Pałac Buckingham – oficjalna siedziba monarchów brytyjskich i jedna z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek londyńskich otwiera swoje drzwi turystom na kilka tygodni w roku. Jest to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć od środka jak wygląda ta najbardziej znana na świecie rezydencja królewska. Niewiele osób wie, że taka możliwość w ogóle istnieje!

Nigdy nie zapomnę, jak pierwszy raz odwiedziłam Pałac Buckingham. Było to kilkanaście lat temu podczas mojej pierwszej wizyty w Londynie. Byłam niezwykle podekscytowana, że wreszcie za własne oczy zobaczę ten ogromny gmach, który opływa złotem. Nie mogłam doczekać się, żeby zobaczyć strażników królewskich w tych śmiesznych kapeluszach. I miałam też nadzieję, że uda mi się zobaczyć tę słynną zmianę warty. Nie zapomnę też nigdy jak bardzo Pałac Buckingham zawiódł moje ogromne oczekiwania. Gmach jest faktycznie ogromny, ale wielkiego wrażenia z zewnątrz nie robi. Budynek położony jest zaraz obok ulicy. Bardo duży ruch samochodowy sprawia, że jest tam głośno. Do tego codziennie o każdej porze dnia jest tam tak dużo turystów, że nie sposób jest nawet zrobić sobie ładne pamiątkowe zdjęcie. Budynek sam w sobie ogromnego wrażenia nie robi. Jest ogromny, ale architektonicznie wielkich zachwytów nie wywołuje. Znacznie większe wrażenie zrobił na mnie położony obok piękny Green Park!

Mieszkając w Londynie obok Pałacu Buckingham przechodziłam wielokrotnie. Mijałam go jak każdy inny londyński budynek mieszkalny. Z upływem czasu coraz bardziej zaczęłam się do budowli przekonywać i rozumieć cały fenomen Buckingham i rodziny królewskiej. Po kilku latach przypadkiem dowiedziałam się, że pałac można odwiedzić w środku. Nie czekając ani chwili wyszukałam wszystkie informacje i zarezerwowałam bilety wstępu. Do mojej wizyty w pałacu musiałam czekać aż 4 miesiące, ponieważ pałac dla odwiedzających otwarty jest jedynie w okresie letnim przez ok 8 tygodni. Kiedy komnaty pałacowe oblegane są przez rzesze turystów, rodzina królewska wypoczywa z dala od Londynu.

Okazja do odwiedzenia Pałacu Buckingham zdarza się jedynie przez kilka tygodniu w roku więc warto zaplanować wizytę wcześniej. I tutaj mały spoiler – naprawdę warto 😉

Pałac Buckingham Londyn

Pałac Buckingham w Londynie

Zanim przejdziemy do zwiedzania to kilka słów o samym pałacu. Pałac Buckingham położony jest w dzielnicy City of Westminster. Budynek znajduje się w malowniczym położeniu parków: Green Park oraz St. Jamse’s Park. Hyde Park znajduje się ok 15 minut spacerem a Big Ben i Trafalgar Square są oddalone ok 20 minut na pieszo od pałacu.

Pałac wybudowano w 1703 roku w stylu barokowym jako rezydencję księcia Buckingham, Johna Sheffielda. Kilkadziesiąt lat później ówczesny monarcha brytyjski, król Jerzy III przejął pałac i ustanowił tam swoją prywatną rezydencję. Dopiero królowa Wiktoria w 1837 roku przekształciła pałac w oficjalną rezydencję monarszą. Pomnik królowej Wiktorii znajduje się przed pałacem.

Pałac Buckingham posiada ponad 600 komnat. Niestety w trakcie wakacyjnego zwiedzania turyści wszystkich 600 pokoi nie odwiedzą, ale o tym jeszcze szczegółowo opowiem. Budynek jest faktycznie zamieszkiwany przez panującego monarchę z rodziną. O obecności monarchy w pałacu informuje sztandar królewski podniesiony na całą wysokość. Gdy monarcha wyjeżdża to sztandar jest zdejmowany.

Pałac Buckingham

Kiedy można odwiedzić Pałac Buckingham

Pałac Buckingham otwiera swoje drzwi turystom w okresie letnim. Każdego roku daty otwarcia pałacu różnią się, ale jest to zazwyczaj okres od lipca do września. Dokładne letnie daty otwarcia można znaleźć na stronie Pałacu Buckingham. Dodatkowo przez cały rok można wybrać się do pałacu w określone dni na wycieczkę z przewodnikiem. Jest to jednak znacznie droższa opcja i takie bilety trzeba zarezerwować znacznie wcześniej.

Bilety do Pałacu Buckingham

Bilety do Pałacu Buckingham kupić można online na oficjalnej stronie internetowej. W 2023 roku koszt biletu dla osoby dorosłej wynosił 32 funty (ok 150 zł). Bilety należy kupić na określony dzień i na konkretną godzinę.

Pałac Buckingham

Jak wygląda wizyta w Pałacu Buckingham

Do pałacu należy stawić się kilka minut przez wyznaczoną godziną na bilecie. Najpierw każda osoba musi przejść przez bramki ochronne podobne do tych na lotnisku. Następnie każdy dostaje audioprzewodnik ze słuchawkami. Audioprzewodnik dostępny jest także w języku polskim. W tym momencie rozpoczyna się zwiedzanie pałacu. Niestety wewnątrz robienie zdjęć jest surowo wzbronione. Zdjęcia możne robić jedynie po wyjściu z pałacu w ogrodach. Dlatego też z mojej wizyty mogę podzielić się jedynie tymi dwoma zdjęciami z ogrodów pałacowych.

Pałac Buckingham Londyn

Pałac Buckingham Londyn

Tak jak już wspomniałam w Pałacu Buckingham znajduje się ponad 600 pomieszczeń. W trakcie wakacyjnego zwiedzania turyści mają okazję zobaczyć ok 20 pomieszczeń czyli niecałe 4% wszystkich pomieszczeń pałacowych. Mimo to zwiedzanie zajmuje ponad godzinę, bo pomieszczenia są tak ogromne a audioprzewodnik naprawdę wciągający.

Byłam bardzo podekscytowana przed moją wizytą w pałacu. Nie mogłam się doczekać kiedy wreszcie zobaczę wnętrza tej słynnej budowli obok której przechodziłam tak wiele razy. I nie zawiodłam się! Komnaty pałacowe wyglądały dokładnie tak, jak sobie wyobrażałam. Ogromne rozmiary, wysokie sufity, przepych i tradycja. Odwiedzający mają okazję zobaczyć oficjalne komnaty, w których odbywają się uroczystości królewskie. Można nawet zobaczyć komnatę koronacyjną z tronem królewskim, w której wykonywane są oficjalne fotografie rodziny królewskiej.

Po wyjściu z komnat odwiedzający przechodzą do ogrodów. Tam też znajduje się kawiarenka i małe stoisko z kawą i lodami. Niestety po ogrodach spacerować nie można. Należy trzymać się wyznaczonej ścieżki, która prowadzi do wyjścia.

Moje wrażenia z wizyty w Pałacu Buckingham były bardzo pozytywne. Jeżeli odwiedzasz Londyn latem to koniecznie zarezerwuj bilety! A jeżeli jeszcze Ci mało wrażeń królewskich, to odwiedź znajdujące się obok stajnie królewskie. I nie zapomnij o zmianie warty przed pałacem, która odbywa się w godzinach porannych co drugi dzień. Zmiana wart pod Pałacem Buckingham to widowisko na miarę światową!

 

30 największych atrakcji w Londynie

 

Snoozebox Hotel
Snoozebox w Stratford, malutkie pokoje, ale przystępne ceny
West Cromwell Hotel
West Cromwell w Chelsea, bardziej budżetowy hotel
Moxy Hotel
Moxy Hotel w Stratford, blisko to centrum handlowego Westfield


Aparthotel Adagio
Aparthotel Adagio w Stratford, pokoje z aneksem kuchennym
Holiday Inn Camden
Holiday Inn w Camden Town, blisko Camden Lock i marketu
Ibis Shepherd's Bush
Ibis w Hammersmith, bardzo blisko stacji metra

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *