Cardiff to zarazem stolica i największe miasto Walii. Niegdyś miasto znane z jednego z największych handlowych portów na świecie i pobliskich kopalni węgla kamiennego, a dziś atrakcja turystyczna regionu. Jedni wybierają się do Cardiff, aby zobaczyć okoliczne zamki, muzea a inni po to aby posmakować lokalnego piwa i poczuć klimat walijskich pubów.

Niby część Wielkiej Brytanii, a jakby zupełnie inny kraj. W trakcie podróży z Londynu do Cardiff krajobraz zmienia się nie do poznania. Zaczyna robić się zoraz bardziej zielono, jest więcej przestrzeni, zdecydowanie mniejszy ruch. Po przejeździe Mostu Księcia Walii, który łączy Anglię z Walią czułam się naprawdę jak w innym kraju. Nagle zaczęło pojawiać się coraz więcej samochodów z charkaterystycznym herbem Walii, wszystkie znaki drogowe zaczęły pojawiać się w języku walijskim i oczywiście dookoła rozbrzmiewał ten charakterystyczny walijski akcent. Ludzie też jakoś wydawali się milsi, tylko pogoda zdecydowanie zmieniła się na gorsze. Środek lata a padać nie przestało nawet na chwilę. Nie przeszkadzało to lokalsom, którzy pewnie przyzwyczajeni do deszczu i chłodu spacerowali w letnich ubraniach.

W Cardiff spędziłam weekend. A w zasadzie w pobliskim Newport, gdzie ceny hoteli były trzy razy mniejsze. Jak na stolicę przystało w Cardiff tanio nie jest. Poruszaliśmy się po okolicy samochodem, więc miejsce noclegu nie miało większego znaczenia, a przynajmniej zwiedziliśmy dodatkowe miejsce. W trakcie kilku dni zwiedziliśmy całkiem sporo miejsc także poza Cardiff. Najlepiej jest zwiedzać Walię własnym samochodem, gdyż odległości między miejscami bywają spore. Można poruszać się lokalnymi autobusami, ale wiadomo wtedy czas znacznie się wydłuży.

Atrakcje w Cardiff. 10 miejsc, które warto odwiedzić

A oto miejsca, które odwiedziłam w trakcie 2 dni. Jak widać pogoda naprawdę nie dopisała. Było pochmurno, zimno i wiało naprawdę mocno. Słońce wyszło tylko na chwilkę i szybko ustąpiło miejsca ogromnej ulewie. Humory jednak dopisywały nam cały czas a uśmiech nie schodził z twarzy nawet na chwilkę.

Caerphilly

Zwiedzanie zaczęliśmy od zamku Caerphilly, który znajduje się tuż obok Cardiff w mieście Caerphilly.

Caerphilly to największy zamek w Walii i drugi co do wielkości zamek w Wielkiej Brytanii, tuż po zamku w Windsorze. Zamek wybudowano w drugiej połowie XIII wieku głównie w celach obronnych. Caerphilly był posiadłością mieszkalną o charakterze obronnym. Tak szybko jednak jak zamek powstał, tak szybko też upadł. Już po kilku dekadach po straceniu niepodległości przez Walię, Caerphilly zaczął podupadać.

Prace rekonstrukcyjne na zamku rozpoczęto dopiero w drugiej połowie XX wieku. Dziś Caerphilly to głównie ruiny. Można zwiedzić kilka odrestaurowanych sal wewnątrz, ale z zamku pozostało niewiele i do tego większość pokryta jest rusztowaniami. Wstęp jest oczywiście płatny, ale mimo iż zamek jest największym tego typu obiektem w Walii to naprawdę powierzchnia nie jest zbyt duża. Jest to ciekawy zabytek, w końcu mury zamku mają prawie 800 lat, ale do Windsoru bardzo mu daleko.

Castell Coch

Kolejnym zamkiem położonym na przedmieściach Cardiff jest zamek Coch. Przyznam, że Coch spodobał mi się bardziej niż Caerphilly. Wynikało to głównie z pięknego położenia Coch w otoczeniu lasu.

Zamek Coch powstał już w XX wieku i jak na tamte czasy przystało był posiadłością mieszkalną o charakterze obronnym. Była to jedna z warowni, która broniła wjazdu do Cardiff.

Elementami charakterystycznymi zamku są trzy wysokie wieże. Zamek z wieżyczkami, drzewa dookoła naprawdę wyglądają bajkowo. Zamek zwiedza się z audioprzewodnikiem. Zwiedzić można dziedziniec i wnętrza. Wnętrza odrestaurowano w myśl stylu neogotyckiego. Zwiedzić można salę bankietową, sypialnie i salony.

St Fagans Muzeum Historii Narodowej

St Fagans to miejsce, które najbardziej spodobało mi się w Cardiff. Jest to mała wioska na obrzeżach miasta z muzeum o tej samej nazwie. Jest to muzeum poświecone historii Walii i ludziom tam mieszkającym.

Muzeum składa się z dwóch części. Pierwsza to wystawy stałe (zdjęcia, obrazy, artefaty), a druga to muzeum na wolnym powietrzu. Ta pierwsza część wystawowa nie robi wielkiego wrażenia. Muzeum na wolnym powietrzu natomiast jest naprawdę przepiękne. Zobaczyć tam można domy, wsie, miasteczka z różnych okresów historii Walii. Można zobaczyć jak wyglądały domy walijskie kilka wieków wstecz, jak żyli ludzie i czym się trudnili. Na terenie muzeum znajduje się także zamek i piękne ogrody. Można tam spędzić cały dzień i co najważniejsze wstęp jest darmowy!

Katedra Llandaff

Z St Fagans zaczęliśmy kierować się już w stronę centrum Cardiff, a pierwszym przystankiem była katedra Llandaff. Był to też jeden z dwóch momentów w ciągu dnia, kiedy wyszło piękne słońce.

Anglikańska katedra Llandaff sięga historią aż VI wieku! Jej cechą charakterystyczną są dwie wieże a przodu, z których jedna zakończona jest spiczastym dachem. Do środka oczywiście można wejść i zwiedzić wnętrza. Katedrę można zwiedzać samemu lub można też dołączyć się do grupy z przewodnikiem.

Cała okolica Llandaff jest bardzo piękna i zielona. Znajduje się tam kilka uroczych restauracji, w których można zatrzymać się na obiad.

Katedra Llandaff Cardiff

Katedra Llandaff Cardiff

Park Roath

Jednym z najbardziej popularnych parków w Cardiff jest park Roath. Znajduje się on tuż poza centrum, więc można tam nawet dojść na pieszo. Jest to naprawdę przepiękny park ze stawem, dzikimi ptakami, piękną roślinnością. Można tam spędzić czas w ciszy i spokoju. Odwiedzając Roath trafiłam na drugi już tego dnia przebłysk słońca, więc może właśnie dlatego mój odbiór był tak pozytywny 🙂

Park Roath Cardiff

Park Roath Cardiff

Muzeum Narodowe

Każde z większych miast na Wyspach ma swoje Muzeum Narodowe. Jest ono także w Cardiff. Walijskie Muzeum Narodowe zawiera różne wystawy: od prehistorii, biologii, astronomii po sztukę współczesną. Przyznam, że muzeum nie zrobiło na mnie szczególnego wrażenia. Niektóre z wystaw były nawet nudne. Kto jednak raz odwiedził muzea w Londynie tego już pewnie trudno będzie zaskoczyć czymkolwiek 🙂

Muzeum Narodowe w Cardiff jest darmowe, więc można tam wpaść chociaż na kilka chwil i wyrobić swoją własną opinię.

Muzeum Narodowe Cardiff

Muzeum Narodowe Cardiff

Zamek Cardiff

Bez wątpienia największą atrakcją w Cardiff jest tamtejszy zamek znajdujący się w samym centrum. Dosłownie pomiędzy ruchliwymi ulicami znajduje się park i w samym środku zamek! Jest to największa atrakcja nie tylko Cardiff, ale i całej Walii. Jeżeli masz zatem tylko czas na odwiedzenie jednego miejsca w okolicy to powinieneś wybrać zamek Cardiff.

I co ciekawe, ja zamku nie zobaczyłam, ale byłam bardzo ale to bardzo blisko. Otóż akurat w weekend kiedy odwiedzałam Walię na zamku miał miejsce festiwal. Setki bawiących się nastolatków opanowały tereny zamku. Nawet chciałam wejść na teren festiwalu, żeby zobaczyć zamek chociaż od zewnątrz, ale kilometrowa kolejka do wejścia odstraszyła mnie. Mam przynajmniej powód, żeby wrócić do stolicy Walii!

Millenium Centre

Już w ścisłym centrum Cardiff znajduje się dosyć oryginalny budynek centrum kulurowo-rozrywkowego Millenium Centre. Centrum powstało w 2004 i mieści się w nim duża sala teatralna, w której odbywają się przedstawienia teatralne, musicale, koncerty. Znajdują się tam także sklepy, restauracje i kawiarnie.

Millenium Centre Cardiff

Cardiff Bay

Sercem miasta jest bez wątpienia Cardiff Bay, czyli zatoka i port. Jest to centrum rozrywkowe miasta, które pęka w szwach całą dobę. Znajduje się tam dziesiątki restauracji, kawiarenek, sklepów, food trucków. Mają miejsce występy uliczne, koncerty na wolnym powietrzu. Można wybrać się na rejs łódką, a nawet spróbować sportów wodnych. To tutaj spotykają się lokalsi i imprezują do białego rana. W weekend trudno było tam przejść a co dopiero znaleźć wolny stolik w restauracji. Miejsce ma swój klimat i fajnie, że Cardiff ma tak fajną rozrywkową miejscówkę.

Zatoka Cardiff

Zatoka Cardiff

Newport

Już wspomniałam, że ceny noclegów w Cardiff odstraszyły mnie i postanowiłam spędzić nocleg w hotelu w pobliskim Newport. Jest to zdecydowanie mniejsze miasto, bardziej spokojne. Centrum jest malutkie i znajduje się tam centrum handlowe i oryginalny most wiszący. Jeżeli zwiedzasz Walię to warto jest zatrzymać się w Newport dosłownie na chwilę, aby wybrać się na krótki spacer po centrum wzdłuż rzeki Usk.

Newport

Ciekawe fakty

🌍 PołożenieWielka Brytania
🧑‍🤝‍🧑 Ludność485000
💬 Język urzędowyangielski
🌤 Klimatumiarkowany ciepły, wybitnie morski
💰 Walutafunt brytyjski (GBP)
⛪ Religiaanglikanizm
⏰ Strefa czasowaUTC 0 – zima; UTC+1 – lato
🍜 Lokalna kuchniastek, burger, fish&chips, kociołek Lancashire, black pudding, english breakfast, Beef Wellington, jacket potatoe
🗽 AtrakcjeCaerphilly, Castell Coch, Katedra Llandaff, Park Roath, Muzeum Narodowe, Zamek Cardiff, Millenium Centre, Cardiff Bay

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *