Karpacz to jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce. Na Dolnym Śląsku, w Karkonszach, u stóp Śnieżki. Widoki górskie są wprost niesamowite. Spacerując deptakiem, odwiedzając atrakcje cały czas widać panujący nad miastem szczyt Śnieżki. Można w Karpaczu spędzić fajne wakacje przez cały rok.

W Karpaczu jest co robić o każdej porze roku. Zima to czas na szaleństwa na stoku, lato i wiosna na długie spacery i wędrówki po górach a jesień na bardziej relaksujący wypoczynek. Jak to na górski kurort przystało o formie spędzania czasu zadecyduje pogoda! Nie ma tego złego, bo w Karpaczu i okolicach jest naprawdę bardzo dużo atrakcji nawet na najgorsze warunki pogodowe. Dolny Śląsk to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, który można odkrywać bez końca. A Karkonosze są o tyle atrakcyjne, że stanowią granicę polsko-czeską. Spędzając czas w Karpaczu można zatem wybrać się nawet na jeden dzień do Czech.

Ja odwiedzałam Karpacz zimą i miałam spędzić tam zimowe wakacje na stoku. Pogoda jednak spłatała figla, śniegu nie było a termometr wskazywał iście wiosenne temperatury. W planach były codzienne jazdy na nartach a skończyło się na spacerach, górskich wędrówkach i zwiedzaniu. Przyznam, że byłam rozgoryczona, bo odwilż to nie jest najlepszy moment na wyjazdy w góry. Spędziłam jednak w Karpaczu bardzo ciekawy czas i jestem pewna, że chcę tam wracać.

Co zobaczyć w Karpaczu. Największe atrakcje Karpacza

Atrakcje w Karpaczu są liczne. Zarówno zimą jak i latem. Moje zestawienie najciekawszych miejsc w Karpaczu zawiera atrakcje na każdą porę roku. Sam Karpacz jest dosyć małym miastem i do wszystkich miejsc w mieście można dojść na pieszo. Zabierz jednak wygodne buty i przyszykuj się na dużą ilość wzniesień i chodzenia pod górkę.

Deptak

Na sam początek serce Karpacza, czyli deptak. Deptak w Karpaczu zajmuje część ulicy Konstytucji 3-ego Maja i znajduje się w samym centrum. Przyznam, że deptak nie zrobił na mnie dobrego wrażenia i było to moje najmniej ulubione miejsce. Mimo to byłam tam kilka razy dziennie, bo na deptaku właśnie znajdują się restauracje i kawiarenki.

A deptak nie przypadł mi do gustu, bo jest zwyczajnie brzydki. Zwykła droga asfaltowa z chodnikiem, restauracjami i budkami z jedzeniem i pamiątkami. Całość wygląda trochę kiczowato i tandetnie. Szczególnie w nocy, kiedy to te wszystkie budki pamiątkowo-oscypkowe zostaja podświetlone. Nie pomaga nawet szczyt Śnieżki widoczny z daleka.

W Karpaczu jest zdecydowanie o wiele więcej ciekawszych miejsc, ale deptak każdy odwiedzać będzie często i tak ze względu na właśnie znajdujące się na nim restauracje i kawiarenki.

Muzeum Sportu i Turystyki

Karpacz może i jest niewielkim miastem, ale za to posiada aż kilka muzeów! A muzea to doskonała alternatywa na deszczowe i chłodniejsze dni. Jednym z muzeów położonych w samym centrum Karpacza jest Muzeum Sportu i Turystyki. Znajduje się ono w pięknym, zabytkowym budynku.

Muzeum jak sama nazwa wskazuje skupia się na historii sportu i turystyki w Karkonoszach. Wystawy podzielone są na trzy tematy:

  • Geneza i Rozwój Turystyki – część poświęcona rozwojowi turystyki na terenach Karkonoszy
  • Z Dziejów Sportów Zimowych – wystawy skupione na historii sportów zimowych w Karkonoszach w szczególności na narciarstwie i saneczkarstwie
  • Ochrona Przyrody – część skupiona na florze i faunie karkonoskiej

Muzeum Sportu i Turystyki Karpacz

Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice to kolejne muzeum na mapie Karpacza. Jest to jednak muzeum interaktywne. Odwiedzający mają szansę poznać tutaj historie i legendy pochodzące z karkonoskich stron w tym historie władcy Karkonoszy, czyli Ducha Gór. Przedstawione są one w formie interaktywnych wystaw. Miejsce spodoba się bardziej młodszym odwiedzającym chociaż dorośli pewnie też spędzą miły czas.

Karkonoskie Tajemnice Karpacz

Muzeum Zabawek

W dawnym budynku stacji kolejowej znajduje się Muzeum Zabawek. Eskponaty w muzeum to prywatny zbiór twórcy Pantomimy Wrocławskiej – Henryka Tomaszewskiego.

Muzeum zawiera ponad 2000 zabawek z całego świata i z różnych okresów historycznych. Znaleźć tam można pokaźną kolekcję zabawek polskich, ale także z innych krajów europejskich, Afryki, Azji. Wystawy opatrzone są krótkim komentarzem.

Muzeum Zabawek Karpacz

Zapora na Łomnicy

Przez Karpacz przepływa rzeka Łomnica. Jednym z miejsc, do którego warto jest wybrać się na spacer jest zapora na Łomnicy. Zapora ma długość 105 metrów i została wzniesiona po tragicznej powodzi. Przez zaporę prowadzi czerwony szlak turystyczny. Znajduje się ona w pięknym otoczeniu parku. Obok znajduje się malutka kawiarenka z ogródkiem. Cała okolica z zaporą na Łomnicy prezentuje się naprawdę ładnie i sielankowo. Zdecydowanie warto jest wybrać się tam na dłuższą chwilę.

Krucze Skały

Krucze Skały to odosobnione, spokojne miejsce w Karpaczu, do którego można dojść z centrum miasta w 20 minut. Jest to formacja skalna osiągająca nawet 25 metrów wysokości. Znajduje się tam miejsce piknikowe. Na skały można się także wspinać.

Z miejscem wiąże się legenda. Legenda mówi o dwóch braciach. Jeden z nich był biedny i dobry a drugi bogaty i chciwy. Tego drugiego spotkał nieciekawy los a to za sprawą jego chciwości i złego charakteru. Otóż to właśnie kruki rozszarpały go na kawałki… (stąd nazwa Krucze Skały). Oczywiście legenda jest znacznie dłuższa i bardziej złożona a można się z nią zapoznać właśnie w Karpaczu na Kruczych Skałach.

Kolejka na Kopę/Karpacz Ski Arena

Kopa to niewielka wyniosłość na Równi pod Śnieżką o wysokości 1377 m n.p.m. Na jej szczyt wjechać można wyciągiem krzesełkowym Zbyszek. Stąd też turyści często wybierają się na szczyt Śnieżki (ok 4o minut wspinaczki od górnej stacji wyciągu). Z Kopy rozpościera się piękny widok na Karpacz, więc jeżeli nie masz ochoty zdobywać Śnieżki to i tak będziesz mieć okazję nacieszyć się widokami. 15 minut od górnej stacji na Kopie znajduje się schornisko Dom Śląski, w kórym można odpocząć i zjeść posiłek.

Wyciąg krzesełkowy na Kopę jest częścią stacji narciarskiej Karpacz Ski Arena. Jest to największa stacja narciarska w Karpaczu a nartostrada z Kopy jest najdłuższą nartostradą w Polsce. Jest to trasa dla bardziej doświadczonych narciarzy a początkujący mogą skorzystać z łatwiejszych tras.

Winterpol Biały Jar

Winterpol Biały Jar to kolejna stacja narciarska w Karpaczu przeznaczona głównie dla początkujących i średniozaawansowanych. Dostępne są trzy trasy narciarskie, z których najdłuższa ma ponad kilometr. Na stacji dostępny jest 6-osobowy wyciąg krzesełkowy, co jest świetne. Niestety jest tam bardzo tłoczno. Trasy nie są zbyt długie, ani ciekawe a sam wjazd wyciągiem zajmuje dłużej niż zjazd na nartach. Myślę, że ta stacja narciarska sprawdzi się doskonale dla początkujących. Doświadczeni narciarze będą się tam nudzić.

Winterpol Karpacz

Dziki Wodospad

W okolicach stacji Winterpol i kolejki na Kopę znajduje się piękny naturalny wodospad o nazwie Dziki Wodpospad. Niezwykle popularne i fotogeniczne miejsce. Dopiero za czwartem razem udało mi się tam zrobić zdjęcie bez nikogo w tle (były to poranne godziny).

Dziki Wodospad Karpacz

Anomalia Grawitacyjna

Wszyscy zmotoryzowani powinni udać się samochodem w miejsce Anomalii Grawitacyjnej. Miejsce to znajduje się na ulicy Strażackiej, w pobliżu Dzikiego Wodospadu. W tym miejscu według badań istnieje strefa anomalii a grawitacja jest mniejsza o 4%.

O tym czy jest to prawda można przekonać się na własnej skórze. Wystarczy w miejscu Anomalii Grawitacyjnej (znajduje się tutaj tabliczka informacyjna, którą łatwo zauważyć) zatrzymać pojazd, włączyć bieg jałowy a samochód będzie sam jechał pod górkę. Sprawdzałam i jest to prawda, chociaż pojazd porusza się naprawdę wolno.

Młyn Miłości

Na ulicy Karkonoskiej zobaczyć można uroczą miniaturę młyna zwanego Młynem Miłości. Młyn został wzniesiony przez okoliczną ludność na pamiątkę wielkiej miłości rycerza do córki młynarza. Otóż legenda mówi, że córka młynarza ocaliła rycerza przed śmiercią a ten się w niej zakochał. Zakochani zostali razem a rycerz porzucił swoje bogactwo i zaczął spokojne życie z córką młynarza.

Młyn Miłości Karpacz

Świątynia Wang

Świątynia Wang to jedno z moich ulubionych miejsc w Karpaczu. Ten mały, drewniany kościółek zrobił na mnie ogromne wrażenie. Położony jest w malowniczej okolicy tuż przy wejściu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Świątynia znajduje się na niewielkim wzniesieniu skąd rozpościera się piękny widok na Karpacz.

Wang to ewangelicki kościół parafialny przeniesiony w Karkonosze z norweskiej miejscowości Vang w 1842 roku. Z kościołem wiąże się bardzo ciekawa historia, którą można poznać szczegółowo na miejscu. Wejście do środka jest płatne. Na miejscu odwiedzający mają okazję wysłuchać nagranej wcześniej historii kościoła. Historię tę o dodatkowe szczegóły uzupełnia przewodnik.

Wang to miejsce obowiązkowe do odwiedzenia w Karpaczu.

Pielgrzymy

Atrakcje w Karpaczu są liczne i nie ograniczają się jedynie do muzeów, zabytków i miasta. Karpacz to w końcu także Karkonoski Park Narodowy. Park jest o tyle fajny, że znajduje się tam wiele tras o różnym poziomie trudności. Jedną z łatwiejszych tras trekkingowych w Karkonoszach jest trasa Wang – Pielgrzymy.

Pielgrzymy to formacja skalna sięgająca 25 metrów wysokości. Skały nie są zlokalizowane w szczytach gór a pośród drzew. Spacer od Świątyni Wang do Pielgrzymów zajmuje ok godziny. Trasa jest dobrze oznakowana i mało wymagająca. Widoki w trakcie drogi są przepiękne i prawie cały czas widać szczyt Śnieżki.

KPN

KPN

Schronisko Samotnia

Bardzo popularnym miejscem w Karkonoskim Parku Narodowym jest schronisko Samotnia. Jest to jedno z najstarszych schronisk w Polsce, które położone jest nad malowniczym Małym Stawem. Jest tam po prostu przepięknie.

Do Samotni dojść można jedynie na pieszo. Ze świątyni Wang można tam dojść w godzinę. Można też połączyć Samotnię z wyprawą na Pielgrzymy. Samotnia to funkcjonujące schronisko z miejscami noclegowymi i kuchnią. Można tam zjeść smaczne, domowe, posiłki. A widoki na Mały Staw są wprost niesamowite.

Śnieżka

Mówiąc o Karpaczu nie można nie wspomnieć o Śnieżce. Śnieżka to najwyższczy szczyt Karkonoszy o wysokości 1603 m. n.p.m. Szczyt znajduje się zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Śnieżkę bardzo dobrze widać już z centrum Karpacza. Szczyt można zdobyć na kilka sposobów:

  • pieszo – pieszych szlaków na szczyt Śnieżki z Karpacza jest kilka. Najbardziej popularne rozpoczynają się przy świątyni Wang. Wejście zajmie ok 4 godziny.
  • kolejka na Kopę – w tej opcji można wjechać wyciągiem krzesełkowym na Kopę. Stamtąd w 15-20 minut dojdzie się do schroniska Dom Śląski. Ze schroniska na szczyt dzieli nas 40 minutowa wspinaczka.
  • wjazd gondolą – od strony polskiej nie ma możliwości wjazdu na szczyt Śnieżki wyciągiem. Możliwe jest to jednak od strony czeskiej. W miasteczku Pec pod Sněžkou można skorzystać z gondoli, które dowożą turystów na sam szczyt Śnieżki. Do Pec pod Sněžkou można dojechać z Karpacza w 50 minut. Odwiedzający często dojeżdżają do Pec autobusem, wsiadają w gondolę i schodzą już po stronie polskiej na pieszo.

Śnieżka

Co zobaczyć w okolicach Karpacza

Jeżeli Karpacz to za mało to warto jest wybrać się w inne miejsca na Dolnym Śląsku lub nawet w Czechach. Oto kilka propozycji.

Termy Cieplickie

Termy Cieplickie oddalone są od Karpacza o 15 km. Jest to kompleks basenów i basenów termalnych wraz ze SPA. Baseny termalne zlokalizowane są wewnątrz i na zewnątrz, co jest świetną atrakcją szczególnie zimą. Nawet przy zimowej pogodzie można pluskać się w ciepłym basenie termalnym pod gołym niebem.

Kowary

Kowary oddalone są o 8 km od Karpacza. Można zobaczyć tam:

  • Park Miniatur Dolnego Śląska
  • Muzeum Sentymentów
  • Sztolnie Kowary
  • Pałac Kowary

Skalne miasto Adršpach

W Czechach niedaleko polskiej granicy znajduje się skalne miasto Adršpach. Jest to ogromne skupisko formacji skalnych, wąwozów, kanionów, labiryntów. Zwiedzanie zajmuje ok 2 godziny a wstęp jest płatny. Dojazd z Karpacza zajmuje ok 60 minut i naprawdę warto jest się tam wybrać.

 

Restauracje w Karpaczu 

 

Ciekawe fakty

🌍 PołożenieWojewództwo dolnośląskie
🧑‍🤝‍🧑 Ludność4358
🌤 Klimatoceaniczny
⛪ Religiakatolicyzm
🗽 AtrakcjeDeptak, Muzeum Sportu i Turystyki, Karkonoskie Tajemnice, Muzeum Zabawek, Zapora na Łomnicy, Krucze Skały, Kolejka na Kopę, Winterpol Biały Jar, Dziki Wodospad, Anomalia Grawitacyjna, Młyn Miłości, Kościół Wang, Pielgrzymy, Schronisko Samotnia, Śnieżka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *