jeszcze.

Oto 5 najlepszych muzeów w Amsterdamie.

# 1 Dom Anny Frank

Jest to dla mnie zdecydowanie numer 1 jeżeli chodzi o muzea w Amsterdamie. Nie zobaczysz tam oczywiście dzieł sztuki, obrazów, czy rzeźb, ale poznasz fascynującą historię, która miała miejsce podczas Drugiej Wojny Światowej. Anna Frank wraz z rodziną byli Żydami czystej krwi, którzy przeprowadzili się z Frankfurtu do Amsterdamu, aby uniknąć problemów. Niestety po wybuchu Wojny również i Żydzi zamieszkujący Amsterdam stali się celem prześladowań ze strony Niemców. Na początku ich życie publiczne było bardzo ograniczone. Nie mogli korzystać z transportu publicznego, zakupy mogli robić tylko w określonych godzinach i cały czas musieli nosić naszywkę z Gwiazdą Dawida. W miarę upływu czasu sytuacja zaczęła się pogarszać i Niemcy zaczęli siłą zabierać Żydów do obozów koncentracyjnych. Rodzina Franków chcąc tego uniknąć postanowiła zacząć się ukrywać. Znaleźli oni kryjówkę w jednym z budynków w dzielnicy Jordaan. Budynek, który na co dzień służył, jako dom prasowy skrywał w sobie tajemnicę. Otóż znajdował się tam sekretny aneks, o którym nikt nie wiedział. Rodzina Franków skrywała się tam przez ponad 2 lata do momentu, kiedy Niemcy ich znaleźli i wywieźli do obozów. W tym okresie Frankowie nie wychodzili na zewnątrz i musieli być bardzo ostrożni, aby nikt ich nie usłyszał.

W tym czasie 13-letnia Anna pisała pamiętnik, w którym w szczegółowy sposób opisywała wydarzenia z tamtego okresu. Dziennik ten dziś dostępny jest w 70 językach.

Dom, w którym niegdyś skrywali się Frankowie dziś jest muzeum i otwarty jest dla zwiedzających. Poznasz tam całą historię Anny i jej rodziny. Dowiesz się, jak powstał jej pamiętnik i zobaczysz miejsce, w którym Frankowie skrywali się przez ponad dwa lata. Wizyta w muzeum trwa godzinę i dostaniesz na wejściu audio-przewodnik, który oprowadzi Cię po wszystkich pomieszczeniach domu.

Bilety: Bilet wstępu kosztuje 10,50 euro. Zaznaczam, że bilety bardzo ciężko jest dostać, ponieważ zainteresowanie muzeum jest ogromne. Bilety można zakupić jedynie online na stronie internetowej i nie ma możliwości zakupienia ich na miejscu. Istnieją dwa sposoby na zakup biletów online. Pierwszy to rezerwacja minimum miesiąc wcześniej. Muzeum wypuszcza na sprzedaż 80% biletów miesiąc do przodu. I wierz mi, że bilety schodzą jak ciepłe bułeczki. Jeżeli przegapiłeś ten moment, to spróbuj kupić bilet w konkretny dzień o 9 rano. Właśnie o 9 rano muzeum wypuszcza na sprzedaż pozostałe 20% biletów. Pamiętaj jednak, że w ten sposób setki osób chcą dokonać rezerwacji, więc musisz być szybki. Ustaw się w kolejce online z samego rana i odświeżaj stronę. Mnie w ten sposób udało się kupić dwa bilety mimo, iż byłam 624 osobą w kolejce.

Dom Anny Frank Amsterdam

# 2 Muzeum Van Gogha

Muzeum Van Gogha znajduje się w dzielnicy Museumplein i jest na 23 miejsu najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Ja sama byłam w nim dwukrotnie, bo nie mogłam sobie odmówić przyjemności zobaczenia na własne oczy obrazów artysty. Muzeum Van Gogha składa się z dwóch części. Pierwsza część do Główny Budynek, gdzie znajdziesz stałą kolekcję dzieł artysty i jego współczesnych. Druga część do Budynek Wystawowy, gdzie znajdują się sezonowe wystawy. Odwiedzając muzeum możesz wejść do obu części, która połączone są korytarzem.

Główny Budynek to oczywiście serce muzeum. Ta część zawiera największe dzieła Van Gogha, które rozłożone są na trzech piętrach. Zwiedzając muzeum poznasz historię życia Van Gogha: jak zaczął malować, kto miał na niego największy wpływ oraz co doprowadziło go do czynu, jakim było odcięcie ucha. Zobaczysz tam jego autoportrety z różnych okresów życia, poznasz historię rodziny i jego przyjaciół. Obok dzieł takich jak „Słoneczniki”, „Jedzący Kartofle” czy „Sypialnia” zobaczysz też szkice i listy malarza.

Odwiedzając muzeum Van Gogha dowiesz się także, jaki wpływ na późniejszych artystów miał Van Gogh. Zobaczysz prace, które namalowane zostały pod wpływem twórczości Van Gogha. Prace artystów zafascynowanych Van Gogiem, takich jak Maurice de Vlaminck i Kees van Dongen, znajdują się dziś w muzeum.

Bilety: Wstęp do muzeum kosztuje 19 euro i bilety można zamówić online lub w kasie muzeum. Bilety należy zakupić na konkretną godzinę i doradzam, aby zrobić to 2-3 dni przed wizytą, bowiem zainteresowanie muzeum jest duże.

Van Gogh muzeum
Muzeum Van Gogha Amsterdam

# 3 Dom Rembrandta

Położony przy Jodenbreestraat, Rembrandhuis, czyli Dom Rembrandta, to miejsce, w którym przez prawie 20 lat mieszkał i tworzył Rembrandt. Dziś budynek należy do miasta i znajduje się w nim muzeum. Rembrandt mieszkał w owym budynku w latach 1639 – 1658. Niestety malarz wpadł w długi i stracił dom. Musiał przenieść się do skromniejszego mieszkania. Przez lata dom podupadał, aż w końcu został przeznaczony do rozbiórki. Na początku XX wieku miasto wykupiło budynek, który został w pełni odrestaurowany. Na podstawie obrazów i zapisków udało się współczesnym odtworzyć pomieszczenia, które niegdyś znajdowały się w domu. Zobaczysz tam kuchnię i jadalnię, sypialnię, studio Rembrandta, pomieszczenie dla jego uczniów, pokój dzienny i pokój gościnny. Odwiedzając Dom Rembrandta poczujesz klimat XVII-wiecznego Amsterdamu i przy okazji zobaczysz kilka dzieł artysty.

Bilety: Wstęp od muzeum kosztuje 14 euro i bilety możesz zakupić online lub na miejscu. W cenę biletu wchodzi także audio-przewodnik.

Rembrandt muzeum

# 4 Rijskmuseum

Rijsmuseum, czyli z polskiego Narodowe Muzeum, to największy obiekt muzealny w Holandii. Rijskmuseum znajduje się w dzielnicy Museumplein zaraz obok muzeum Van Gogha. Jest to ogromne muzeum, na które radzę przeznaczyć minimum dwie godziny. Na trzech piętrach budynku znajdziesz największe dzieła artystów holenderskich: obrazy, rzeźby, grafiki. Poznasz historię Nederlandów od 1100 do 2000 roku.

Muzeum zawiera imponującą kolekcję obrazów Rembrandta, w tym jego najbardziej znane dzieło „Straż nocna” („Night Watch”). W muzeum nie brakuje także dzieł Vincenta Van Gogha, czy G.H. Breitnera. Warto jest się zatrzymać na dłużej przy zjawiskowym dziele „Waterloo” namalowanym przez Jana Willema Pienemana.

Sam budynek, w którym znajduje się Muzeum Narodowe jest również niezwykle imponujący. Został on oddany do użytku muzeum w 1885 roku, a zaprojektowany został przez Pierre Cuypers.

Bilety: Wstęp do muzeum kosztuje 20 euro. Bilety można zakupić online lub na miejscu. Muzeum najlepiej jest odwiedzić w godzinach porannych, kiedy nie ma jeszcze tłumów.

Rijskmuseum
Rijskmusem

# 5 Muzeum Żydowskie (Jewish Historical Museum)

Już wspomniałam wcześniej, że Amsterdam to miasto, które przeszło wiele podczas Drugiej Wojny Światowej. W szczególności dużo przeszła ludność żydowska, która była prześladowana przez Niemców. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o historii Żydów zamieszkujących teren Niderlandów w okresie Wojny, to serdecznie polecam wypad do Muzeum Żydowskiego, które jest częścią Dzielnicy Żydowskiej w Amsterdamie.

Zwiedzając muzeum dowiesz się więcej o kulturze żydowskiej, prześladowaniach podczas Drugiej Wojny, poznasz osobiste historie Żydów i jak kultura żydowska i holenderska wpłynęły na siebie. Całość przedstawiona jest w bardzo interesujący sposób, głównie w formie multimedialnej. W muzeum znajduje się również kącik dla dzieci, w którym w bardziej przystępny sposób została przedstawiona kultura żydowska.

Bilety: Wstęp kosztuje 17 euro i bilet obejmuje również kilka innych muzeów i budynków znajdujących się w Dzielnicy Żydowskiej.

 

Zobacz zestawienie wszystkich atrakcji w Amsterdamie

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *