Rumuńska Transylwania to magiczny i niezwykle kolorowy region. Tamtejsze miasta i wioski zachwycają unikalną architekturą i różnorodną paletą kolorów. Jednym z najbardziej kolorych transylwańskich miast jest Sighișoara. Tamtejsze Stare Miasto uchodzi za jedno z najpiękniejszych w Europie.

Nie spodziwałam się, że Transywlania jest aż tak piękna. Byłam pod ogromnym wrażeniem tamtejszej przyrody, zabytków, zamków, miast i kolorów. A w Transywlanii zobaczyć można dosłownie wszystkie kolory tęczy. Każdy dom ma inny kolor i swój wyjątkowy charakter. Takim bardzo wyjątkowym miastem na mapie Transylwanii jest Sighișoara. Jest to niewielkie miasto, którego sercem jest zabytkowe Starte Miasto. I to właśnie dla owego Starego Miasta warto jest do Sighișoary zajrzeć. Cała Starówka wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i może pochwalić się licznymi zabytkami. A jeżeli nie zabytkowa Starówka, wieki historii i unikalna architektura, to może do odwiedzin w Sighișoara zachęci Cię sam Drakula? Ten jegomość bowiem przyszedł na świat właśnie w transylwańskiej Sighișoarze. W mieście można nawet odwiedzić dom w którym narodził się Wład Palownik, który był pierwowzorem Drakuli.

Jak widać atrakcji w Sighișoarze nie brakuje. Jak jeszcze dodamy do tego dobrą rumuńską kuchnię i lokalne wino to przepis na udany wyjazd gwarantowany. Ja do Sighișoary wybrałam się prosto z Sybinu w czasie mojej objazdówki po Rumunii. Zostałam w mieście na jeden nocleg. I jest to wystarczający czas na zwiedzenie Starego Miasta. Najlepiej Sighișoarę zwiedza się rano, kiedy wszyscy turyści jeszcze śpią a słońce jeszcze aż tak bardzo nie doskwiera 😉

Sighișoara – miasto narodzin Drakuli!

Historia miasta Sighișoara sięga już początków XII wieku kiedy to ówczesny król Węgier zaprosił do Siedmiogrodu niemieckich osadników i handlarzy, aby ci zasiedlili królestwo. Pierwsza nazwa miasta brzmiała Castrum Sex(w wolnym tłumaczeniu sześciokątny obóz). Nazwa ta pochodziła od kształtu fortyfikacji, który przypominał sześciokąt. W kolejnych latach nazwa miasta zmieniała się. Sighișoara znana była jako Schaäsburg, Schespurgi Segusvar.Dzisiejsza nazwa miasta pojawia się w dokumentach dopiero od początku XV wieku.

Przez kilka stuleci miasto było głównym ośrodkiem handlowym w Siedmiogrodzie i jednym z głównych ośrodków w całej Europie Wschodniej. Dziś miasto stanowi ośrodek przemysłu odzieżowego, przemysłowego i włókienniczego. Głównym motorem napędowym gospodarki jest turystyka.

A głównym powodem odwiedzin turystów jest Drakula. To właśnie w Sighișoarze na świat przyszedł ten znany na całym świecie jegomość. Wład Palownik, bo to właśnie nazwisko stoi za pseudonimem Drakula był władcą Siedmiogrodu. Wbrew przekonaniom nie wysysał on krwi, ale w trakcie swego panowania miał nabić na pal tysiące osób (stąd przydomek – Palownik). W Sighișoarze odwiedzić można miejsce, w którym narodził się bezwzględny władca Siedmiogrodu. Jest to bardziej pułapka turystyczna, aniżeli miejsce historyczne. W Sighișoarze innych miejsc związanych z Drakulą nie znalazłam, ale miasto ma do zaoferowania znacznie ciekawsze atrakcje.

Sighișoara Rumunia

Co zobaczyć w Sighișoara w jeden dzień i jak spędzić czas

Sighișoara to idealne miasto na jednodniowy wypad. Ja zatrzymałam się w tamtejszym hotelu tuż u stóp Starego Miasta. Można w mieście także zatrzymać się na kilka godzin w trakcie podróży po Transylwanii. Jeżeli planujesz rezerwację hotelu to polecam postawić na hotel na Starym Mieście. Tamtejsze hoteliki i pokoje gościnne znajdują się w zabytkowych kamieniczkach.

Oto co można zobaczyć w Sighișoarze w trakcie jednego dnia.

Stare Miasto

Jak już wspomniałam Sighișoara to przede wszystkim Stare Miasto. To właśnie tutaj znajdują się wszystkie atrakcje miasta. Starówka położona jest na wzgórzu, więc przyszykuj się na strome podejścia. Ja na swój pierwszy spacer po Starym Mieście wybrałam się popołudniu, kiedy temperatury sięgały chyba 40C. Spacer był zatem dość wymagający 😉 Zdecydowanie lepiej odkrywało mi się uroki Starego Miasta wczesnym rankiem, co właśnie polecam. Taki spacer poranny doradzam odbyć bez żadnego planowania. Zwyczajnie spaceruj po ulicach, podziwiaj kamienice i patrz jak miasto budzi się do życia. Sighișoara ma bardzo kolorowe Stare Miasto. Te niebieskie, zielone, fioletowe domki są wizytówką miasta. Niektóre z nich są zamieszkane, w innych znajdują się instytucje kulturowe. Byłam pod ogromnym wrażeniem kolorów i architektury Sighișoary.

Wieża Zegarowa

Spacerując po Starym Mieście warto jest zwrócić uwagę na kilka miejsc i zabytków. Jednym z tych zabytków jest Wieża Zegarowa. Wieża powstała w 1556 roku i była częścią fortyfikacji miasta. Kiedyś znajdowały się w niej instytucje państwowe. Dziś w Wieży Zegarowej znajduje się Muzeum Historyczne oraz taras widokowy. Wejście na taras jest odpłatne. Z góry zobaczyć można widok na całe miasto.

Dom Drakuli

Tuż obok Wieży Zegarowej znajduje się ten słynny dom, w którym to na świat przyszedł Wład Palownik, czyli Drakula. Ojciec Włada Palownika, czyli Wład II Diabeł wraz z żoną zatrzymali się w tym budynku w czasie inwazji tureckiej w latach 1431 – 1435. Dziecko przyszło na świat w 1431 roku.

Dziś w tym budynku znajduje się restauracja i małe muzeum broni. Wstęp jest płatny.

Dom Draculi Sighisoara

Kościół Klasztorny

Kościół Klasztorny położony jest na obrzeżach Piața Cetății, czyli głównego placu Starego Miasta. Jest to gotycka świątynia, której budowa rozpoczęłą się w 1492 roku. Obecnie znajduje się tam siedziba kościoła luterańskiego. Świątynię zwiedzać można codziennie, nawet z przewodnikiem.

Kościół Klasztorny

Kościół Klasztorny Sighisoara

Schody Szkolne

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Sighișoary są Schody Szkolne. Jest to nic innego jak pasaż schodów łączący dolną część miasta ze Wzgórzem Szkolnym. Schody najprawdopodobniej powstały ok 1662 roku i całość jest zadaszona.

Kościół na Wzgórzu

A na Wzgórzu Szkolnym znajduje się trzeci największy kościół w Transylwanii – Kościół na Wzgórzu. Owo wzgórze ma dokładnie wysokość 429 metrów. Ten obecnie luterański kościół wzniesiono w XIV wieku (pierwotnie była to świątynia katolicka). Kościół można odwiedzić codziennie. Z samego wzgórza można podziwiać też piękny widok na całe miasto.

Co jeszcze zobaczyć w Transylwanii

W Transylwanii poza Sighișoarą zobaczyć można jeszcze kilka bardzo ciekawych miejsc. Polecam zatrzymać się jeszcze na dłuższą chwilę w tych miejscach:

  • Sybin – przepiękne miasto ogłoszone Europejską Stolicą Kultury w 2017. Mały Rynek Piața Mică oraz Duży Rynek Piața Mare stanowią centrum kulturalno-rozrywkowe miasta. Jest tam wiele muzeów, kościołów i zabytków. Na obrzeżach miasta znajduje się także skansen ASTRA.
  • Braszów – miasto położone u stóp wzgórza Tampa. Ze szczytu rozpopościera się piękny widok na miasto w tym Stare Miasto. A perełką braszowskiego Starego Miasta jest gotycki Czarny Kościół.
  • Zamek w Branie – ten zamek znany jest jako zamek Drakuli. Odpowiada on bowiem opisowi zamku jaki zamieszkiwał Drakula w powieści autorstwa Brama Stokera. Wład Polownik, który był pierwowzorem postaci Drakuli nie miał jednaj związku z tym zamkiem. Za sprawą Drakuli Zamek w Branie stał się jedną z największych atrakcji w całej Rumunii i miejsce odwiedzają tłumy osób.

Ciekawe fakty

🌍 PołożenieRumunia
🧑‍🤝‍🧑 Ludność32287
💬 Język urzędowyrumuński
🌤 Klimatumiarkowany kontynentalny
💰 Walutalej rumuński (RON)
⛪ Religiaprawosławie
⏰ Strefa czasowaUTC +2 – zima; UTC +3 – lato
🍜 Lokalna kuchniamamałyga, sarmale, ciorby, papanasi, cascaval
🗽 AtrakcjeDom Drakuli, Wieża Zegarowa, Schody Szkolne,Kościół na Wzgórzu, Mury Miejskie, Stare Miasto

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *