Z turystycznego punktu widzenia Londyn jest drogim miastem. Od noclegów, przez transport, jedzenie aż po bilety wstępu. Całe szczęście stolica Wielkiej Brytanii oferuje kilka atrakcji za wstęp do których nie trzeba płacić. A są nimi muzea, które zwiedzić można zupełnie za darmo!

A nie są to zwykłe muzea. Niech Cię nie zmyli fakt, że stereotypowe muzea są nudne, a wystawy zawierają jedynie wypchane, sztuczne zwierzęta lub ludowe artefakty. Londyńskie muzea są nowoczesne, dostosowane do wymagań współczesnego turysty i oczywiście do dzieci. Gwarantuję Ci, że po zobaczeniu sali głównej w każdym z tych miejsc, długo nie będziesz chciał wyjść. Od największych dzieł sztuki w Galerii Narodowej, przez zapierające dech w piersiach repliki dinozaurów w Muzeum Historii Naturalnej, aż do sztuki współczesnej w Tate Modern. Każdy znajdzie dla siebie muzeum i wystawę. I co najważniejsze wstęp jest darmowy, nie musisz zupełnie nic płacić. Zwyczajnie wchodzisz i zwiedzasz 🙂

Oto najlepsze darmowe muzea w Londynie.

Hotel

Muzeum Historii Naturalnej

Dzielnica South Kensington (zaraz obok Hyde Park) nazywana jest dzielnicą muzealną, a to dlatego, że znajdują się w niej trzy wielkie muzea. Pierwszym z nich i zarazem najczęściej odwiedzanym jest Muzeum Historii Naturalnej. Z dosyć sporym obłożeniem wiążą się oczywiście ogromne kolejki do wejście, ale naprawdę warto czekać nawet godzinę.

Już sam budynek muzeum robi ogromne wrażenie. Został on oddany do użytku w 1881 roku, a w XX wieku dobudowano bardziej współczesną część. Wystawy w muzem podzielone są na 5 działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Zwiedzanie rozpoczyna się od minerałów i wystaw poświęconych historii ziemi. Następnie przechodzisz do najciekawszej części muzeum, czyli paleontologii. Najciekawszej, bo te wystawy robią ogromne wrażenie. W głównym holu znajduje się gigantyczna replika dinozaura, a jest ona jedynie początkiem, bowiem w osobnej sali takich replik jest znacznie więcej. Poza dinozaurami znajdziesz odlewy szkieletów ssaków, ptaków, ryb. Z pewnością zachwyci Cię replika płetwala błękitnego, czyli największego ssaka żyjącego na Ziemi.

Muzeum Historii Naturalnej koniecznie musi znaleźć się na liście zwiedzania Londynu. Pamiętaj muzeum jest bezpłatne!

Muzeum Historii Naturalnej Londyn

Londyn Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Nauki

Kolejnym z trzech wielkich muzeów w dzielnicy South Kensington jest Muzeum Nauki. Wejście znajduje się dosłownie kilkanaście metrów od wejścia do Muzeum Historii Naturalnej.

Muzeum Nauki w zamyśle podobne jest do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Oba obiekty skupiają się bowiem na dziedzinach nauki i techniki. Londyński odpowiednik Centrum Nauki Kopernik jest jednak znacznie bardziej ciekawy. Wystawy są większe, bardziej interaktywne i niezwykle wciągające. Wystawy skupiają się na rozwoju brytyjskiej nauki, techniki, przemysłu i żeglugi. Zobaczymy cały przekrój historyczny: od pierwszych wynalazków brytyjskich naukowców aż do czasów współczesnych.

Wizyta w Muzeum Nauki spodoba się nie tylko dzieciakom, ale też i dorosłym.

Muzeum Nauki Londyn

Muzeum Nauki

Muzeum Wiktorii i Alberta

Ostatnim z trzech wielkich muzeów jest Muzeum Wiktorii i Alberta. Obiekt powstał w 1852 roku i nazwę otrzymał na cześć królowej Wiktorii i księcia Alberta. Co ciekawe cała okolica z trzema wielki muzeami kolokwialnie nazywana jest „Albertopolis”, bowiem skupia obok siebie kilkanaście największych instytucji kulturowych i naukowych. Obok wspomnianych już muzeów zobaczymy także Imperial College London, Royal Albert Hall, Royal College of Art, czy pomnik Alberta.

Muzeum Wiktorii i Alberta jest muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego. Znajdują się w nim przedmioty powstałe w obrębie ostatnich 5000 lat. Są to rzeźby, obrazy, ceramiki, rysunki, tkaniny, stroje, książki, biżuteria. Przedmioty pochodzą z najmniejszych zakątków świata.

Muzeum Wiktorii i Alberta Londyn

Tate Modern

Na południowym brzegu Tamizy, zaraz obok szekspirowskiego teatru the Globe i słynnego mostu Millenium znajduje się kolejne bezpłatne muzeum – Tate Modern. Jest to w zasadzie jedno z czterech muzeów Tate znajdujących się w Anglii. Kolejne to Tate Britain, o którym jeszcze będę pisać, Tate Liverpool oraz Tate St Ives w Kornwalii.

Już sam budynek Tate Modern robi wrażenie, bowiem był on niegdyś główną halą elektrowni Bankside Power Station. Jako muzeum budynek otwarto w 2000 roku. Tate Modern to jedno z największych na świecie muzeów prezentujących dzieła sztuki nowoczesnej. Obok obrazów, grafik i zdjęć znajdziemy tam także instalacje i wystawy czasowe. Sztuka współczesna być może nie przemawia do wszystkich, ale do Tate Modern i tak warto jest wstąpić chociażby ze względu na renomę miejsca.

Tate Modern

Tate Britain

Druga z galerii Tate poświęcona jest wyłącznie sztuce brytyjskiej. W Tate Britain zobaczymy obrazy największych brytyjskich malarzy. W muzeum znajduje się bogata kolekcja dzieł Williama Turnera. To właśnie nagroda imienia Turnera przyznawana jest zasłużonym artystom.

W Tate Britain zobaczysz także prace takich artystów jak: William Blake, Francis Bacon, John Constable czy William Hogarth.

Tate Britain

National Gallery

Kolejnym z darmowych muzeów w Londynie jest National Gallery (Galeria Narodowa). Jest to chyba najbardziej znane muzeum wśród turystów zagranicznych. A przynajmniej znany jest jego budynek na placu Trafalgar z charakterystycznymi schodami i kolumnami.

W londyńskiej Galerii Narodowej zobaczysz blisko 2500 dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego od XIII do XX wieku. Największą atrakcją są dzieła francuskich impresjonistów w tym dzieła Vincenta van Gogha.

Galeria Narodowa

Muzeum Brytyjskie

Na deser zostawiam muzeum z największą kolekcją na Wyspach i jedną z największych na świecie. Muzeum Brytyjskie posiada aż 8 milionów eksponatów z okresu 200 milionów lat ludzkości. Zobaczymy tam Department Afryki, Azji, Egiptu, Sudanu, Grecji, Rzymu, Bliskiego Wschodu i kilka innych.

Wizyta w Muzeum Brytyjskim będzie prawdziwą gratką dla miłośników historii starożytnej i archeologii.

Muzeum Brytyjskie Londyn

 

Co jeszcze zobaczyć w Londynie

 

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *