Zamek Ogrodzieniec, a w zasadzie jego ruiny, to jedna z większych atrakcji malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Położony na wznoszącej się 515 m. n.p.m Górze Zamkowej, Ogrodzieniec sięga historią do okresu średniowiecza i wybitnego króla Kazimierza Wielkiego. 

Położony we wsi Podzamcze, Zamek Ogrodzieniec to najbardziej popularny obiekt zamkowy na Śląsku. Należy on do grupy zamków zwanych Orlimi Gniazdami. Orle Gniazda to system średniowiecznych zamków wybudowanych w trudno dostępnych skałach wapiennych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamki miały bronić dostępu do Królestwa Polskiego. Obok Ogrodzieńca do grupy należą m.in. zamek w Będzinie, Ojcowie, Olsztynie czy Wieluniu. Ogrodzieniecki obiekt zamkowy jest o tyle wyjątkowy, że leży na najwyższym wzniesieniu Jury, czyli na Górze Zamkowej. Kiedyś był to świetny punkt strategiczny, z którego można było kontrolować okolicę i na czas odeprzeć atak wroga. Dziś takie położenie posiada walory estetyczne, bowiem zwiedzając ruiny zamku możemy podziwiać piękny widok na okolicę.

Ruiny zamku w Ogrodzieńcu są na tyle pięknym i fascynującym miejscem, że obiekt został kilkakrotnie wykorzystany w kinie. Zobaczymy go m.in. w ekranizacji „Zemsty” Andrzeja Wajdy.

Czym jest Zamek w Ogrodzieńcu

Początki zamku sięgają 1350 roku, kiedy to z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego rozpoczęto prace budowlane. Trwały one 20 lat a pierwszym właścicielem obiektu król mianował marszałka Królestwa Polskiego, Przedbora z Brzezia. Kolejny król Władysław Jagiełło nadał zamek Włodkowi z Charbinowic, który w znacznym stopniu rozbudował obiekt. Na przestrzeni kolejnych wieków właściciele zmieniali się dosyć często. Przewijały się tam tak znane wówczas nazwiska jak Solomonowiczowie, Pileccy czy Bonerowie. Ci ostatni byli najbogatszymi osobami w Polsce i zainwestowali wiele środków w rozbudowę zamku. Wznieśli zupełnie nowe skrzydło, studnię, wieżę i mury obronne.

Kolejny właściciel, Jan Firlej, wybudował dziedziniec rycerski. W tym czasie zamek został zaatakowany przez Arcyk­się­cia Maksy­mil­iana Hab­s­burga. Obiekt splądrowano, ale nie zdobyto. W 1655 roku w czasie potopu szwedzkiego Zamek Ogrodzieniec zniszczono i splądrowano. Po tym wydarzeniu zamek odbudowano, ale kilka lat później w 1702 roku Szwedzi znów najechali na obiekt, splądrowali i spalili. W 1810 roku zamek opuścili ostatni mieszkańcy. Niestety żaden z kolejnych właścicieli nie miał wystarczających środków na odbudowę.

Dopiero w 1949 roku Państwo Polskie rozpoczęło prace konserwatorskie nad zamkiem i po kilku latach zamek udostępniono zwiedzającym.

Zamek Ogrodzieniec

Dojazd i parking

Zamek Ogrodzieniec leży we wsi Podzamcze, 2.4 km od miasta Ogrodzieniec. Częstochowa znajduje się 55 km na północny-zachód, Kraków 60 km na południowy-wschód a Katowice 50 km na południowy-zachód.

Jeżeli planujesz dojazd środkami komunikacji publicznej to najlepiej sprawdzi się pociąg. Stacją końcową będzie położone 11 km od zamku Zawiercie. Ze stacji kolejowej w Zawierciu wsiądź w autobus miejski, który dowiezie Cię na miejsce.

Podróż własnym samochodem jest bardziej wygodna. Wystarczy, że będziesz kierować się na Ogrodzieniec, a potem na zamek. W okolicy zamku jest bardzo dużo miejsc parkingowych. W większości są to miejsca na prywatnych posesjach. Mieszkańcy wsi Podzamcze zwyczajnie użyczają swoje podwórka dla turystów. Cena za cały dzień wynosi od 10-20 zł (zależy od gospodarza i obłożenia danego dnia).

Zamek Ogrodzieniec

Bilety 

Za wstęp osoba dorosła zapłaci 17 zł, a dzieci i seniorzy 10 zł. Można też kupić pakiet Zamek Ogrodzieniec + znajdujący się nieopodal Gród na Górze Birów. Za pakiet dorosły zapłaci 21 zł a dzieci i osoby starsze 13 zł.

Bilety można kupić w kasie na miejscu lub online. Kupując online nie będziemy musieli stać na miejscu w kolejkach, które w okresie letnim mogą być spore.

Godziny otwarcia

Zamek otwarty jest od kwietnia do listopada od godziny 9.00. Od maja do sierpnia obiekt czynny jest najdłużej bo aż do 20.00. Dokładne godziny otwarcia oraz wszelkie aktualności znajdziemy na stronie zamku.

Zamek Ogrodzieniec

Zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec

Po przejściu przez kasę biletową znajdziemy się na podzamczu. Jest to spory teren otaczający zamek, na którym znajduje się między innymi amfiteatr. W amfiteatrze odbywają się dosyć często występy artystyczne i pokazy dla dzieci. Na podzamczu zobaczymy też ciekawe formacje skalne: Wielbłąd, Dwie Siostry i Niedźwiedź. Na skałkach dosyć często można spotkać wspinających się śmiałków.

Teren podzamcza oddzielony jest od samego zamku suchą fosą, nad którą niegdyś znajdował się most zwodzony. Dziś do zamku dojdziemy drewnianą kładką zamiast mostu. Po przejściu przez bramę znajdziemy się na głównym dziedzińcu zwanym Dziedzińcem Pańskim. Zobaczymy tam kilka ciekawych stanowisk rzemieślniczych, na których kupimy ręcznie wyrabiane produkty. Znajduje się tam nawet prawdziwa karczma rycerska. Na tym samym poziomie zwiedzimy kuchnię kurną ze studnią. Następnie schodami krętymi przechodzimy na górny poziom. W sumie na zamku zwiedzimy 3 poziomy z następującymi pomieszczeniami:

  • sypialnia Bonera
  • biblioteka
  • sala kredensowa
  • wieża widokowa
  • izby rycerskie
  • Ptasznik – dziedziniec gospodarczy
  • bastion
  • wieża skazańców
  • skarbiec
  • prochownia

Z prochowni, która jest ostatnim pomieszczeniem na zamku przechodzimy na Dziedziniec Pański, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie.

Na samo zwiedzenie ruin potrzebować będziemy mniej więcej godzinę. Kupując bilet otrzymamy także mapkę zamku, która znacznie ułatwi nam zwiedzanie.

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Czy warto jechać i jak spędzić czas

Na Zamek Ogrodzieniec zdecydowanie warto jechać. Można ograniczyć się do zwiedzania samego obiektu zamkowego, a można też wypad urozmaicić jeszcze bardziej. Z dostępnych w okolicy zamku atrakcji ucieszą się najbardziej dzieci. Będą one bowiem mogły się wybrać się na zjeżdżalnie, samochodziki i inne tego rodzaju rozrywki. Na podzamczu spotkać można też wielu animatorów dziecięcych, którzy opowiadają różne historie związane z miejscem i wciągają dzieciaki do zabawy.

We wspomnianym wcześniej amfiteatrze odbywają się także regularne koncerty i przedstawienia. Wszelkie informacje o nadchodzących imprezach można znaleźć na stronie zamku.

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *