Budapeszt to malownicze miasto z charakterystyczną XIX-wieczną architekturą, które przyciąga co roku miliony turystów nie tylko z Europy. Rzeka Dunaj, zamki, pałace, kościoły, parki i inne atrakcje nadają miastu niepowtarzalny klimat. Nie sposób jest się Budapesztem nie zachwycić.

Już kilkakrotnie wspominałam, że uwielbiam duże miasta leżące nad rzeką. Urok miast takich jak Paryż, Londyn, Rzym, Wiedeń polega właśnie na tym, że przez miasta przepływają rzeki. Kocham spacery brzegiem rzeki. Rano lubię obserwować, jak miasto budzi się do życia, a wieczorami jak mieszkańcy bawią się na bulwarach. Na takie spacery wybierałam się podczas pobytu w Budapeszcie, który leży nad Dunajem.

Budapeszt odwiedziłam w listopadowy weekend. Temperatura może nie sprzyjała całodniowym spacerom, ale za to udało mi się uniknąć tłumów. W ciągu 3 dni zobaczyłam najciekawsze miejsca w mieście i do tego spędziłam miło czas w kawiarenkach i barach. Poniżej przygotowałam listę miejsc, które odwiedziłam. Na zobaczenie wszystkich miejsc spokojnie wystarczą 3 dni lub nawet 2 dni, ale za to bardzo intensywne. Budapeszt zwiedzałam na pieszo z wyjątkiem Placu Bohaterów, gdzie podjechałam autobusem miejskim.

Atrakcje w Budapeszcie. Co naprawdę warto zobaczyć

Budapeszt to stosunkowo młode miasto, bo formalnie utworzone w 1873 roku. Budapeszt powstał po połączeniu trzech miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu na lewym brzegu. Oto najciekawsze miejsca, które można znaleźć po obu stronach rzeki Dunaj.

Hotel

Parlament

Największą wizytówką Budapesztu just neogotycki budynek Parlamentu Węgierskiego położony nad samym brzegiem Dunaju. Gmach Parlamentu powstał po połączeniu trzech miast w jedno i został oddany do użytku w 1904 roku. Budynek ma powierzchnię 17 000 m² i do jego budowy użyto aż 40 kilogramów złota. Gmach Parlamentu można podziwiać od zewnątrz, ale można też zwiedzić budynek wewnątrz. Codziennie organizowane są godzinne wycieczki z przewodnikiem. W trakcie zwiedzania zobaczysz kilka sal w tym salę Izby Wyższej i Izby Niższej, w których obywają się zgromadzenia poselskie. Bilet na taką wycieczkę najlepiej jest zakupić przez internet na stronie parlamentu lub na miejscu w kasach biletowych. Polecam jednak zakup wcześniej przez internet, co pozwoli Ci uniknąć kolejek na miejscu. Wycieczki organizowane są w kilku językach. Niestety nie ma wersji polskiej, więc najlepiej jest zdecydować się na wycieczkę w języku angielskim.

Parlament węgierski

Kolejka zębata Siklo

Na prawym brzegu rzeki Dunaj, w części Buda znajduje się zjawiskowe Wzgórze Zamkowe, na które można wjechać historyczną kolejką zębatą. Kolejka ta łączy plac Clark Ádám z zamkiem Buda. Kolejka Siklo działa od 1870 roku i była to druga w Europie tego typu kolejka. Tylko francuski Lyon mógł poszczycić się podobnym środkiem transportu. W czasie Drugiej Wojny Światowej, Siklo uległa zniszczeniu. Prace rekonstrukcyjne rozpoczęto kilka dekad później i kolejka zaczęła znów działać od 1986 roku.

Siklo przejeżdża trasę o długości 95 metrów i podróż trwa kilka minut. Na trasie znajdują się dwa mosty dla pieszych. Z kolejki rozpościera się przepiękny widok na budynek Parlamentu i całą część Peszt.

Kolejka zębata Siklo

Zamek Buda

Na Wzgórzu Zamkowym, na który wjechać można kolejką Siklo, znajduje się ogromny kompleks budynków pałacowych – Zamek Buda. W tym zamku przez wieki mieszkali władcy węgierscy. Pierwszy budynek z tego kompleksu powstał już w XIII wieku. Największy barokowy pałac został jednak wzniesiony dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. Dziedziniec pałacu oraz ogrody otwarte są cały czas dla zwiedzających, więc można wybrać się tam na spacer. Istnieje również możliwość skorzystania z wycieczki z przewodnikiem jeżeli masz ochotę na zgłębienie historii miejsca.

Obecnie w budynkach zamkowych znajdują się dwa muzea: Galeria Narodowa oraz Muzeum Historii Budapesztu.

Zamek Buda

Baszta Rybacka

Na Wzgórzu Zamkowym niedaleko Zamku Buda znajduje się kolejna atrakcja – Baszta Rybacka. Baszta powstawała w latach 1985-1902 w stylu neoromańskim. Nazwę zawdzięcza cechowi rybaków, który bronił tej części murów w średniowieczu. Na placu obok baszty znajduje się pomnik Stefana I Świętego – pierwszego króla Węgier.

Z wieżyczek baszty rozpościera się przepiękny widok na obie części Budapesztu oraz rzekę Dunaj. Polecam wybrać się tam o zachodzie słońca, bo właśnie wtedy widoki są najpiękniejsze.

Kościół Macieja

Kolejnym budowlą na Wzgórzu Zamkowym, na którą warto zwrócić uwagę jest Kościół Macieja. Jest to kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale bardziej jest znany właśnie jako Kościół Macieja. Maciej Korwin był szanowanym i lubianym królem węgierskim, który wziął ślub z księżniczką neapolitańską w tym kościele.

Kościół Macieja powstał w XIII wieku i już wtedy był ważnym miejscem dla Węgrów, bowiem tam odbywały się koronacje królewskie i inne ważne wydarzenia. Przez wieki budynek bardzo ucierpiał głównie w wyniku najazdów oraz pożarów. Dopiero w XIX wieku rozpoczęto prace konserwatorskie, ale niestety niewiele udało się zachować z pierwotnej konstrukcji. Wydarzenia podczas Drugiej Wojny Światowej ponownie wywołały spustoszenia na Wzgórzu Zamkowym i Kościół Macieja znów uległ zniszczeniom. Ostatnie prace rekonstrukcyjne przeprowadzono w latach 60-tych. Dziś kościół można odwiedzić i zobaczyć piękne freski, obrazy oraz grobowce.

Most Łańcuchowy Széchenyiego

Na rzece Dunaj w Budapeszcie znajduje się kilkanaście mostów łączących część Buda z Pesztem. Kilka z nich przykuwa szczególną uwagę. Z pewnością warto jest zwrócić uwagę na Most Łańcuchowy zwany też Mostem Széchenyiego. István Széchenyi był węgierskim politykiem, który zaproponował budowę mostu. Most ten łączy plac Clark Ádám (skąd odjeżdża kolejka zębata na Wzgórze Zamkowe) z placem Szechenyi. Został on oddany do użytku w 1869 roku a zaprojektował go brytyjski inżynier William Clark. Budową zajął się Adam Clark, na cześć którego nazwano plac pod Wzgórzem Zamkowym.

Cechą charakterystyczną mostu są figury lwów znajdujące się na obu końcach.

Most Łańcuchowy Budapeszt

Most Łańcuchowy Budapeszt

Most Wolności

Kolejnym mostem przyciągającym uwagę jest Most Wolności. Łączy on plac Fővám z placem Świętego Gellerta. Na samej górze mostu znajdują się figury ptaków Turul. Turul to mityczny ptak, który przyprowadził lud Madziarów w miejsce obecnych Węgier.

Jest to pierwszy odbudowany most po wojnie, dlatego nadano mu nazwę Mostu Wolności.

Most Wolności Budapeszt

Most Wolności

Góra Gellerta

Spacerując Mostem Wolności dojdziesz do Góry Gellerta, czyli wzniesienia o wysokości 235 metrów. Sagredo Gellert był biskupem węgierskim, który został zamordowany przez pogan na tym właśnie wzgórzu. Na górę Gellerta można wejść na pieszo. Rozpościera się z niej fajny widok na całe miasto. Na samym szczycie znajduje się cytadela oraz Pomnik Wolności. Pomnik przedstawia kobietę z brązu trzymającą liść laurowy. Pomnik Wolności upamiętnia wszystkich, którzy polegli za Węgry.

Wzgórze Gellerta Budapeszt

Wzgórze Gellerta Budapeszt

Wzgórze Gellerta Budapeszt

Bazylika św. Stefana

Największy kościół w mieście, Bazylika św. Stefana, znajduje się na placu św. Stefana w Peszcie. Bazylika poświęcona jest pierwszemu węgierskiemu królowi – Stefanowi I Świętemu. Charakterystyczną cechą bazyliki jest ogromna kopuła z mozaiką przedstawiającą Boga. Na sam szczyt bazyliki do antresoli kopuły można wjechać windą lub wejść po schodach.

Szent István Bazilika

Plac Elżbiety i Budapest Eye

Kilkadziesiąt metrów od Bazyliki św. Stefana znajdziesz bardziej współczesne miejsce uwielbiane przez młodych Węgrów. Plac Elżbiety z charakterystyczną fontanną skupia codziennie rzesze nastolatków i turystów. Jest to największa przestrzeń rekreacyjna w centralnym Peszcie. Możesz zrelaksować się na ławce, rozłożyć koc na trawie lub wypić kawę w kawiarence. Od kilku lat znajduje się tam także Budapest Eye, czyli diabelski młyn.

Plac Bohaterów

Plac Bohaterów to największy i najważniejszy plac w Budapeszcie. Znajduje się na nim pomnik poświęcony pamięci poległych podczas I Wojny Światowej(stąd pochodzi nazwa placu). Najważniejszym obiektem na placu jest Pomnik Tysiąclecia. Na samym środku znajduje się kolumna archanioła Gabriela, który objawił się przed królem Stefanem I i nakazał mu przejęcie korony. Kolumna otoczona jest kolumnadą przedstawiająca ważne postaci z historii Węgier.

Po obu stronach Placu Bohaterów znajdują się budynki Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałacu Sztuki. Do Placu można spokojnie dojść na pieszo z Placu Elżbiety chociaż ja dojechałam tam autobusem, ponieważ była już późna pora.

Rzeka Dunaj

Na sam koniec ostatniego dnia udało mi się skorzystać jeszcze z przejażdżki łodzią po rzece Dunaj i był to świetny pomysł ponieważ miałam okazję zobaczyć miasto po zmroku. W nocy Budapeszt jest przepięknie oświetlony i cudownie prezentują się przede wszystkim mosty. Takich łodzi wycieczkowych na Dunaju jest sporo i wystarczy, że bilet kupisz na miejscu. Na brzegu Dunaju co kilkanaście metrów znajdują się budki z biletami oraz informacją turystyczną.

Dunaj Budapeszt

Dunaj Budapeszt

Dunaj Budapeszt

Dunaj Budapeszt

Hotel

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *