Jedna z największych atrakcji na Dolnym Śląsku znajduje się w Wałbrzychu, a jest nią zamek Książ. Jest to największa atrakcja pod względem rozmiarów i popularności. Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce i najchętniej odwiedzanym miejscem w wojewódzwie dolnośląskim.

I popularność zamku Książ widać już od pierwszej chwili. Tak naprawdę próba zaparkowania samochodu pokazuje jak bardzo popularny zamek Książ jest. Miejsce odwiedzałam w wakacyjny weekend, więc i Książ i cały Wałbrzych pękały w szwach. W wakacje w Książu ma miejsce dużo różnych koncertów i wydarzeń artystycznych, które przyciągają turystów i lokalsów. Co ciekawe znacznie więcej osób zajmowało okoliczne restauracje, place zabaw, parki aniżeli same wnętrza zamku. Wnętrza bowiem były stosunkowo puste i zwiedzało się je w spokoju. Wynika to pewnie z faktu, że Książ jest mocno skomercjalizowanym miejscem, które wiele osób odwiedza nie ze względu na zamek i jego historię a ze względu na inne dodatkowe atrakcje.

Niech jednak dzikie tłumy, ograniczone miejsca parkingowe i dodatkowe atrakcje nie będą przeszkodą przed odwiedzeniem Książa! Zamek ma tak bogatą i ciekawą historię, że koniecznie trzeba je odwiedzić zwiedzając Dolny Śląsk. Fakt, ta spora wakacyjna komercjalizacja Książa pozostawiła u mnie mały niesmak. Starałam się jednak o tym nie myśleć i jedynie skupić się na tym, co przywiodło mnie w te rejony. A była to historia zamku Książ. W szczególności historia zamku z czasów drugiej wojny światowej. Zamek został bowiem przejęty przez III Rzeszę i w 1943 roku wybudowano tam podziemia, które miały być połączone z kompleksem Riese w Górach Sowich.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zanim jednak o Książu w czasach wojennych to cofnijmy się o kilka stuleci wstecz do początków zamku.

Budowa zamku Książ najprawdopodobniej trwała w latach 1288 – 1292. Był to jeden z wielu zamków obronnych na Śląsku wzniesionych z inicjatywy księcia świdnicko – jaworskiego Bolka I Surowego. Nowo wybudowaną budowlę okrzyknięto „Książęcą Górą” a książę Bolek nadał sobie tytuł „księcia na Książu”, który przejęli jego następny. Twierdza wyróżniała się doskonałym położeniem pod względem wojennym, ale i malowniczym położeniem w otoczeniu lasów.

Na przestrzeni kolejnych stuleci właściciele zamku zmieniali się dosyć często. Po Bolku zamek przeszedł w ręce dynastii Luksemburgów, następnie węgierskiego króla Marcina Korwina. To właśnie Maciej Korwin zmienił charakter zamku z warownego na mieszkalny. Pod koniec wieku XV właścicielem zamku został Władysław II Jakiellończyk, który po krótkim czasie oddał posiadłość swemu kanclerzowi Johannowi von Haugwitz. Ten znów sprzedał zamek Konradowi I von Hoberg i tak rozpoczął się najważniejszy okres dla Książa. Za dynastii Hochbergów bowiem zamek Książ przeszedł największe metamorfozy.

A pierwszy wielki remont miał miejsce już na początku wieku XVIII. Wtedy też powstała bilbioteka, łaźnie, oficyny. W 1856 roku panowanie na Książu objął Jan Henryk XI. On też wprowadził największe zmiany na zamku otwierając między innymi szkoły, budując drogi, parki. W 1891 roku syn Jana Henryka XI ożenił się w Londynie z Marią Teresą Cornwallis West, znaną dzisiaj jako Księżna Daisy. Była ona niezwykle barwną postacią, która swoim podejściem wyprzedzała swoją epokę. Za czasów Daisy i Jana Henryka XV miała miejsce kolejna rozbudowa. To właśnie dla Daisy Jan Henryk XV wybudował palmiarnię.

W 1941 zamek Książ został przejęty przez nazistów. Hochbergowie opuścili Książ, a synowie Daisy walczyli przeciwko Hitlerowi. Naziści przebudowali zamek niszcząc jego barokowy charakter. W 1943 na Książ wkroczyła organizacja Todt i rozpoczęła realizację swojego tajnego projektu. Projekt ten powiązany był z budową kompleksu Riese w Górach Sowich. Organizacja Todt wykorzystywała do prac więźniów z obozów pracy. Więźniowie pracowali nad wykopem tunelu, w którym najprawopodobniej miała znajdować się siedziba Hitlera. Dokładnych planów nazistów jednak nie poznaliśmy do dziś.

W 1945 roku wkroczyła Armia Czerowna, której wojska dalej dewastowały obiekt. W kolejnych latach ludność miejscowa zaczęła plądrować zamek. Obiekt podupadał. Dopiero w 1956 roku podjęto decyzję o zabezpieczeniu obiektu. Od lat 70-tych na Książu trwają intensywne prace rekonstrukcyjne. Właścicielem zamku jest obecnie Gmina Wałbrzych.

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ – dojazd i parking

Zamek Książ znajduje się na ulicy Piastów Śląskich 1 w Walbrzychu. Na miejsce można dojechać:

 • autobusem miejskim – linie autobusowe 8 i 12 dojeżdżają w okolice zamku (przystanki 'Jeździecka – Piastów Śląskich’ lub 'Jeździecka – Zamek Książ’). Linie 8 i 12 zatrzymują się przy głównej stacji kolejowej „Wałbrzych Miasto”, więc osoby podróżujące pociągiem mogą z łatwością dojechać z dworca do zamku. Dodatkowo linie numer 12 oraz 9 dojeżdżają do palmiarni. Odległość między zamkiem a palmiarnią to 2 km (spacer ok 25 minut).
 • samochodem – w okolicach zamku znajduje się kilka parkingów. Najbliżej położonym parkingiem jest Parking Hotelowy znajdujący się tuż przy samym zamku. Goście hotelowi mogą zostawić swoje pojazdy bezpłatnie, natomiast przyjezdni płacą 30 zł na dzień. Miejsca są dosyć ograniczone i szanse na znalezienie miejsca są niewielkie. Parking Główny znajduje się 900 metrów od zamku (10-15 minut spacerem). Jest to parking strzeżony a cena za jeden dzień wynosi 20 zł za samochód osobowy. Przy palmiarni znajduje się parking miejski, za postój należy uiścić opłatę w parkometrze. Miejsca są ograniczone, dlatego lepiej jest zostawić samochód przy zamku i udać się do palmiarni na pieszo.

Zamek Książ

Bilety do zamku Książ

Bilety do zamku można kupić na miejscu w kasie lub na stronie internetowej bilety.ksiaz.walbrzych.pl

Ceny biletów uzależnione są od sezonu, zniżki, atrakcji. Oto wszystkie miejsca, które można odwiedzić na terenie Książa:

 • zamek z audioguidem
 • podziemia z przewodnikiem
 • palmiarnia
 • Stado Ogierów
 • mauzoleum

Te atrakcje zawarte są w bilecie „All Day Ticket”. Cena tego biletu dla osoby dorosłej wynosi 79 zł a ze zniżką 69 zł. Istnieje także możliwość kupna biletu osobno do zamku i palmiarni lub wybrania tylko jednego miejsca. Jeżeli decydujesz się na „All Day Ticket” to musisz wybrać się do zamku z samego rana, ponieważ czekać Cię będzie kilkugodzinne zwiedzanie. Warto dodać także, że podziemia zwiedza się z przewodnikiem, a wejście rezerwuje się na konkretną godzinę.

Zamek Książ – zwiedzanie

Zamek Książ do ogromny teren. Nawet jeżeli chcesz zwiedzić jedynie zamek bez dodatkowych atrakcji to i tak warto jest zarezerwować kilka godzin. Ja spędziłam w zamku całe popołudnie, co nie do końca było wystarczającym czasem. Zamek leży w pięknym otoczeniu lasów, więc warto jest zostać tam na dłużej wśród natury. Spacer wśród drzew jest miłą odskocznią od ogromnej komercjalizacji i hałasu w samym zamku i na dziedzińcu.

Nasz pojazd zaparkowaliśmy na Parkingu Głównym. Stamtąd czekał nas ok 15 minutowy spacer na zamek. Spacer wiódł przez uroczy park, więc cieszyłam się, że parking nie znajduje sie pod samym zamkiem. Oczywiście po drodze znajdowała się niezliczona ilość budek zapiekankami i straganów z pamiątkami, ale otoczenie zieleni rekompensowało te turystyczne pułapki.

W ciągu jednego popołudnia zwiedziliśmy zamek, tarasy, podziemia i punkty widokowe. Nie odwiedziłam palmiarni. Głównie dlatego że zabrakło czasu, ale też dlatego, że niezbyt lubię takie miejsca. Zdecydowanie bardziej zależało mi na odwiedzinach w zamku i podziemiach.

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek

Po przejściu parku i dziedzińca zamkowego znalazłam się w zamku. Zaraz przy wejściu po sprawdzeniu biletu odwiedzający dostają zestaw słuchawek i audioprzewodnik. W zamku można zostać nieograniczoną ilość czasu. Mniej więcej należy przeznaczyć 60-90 minut.

Do dyzpozycji zwiedzających oddane są dwa piętra. Zwiedzanie w całości odbywa się z audioprzewodnikiem, który wskazuje krok po kroku do którego z pomieszczeń należy się udać. Każda sala jest bardzo dokładnie opisana. Wszystkie obrazy, przedmioty są szczegółowo opisane przez lektora. Przyznam, że po kilkunastu minutach ten audioprzewodnik zaczyna się robić nudny szczególnie, że głos lektora jest dosyć monotonny. Zaczęłam więc przewijać fragmenty, które mnie zupełnie nie interesowały.

Na dwóch piętrach można zobaczyć pomieszczenia takie jak sypialnie, sale balowe, sale jadalne, pokoje gościnne itd. Znajdują się tam także obrazy i pamiątki. Ciekawa jest wystawa zdjęć z prywatnej kolekcji księżniczki Daisy.

Tarasy Zamkowe

Po wyjściu z zamku przechodzi się na tarasy zamkowe. Nie są one specjalnie duże ale znajduje sią tam fontanna, ogrody. Można sobie tam odpocząć i złapać świeże powietrze po dłuższym czasie spędzonym wewnątrz. Rozpościera się również stamtąd piękny widok na otaczające lasy.

Podziemna Trasa Turystyczna

Po tarasach wybrałam się na zwiedzanie podziemi zamkowych. Podziemia zwiedza się jedynie z przewodnikiem a bilety należy kupić na konkretną godzinę. Zwiedzanie trwa ok 35 minut. Jak to w podziemiach jest zimno, więc trzeba zabrać cieplejsze ubrania.

Przewodnik w trakcie 35 minut dokładnie opowiada historię podziemi i więźniów, którzy zmuszeni byli do niewolniczej pracy. To właśnie podziemia zamku Książ miały być połączone z kompleksem Riese w Górach Sowich. I to właśnie zamek Książ miał stać się główną siedzibą Adolfa Hitlera. Zwiedzenie podziemi zamku Książ jest dopełnieniem zwiedzania całego kompleksu Riese.

Książ

Książ

Po podziemiach udałam się do punktów widokowych, które rozlokowane są w różnych miejscach w parku otaczającym Książ. Są one dokładnie oznaczone, więc wystarczy kierować się drogowskazami. Z punktów widokowych roztacza się widok na zamek Książ.

Jeżeli masz więcej czasu to wybierz się do palmiarni, która została wybudowana specjalnie dla księżniczki Daisy. Palmiarnia znajduje się ok 25 spacerem od zamku.

Co zobaczyć w okolicy zamku Książ

Będąc w zamku Książ koniecznie trzeba wybrać się do centrum Wałbrzycha. Wałbrzych w ostatnich latach przeszedł bardzo dużą metamorfozę i przyznam, że tamtejsza starówka wygląda naprawdę pięknie. Oto co można zobaczyć w Wałbrzychu:

 • Rynek
 • Muzeum Porcelany
 • Stara Kopalnia
 • Kolegiata św. Aniołów Stróżów

Dodatkowo w okolicach Wałbrzycha warto jest wybrać się do zamku Grodno oraz nad jezioro Bystrzyckie.

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *