Gejzery, wodospady, kratery, jeziora i nawet park narodowy są częścią trasy turystycznej na Islandii zwanej Golden Circle. Można powiedzieć, że Złoty Krąg to taka Islandia w pigułce. Wszystkie atrakcje zlokalizowane są blisko siebie, więc całą trasę z łatwością można zwiedzić na własną rękę.

Od Golden Circle zazwyczaj zaczynają się wszystkie wyprawy turystyczne na Islandii. Wynika to pewnie z bliskiego położenia od lotniska, Reykjaviku i z faktu, że na Golden Circle znajdują się największe islandzkie atrakcje. Jeżeli odwiedzasz krainę ognia i lodu jedynie w ramach weekendowego wyjazdu to pewnie zwiedzanie ograniczysz właśnie do Złotego Kręgu. A takie zwiedzanie jest łatwe i przyjemne, bowiem z własnym samochodem całość zwiedzisz w ciągu kilku godzin. Jeżeli nie planujesz wypożyczenia samochodu (co na Islandii mocno polecam) to sprawdź oferty biur podróży, prywatnych przewoźników lub postaw na stopa. Zwiedzanie Islandii stopem jest bardzo popularne choć przyznam, że kiedy ja zwiedzałam Golden Circle samochodem w maju to na trasie minęliśmy może 2 czy 3 inne pojazdy.

Hotel

Golden Circle

Co to jest Golden Circle (Złoty Krąg)

Złoty Krąg to trasa turystyczna w południowo-zachodniej Islandii, na której znajdują się największe atrakcje turystyczne wyspy. Ma ona długość 250 km i bez problemu można ją zjechać w ciągu kilku godzin. Nazwa Złoty pochodzi od znajdującego się na trasie wodospadu Gullfoss (nazwa wodospadu z islandzkiego oznacza złoty), a Krąg pochodzi od kształtu trasy.

Golden Circle rozpoczyna się w Reykjaviku i biegnie w zachodnią stronę wyspy. Zwiedzanie zazwyczaj rozpoczyna się od Reykjaviku, ale tak naprawdę kolejność czy punkt rozpoczęcia nie mają znaczenia.

Jak zwiedzać Golden Circle

Ja Golden Circle zwiedziłam w kilka godzin już na samym początku pobytu na Islandii. Na lotnisku w Keflaviku wylądowaliśmy już o 8 rano, odebraliśmy samochód i po 9 rano wyruszyliśmy prosto w stronę Złotego Kręgu. Pierwszym przystankiem był krater Kerið i potem ruszyliśmy dalej na zachód. Po zjechaniu całej trasy wróciliśmy do Reykjaviku, gdzie znajdował się nasz nocleg. Całość zajęła kilka godzin. Niestety trafiliśmy na okropną pogodę tego dnia, gdyż padał mocny śnieg i bardzo wiało. Z tego powodu w każdym z miejsc zatrzymywaliśmy się tylko na chwilę, ponieważ warunki atmosferyczne nie pozwalały na dłuższe spacery. Myślę, że przy dobrej pogodzie na zwiedzanie Golden Circle potrzeba będzie całego dnia.

Złoty Krąg najlepiej jest zwiedzać wypożyczonym samochodem. Jeżeli nie masz takiej możliwości to sprawdź oferty biur podróży i prywatnych przewoźników. Z Reykjaviku odjeżdżają prywatne busy, które zatrzymują się przy tych najważniejszych atrakcjach. Jak już wspomniałam jazda stopem jest dosyć popularna na Islandii, ale możliwa jedynie latem. W pozostałe miesiące pogoda naprawdę nie sprzyja wyczekiwaniu na trasie na kierowców.

Golden Circle

Golden Circle

Golden Circle

Golden Circle

3 najważniejsze miejsca na Golden Circle

Tak naprawdę sama jazda trasą jest atrakcją samą w sobie. Krajobraz islandzki jest bowiem przepiękny a siła wszechobecnej natury wprawia w osłupienie. Jadąc samochodem można zatrzymywać się co chwilę. Takich miejsc postojowych jest zresztą bardzo dużo i są wprost idealne do krótkich postojów na zrobienie zdjęcia.

Zwiedzanie Golden Circle rozpoczęliśmy od dłuższego przystanku przy kraterze Kerið. Niestety akurat w tym momencie zerwała się ogromna śnieżyca i zamiast krateru zobaczyliśmy jedną wielką kulę śnieżną. Pogoda była tak okropna, że nawet nie udało zrobić się zdjęcia. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów na zachód pogoda się uspokoiła.

Na trasie Złoty Krąg znajdują się trzy główne atrakcje, o których piszę poniżej i przy których bezwarunkowo trzeba się zatrzymać na dłużej. Są to największe atrakcje nie tylko tej trasy, ale i całej Islandii.

Gejzery Geysir i Strokkur

W dolinie Haukadalur w zachodniej części Złotego Kręgu znajduje się skupisko gejzerów i basenów termalnych. Tamtejsze gejzery Geysir oraz Strokkur to jedyne aktywne gejzery w całej Europie. Oznacza to, że regularnie wyrzucają one wodę. Zdarza się to co kilka minut i widok aktywnie działającego gejzera jest niesamowity. Geysir jest w stanie wyrzucić wodę maksymalnie na wysokość 10 metrów, ale zdarza się to dosyć rzadko. Podobno w wyniku trzęsienia ziemi w 2000 roku ta wysokość osiągnęła nawet 120 metrów!

Obok Geysir i Strokkur w tej okolicy znajduje się około 30 innych mniejszych już nieaktywnych gejzerów.

Wstęp na teren jest bezpłatny. Obok znajduje się parking oraz resturacja ze sklepem.

Geysir i Strokkur

Geysir i Strokkur

Wodospad Gullfoss

Kolejną ogromą atrakcją Złotego Kręgu jest wodospad Gullfoss na rzece Hvítá. To właśnie od tego wodospadu trasa Złoty Krąg zaczerpnęła nazwę.

Gullfoss składa się z dwóch kaskad, jedna mierząca 11 metrów, a druga 21 metrów. Wzdłuż wodospadu wybudowana została ścieżka z barierkami, aby zapewnić bezpieczeństwo turystom. Znjaduje się tam także kilka wyżej położonych punktów widokowych, a także centrum turysty. Cały wodospad i jego surowe otoczenie robią ogromne wrażenie. Jest to jeden z piękniejszych wodospadów jakie widziałam na Islandii.

Gullfoss

Gullfoss

Gullfoss

Gullfoss

Park Narodowy Þingvellir

Trzecią największą atrakcją Golden Circle jest park narodowy Þingvellir. Położony jest on na północnym brzegu największego islandzkiego jeziora Þingvallavatn. W samym parku tak naprawdę można spędzić nawet cały dzień. Znajduje się tam bowiem wiele pięknych tras trekkingowych. Można więc zdecydować się na dłuższy, bardziej aktywny pobyt lub tylko na krótką wizytę.

Þingvellir jest ważnym miejscem od strony geologicznej. Stykają się tam bowiem płyty tektoniczne euroazjatycka oraz północnoamerykańska. Zaobserwować można tam zatem dużą aktywność sejsmiczną i wulkaniczną.

Þingvellir

Þingvellir

Þingvellir

Co jeszcze można zobaczyć w Golden Circle

Poza tymi trzema największymi atrakcjami, na trasie Złoty Krąg można jeszcze zatrzymać się przy następujących miejscach:

  • Krater Kerið
  • Lodowiec Langjökull
  • Łaźnie termalne Fontana
  • Wioska Skálholt

Hotel

Na koniec zapraszam do obejrzenia relacji filmowej z Islandii. Znajdziesz tu kilka ujęć z Golden Circle.

 

Przewodnik po Islandii

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *