Jongmyo ta najstarsza na świecie świątynia konfucjańska, w której do dnia dzisiejszego odbywają się obrzędy rytualne upamiętniające zmarłych władców dynastii Joseon. Jongmyo bowiem została wzniesiona w XIV wieku przez panującą wtedy w Korei Południowej dynastię Joseon. Ta sama dynastia zresztą odpowiedzialna jest za budowę 5 wielkich pałaców w Seulu, w tym pałaców Gyeongbokgung i Changdeokgung.

Do świątyni Jongmyo trafiliśmy przypadkiem i prawdę mówiąc nie uwzględniliśmy jej w pierwotnym planie zwiedzania Seulu. Planując podróż nie trafiłam na to miejsce w żadnym przewodniku, a przynajmniej nie było ono aż tak polecane, jak inne atrakcje w Seulu. Skończyliśmy akurat zwiedzanie pałaców Changdeokgung i Changdeokgung i byliśmy już w drodze powrotnej do hotelu, kiedy na mapie zauważyliśmy całkiem spory park ze świątynią. Miejsce to znajdowało się bardzo blisko nas, więc postanowiliśmy się tam wybrać. Mieliśmy duże szczęście, bo trafiliśmy na ostatnią tego dnia wycieczkę z przewodnikiem, która rozpoczynała się za 2 minuty. Szybko kupiliśmy bilety i dołączyliśmy do grupy. Nie wiedzieliśmy za bardzo co nas czeka, ale suma summarum byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni miejscem. Jongmyo bowiem nie jest tradycyjną świątynią, w której wierni zbierają się, aby czcić swoje bóstwa. Jest to miejsce, w którym znajdują się pochowane dusze byłych władców z dynastii Joseon i w którym do dziś odbywają się obrzędy rytualne podczas których współcześni oddają hołd zmarłym królom i królowym.

Jongmyo

Jak zwiedzać Jongmyo

Jongmyo znajduje się na południe od pałacu Changdeokgung i na wschód od Gyeongbokgung. Wizytę w Jongmyo możesz więc połączyć z wizytą w tych dwóch największych pałacach w Seulu. Z Changdeokgung możesz dojść do Jongymo na pieszo i spacer potrwa mniej więcej 20 minut.

Świątynię Jongmyo możesz zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Aktualnie wycieczki z przewodnikiem dostępne są w języku koreańskim, japońskim, chińskim i angielskim. Wejścia z przewodnikiem w języku angielskim odbywają się jedynie 4 razy dziennie o konkretnej godzinie, więc musisz uwzględnić to w swoim planie zwiedzania. Bilet kosztuje 1,000 KRW (3,00 zł) i możesz go zakupić w kasie na miejscu. Cała trasa zwiedzania zajmuje 50 minut i wszędzie możesz robić zdjęcia. W soboty miejsce można zwiedzić bez przewodnika, ale polecam opcję z wycieczką, bo w ten sposób dowiesz się dokładnie do czego służy to miejsce i jak wyglądaja obrzędy.

Czym jest świątynia Jongmyo

Jongmyo to świątynia, która została wzniesiona w 1394 roku przez dynastię Joseon. Jest to najstarsza świątynia konfucjańska i jedyna na świecie w której do dnia dzisiejszego maja miejsce obrzędy rytualne. Konfucjanizm to system religijno-polityczny, który rozpowszechniła się w Korei w I w.n.e głoszący ideę, że zbudowanie perfekcyjnego społeczeństwa możliwe jest pod warunkiem przestrzegania obowiązków wynikających z hierarchii społecznej.

Świątynia Jongmyo została wybudowana, aby uczcić pamięć zmarłych władców dynastii Jonseon. Po śmierci króla lub królowej przez 3 lata odprawiano rytuały mające na celu uczczenie pamięci zmarłego władcy. W pośmiertnym rytuale dusza zmarłego została złożona w relikwiarzu i zamknięta w komnatach. Wszystkie relikwia złożone od 1394 roku do dziś znajdują się w Jongymo. Przetrwały one nawet japońską inwazję w 1592 roku bowiem ówcześnie panujący król zdążył zabrać relikwia zanim miejsce zostało zniszczone.

Obecnie w Jongmyo znajdują się dwie główne hale oraz kilka innych budynków. Podczas zwiedzania z przewodnikiem odwiedzisz każde z tych miejsc oraz poznasz jego zastosowanie.

Joengjeon – jest to główna hala w świątyni, w której znajduje się 19 komnat z 49 relikwiami władców. Jest to też najdłuższy drewniany budynek we wschodniej Azji.

Yeongnyeongjeon – jest to druga z hal w której znajdują się komnaty z relikwiami. W Yeongnyeongjeon znajduje się 16 komnat z 34 relikwiami.

Akgongcheong – jest to pawilon muzyczny, w którym niegdyś muzycy przygotowywali się do oprawy obrzędów mających miejsc w Jongmyo.

Chanmakdan – jest to kamienny stół, na którym testowano jedzenie używane w rytuałach. Zaraz obok Chanmakdan znajdowała się kuchnia, w której przygotowywano wszystkie dania. Na stole sprawdzano ich jakość i po zatwierdzeniu danie trafiało na ołtarz.

Gongsindang – tutaj znajdują się komnaty i relikwia osób, które pomagały w obrzędach w Jongmyo. Znajduje się tam 83 relikwii.

Jaegung – jest to obszar składający się z 3 budynków, w którym król i książę przygotowywali się do rytuałów. Oboje przechodzili przez główną bramę, kiedy to ich ciała i dusza zostały oczyszczone i gotowe do wzięcia udziały w rytuale. W budynku zwanym Eojaesil sam król przygotowywał się do ceremonii. Na wschód od Eojaesil znajduje się budynek, w którym przygotowania czynił książę. Budynek ten nazywa się Sejajaesil. Na zachód znajduje się Eomokyokcheong, czyli łaźnia, z której korzystali oboje.

Jongmyo

Jongmyo

Czym jest rytuał Jeryeak

Rytuał Jeryeak za czasów panowania dynastii Joseon odprawiany był 5 razy w roku. Miał on na celu uczczenie pamięci zmarłych władców. Był to zawsze radosny okres, w którym uczestniczyli muzycy i cały dwór królewski. Co ciekawe dokładnie ten sam rytuał odprawiany jest do dziś dwa razy do roku: w pierwszą niedzielę maja i ostatnią niedzielę listopada. Tradycyjna muzyka oraz stroje za czasów dynastii Joseon są wykorzystywane. Jest to jedyna świątynia konfucjańska na świecie, która do dzisiejszego dnia podtrzymuje takie obrzędy.

Będąc w Jongmyo musisz przestrzegać zasad tam rządących. Gówną zasadą jest zakaz stąpania po ścieżce, która przeznaczona jest dla dusz. Na zdjęciu poniżej zauważysz 3 ścieżki: środkowa jest dla dusz i właśnie po niej nie wolno spacerować. Ścieżki po prawej i lewej stronie przeznaczone są dla króla i reszty osób i po nich spokojnie możesz stąpać.

Jongmyo

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *