St Michael’s Mount to wyspa pływowa u wybrzeży Kornwalii. Od miasta Marazion dzieli ją 366 metrowy przesmyk, który w czasie odpływu można pokonać na pieszo. W przeciwnym razie między portem a wyspą kursują łódki. Na wyspie znajduje się zamek i ogród. Wyspa jest mała, ale można spędzić na niej nawet cały dzień.

Kornijska wyspa St Michael’s Mount i zamek na niej się znajdujący są prywatną własnością rodziny St Aubyn. Formalną opiekę nad miejscem sprawuje jednak państwowa organizacja National Trust. Mimo iż kilkoro członków rodziny na stałe zamieszkuje tamtejszy zamek to zarówno ogrody jak i owy zamek dostępne są dla turystów przez cały rok. Jest to jedna z głównych atrakcji Kornwalii odwiedzana co roku przez miliony turystów.

Przy dobrej pogodzie na St Michael’s Mount można spędzić nawet cały dzień. Odwiedzający mogą skorzystać z wypoczynku w tamtejszych ogrodach i urządzić piknik. Z każdego miejsca na wyspie rozciągają się przpiękne widoki na wybrzeże Kornwalii, miasto Marazion oraz otwarte morze. Znajdują się tam kawiarnia, restauracja, sklep, więc naprawdę miło i przyjemnie można spędzić kilka godzin. Warto dodać już na początku, że wstęp na St Michael’s Mount jest płatny i bilety należy zarezerwować odpowiednio wcześniej na stronie internetowej.

St Michaeles Mount

Historia St Michael’s Mount

Historia St Michael’s Mount sięga VIII wieku, kiedy to wybudowano tam klasztor Benedyktynów. Wyspa przez wieki służyła jako miejsce pielgrzymek. W 1193 roku wyspa przeszła w ręce barona Sir Henry de la Pomeroy. Baron rozbudował klasztor i kaplicę. Przez kolejne stulecia w wyniku bitew wyspa przechodziła w różne ręce. Spokój dopiero zapanował w 1656 roku, kiedy to wyspę sprzedano ówczesnemu politykowi – John St Aubyn. Do dnia dzisiejszego wyspa należy do rodziny Aubyn.

Kolejni członkowie rodu Aubyn przed lata przebudowywali zamek i dodawali nowe elementy. W 1954 roku Francis St Aubyn ofiarował dużą część wyspy organizacji National Trust. Według warunków umowy, rodzina Aubyn wciąż mieszka na wyspie i zarządza centrum turystycznym.

Od 2003 roku na wyspie mieszkają James i Mary St Aubyn wraz z czwórką dzieci.

St Michaeles Mount

St Michaeles Mount

Jak dojechać / parking

Podróżując samochodem należy kierować się w stronę miasta Marazion. Dokładny kod pocztowy to TR17 0EG. Główny parking nosi nazwę 'St Michael’s Mount and Long Stay Marazion’ i znajduje się on tuż przy samym wybrzeżu. Ma on bardzo dużo miejsc parkingowych, ale warto zauważyć, że w sezonie wyspa jest mocno oblegana i z parkingiem blisko portu może być trudno. Najlepiej jest wybrać się tam z samego rana. Za miejsce parkingowe należy zapłacić w automacie biletowym.

Podróżując pociągiem lub autobusem należy kierować się do Penzance. Jest to największa miejscowość w okolicy. Z Penzance kursują regularne autobusy to Marazion. Alternatywą do autobusu jest taksówka (podróż trwa ok 10 minut).

Przesmyk oddzielający Marazion od wyspy ma długość 366 metrów. W czasie przypływu woda sięga do ok 2 metrów i ten dystans można pokonać łodzią. Małe łodzie odpływają z portu regularnie i nie przestrzegają ścisłego rozkładu jazdy. Podróż w jedną stronę kosztuje £2.50. Bilet na łódź można kupić online razem z biletem na wyspę. Warto zauważyć, że bilet na łódź można zarezerwować online tylko w jedną stronę. Powrót uzależniony jest od pory dnia. Jeżeli planujesz wrócić w czasie odpływu to łodzie już kursować nie będą. Wracając w czasie przypływu bilet powrotny można kupić w kasie na wyspie.

W czasie odpływu łodzie nie kursują i dystans w obie strony trzeba pokonać na pieszo. Przesmyk jest normalną drogą (jeżdżą po nim nawet samochody).

Pory przypływu i odpływu uzależnione są od pory roku i dnia. Znów rezerwując online bilet na konkretną godzinę dowiesz się czy jest to pora przypływu czy odpływu.

St Michaeles Mount

St Michaeles Mount

St Michaeles Mount

St Michale’s Mount: co zobaczyć

Zamek

W zamku odwiedzający mają okazję zobaczyć komnaty, prywatne kolekcje rodziny Aubyn, kaplicę oraz dziedziniec. Z dziedzińca rozpościera się przepiękny widok na całą wypę oraz Marazion.

St Michaeles Mount

St Michaeles Mount

Ogrody

Ogrody znajdują się na tyłach zamku i znaleźć w nich można oryginalne rośliny charakterystyczne dla klimatu kornijskiego.

St Michaeles Mount

St Michaeles Mount

Park

Park a w zasadzie duży trawnik to otwarta przestrzeń na której można wypocząć. Warto zaznaczyć, że za wstęp na teren parku nie trzeba kupować osobnego biletu, ale konieczny jest zakup biletu do ogrodów lub zamku.

St Michaeles Mount

Bilety wstępu

Bilety na wyspę należy zarezerwować na stronie stmichaelsmount.co.uk. Bilety trzeba zarezerwować na konkretną godzinę. Do wyboru mamy trzy rodzaje biletów:

  • Ogród – bilet wstępu obejmuje jedynie wizytę w ogrodzie. Osoba dorosła zapłaci £10.00, a dziecko £6.00.
  • Zamek – bilet wstępu obejmuje jedynie wizytę w zamku. Osoba dorosła zapłaci £14.00, a dziecko £7.00
  • Ogród i zamek – bilet łączony. Osoba dorosła zapłaci £24.00, a dziecko £13.00.

Dzieci do lat 5 nie płacą za wejście.

Bilet na łódź kosztuje £2.50 i rezerwując bilet w czasie przypływu będziesz musiał dodatkowo kupić bilet. Na Twoim bilecie będzie dokładnie widniała informacja czy na wyspę należy dojść na pieszo czy przepłynąć łodzią.

St Michaeles Mount

Godziny otwarcia

Ze względu na fakt, wyspa jest zamieszkana na stałe przez kilkoro mieszkańców, turyści mogą ją odwiedzać jedynie w wyznaczonych godzinach. Godziny otwarcia mogą ulegać zmianom każdego dnia. Zazwyczaj jednak wyspa otwiera się dla turystów o 9 rano. Ostatni odwiedzający mają szansę wejść o 14.30.

W czasie sztromów i silnych wiatrów wstęp na wyspę jest zabroniony.

St Michaeles Mount

St Michael’s Mount – informacje praktyczne

  • Na wyspie znajduje się kawiarenka oraz restauracja. Dostępne są duże stoły z ławkami. Można też rozłożyć koc na trawniku.
  • Toalety są ogólnodostępne.
  • W sklepiku z roślinami można kupić nasiona i kwiaty.
  • Na wyspę najlepiej jest udać się z samego rana szczególnie w sezonie.
  • W upalne dni zabierz nakrycie głowy. Słońce może być bardzo ostre.

Hotel

Poniżej wrzucam filmik z Kornwalii, w którym znajduje się kilka ujęć z St Michael’s Mount.

 

Co jeszcze zobaczyć w Kornwalii

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *