Akropol to podstawowe miejsce, które trzeba zobaczyć w Atenach. Nie wyobrażam sobie wizyty w stolicy Grecji bez zobaczenia tego miejsca. To tak jak nie zobaczyć Wieży Eiffla będąc w Paryżu. Akropol to wizytówka nie tylko Aten, ale i całej Grecji. Na tym właśnie wzgórzu odnotowano pierwsze ślady osadnictwa 4500 lat p.n.e. i niektóre z budowli przetrwały do dnia dzisiejszego.

Nie będę ukrywać, że Ateny mnie nie zachwyciły. Miasto wydało mi się brudne, szare i smutne. Jedynym miejscem w greckiej stolicy, które mi się spodobało był Akropol. Tak naprawdę do Aten mogłabym wrócić raz jeszcze, żeby wybrać się na wzgórze Akropolu. Mój zachwyt nad Akropolem wynika pewnie z faktu, że uwielbiam antyczne miasta. O antycznych miejscach pisałam dużo podczas relacji z Cypru i Izraelu, ale z tych wszystkich miejsc największe wrażenie zrobił na mnie Akropol.

Tak naprawdę do Aten można zawitać tylko na jeden dzień i zwiedzić tylko Akropol. Poza antycznymi ruinami będziesz też mógł zobaczyć panoramę całego miasta, która ze wzgórza jest zniewalająca. Akropol możesz zwiedzać na własną rękę lub z przewodnikiem – wybór należy do Ciebie. Moim zdaniem przewodnik jest zbędny, bo każdy z budynków jest dobrze opisany. A w orientacji pomaga mapka, którą dostaniesz przy wejściu.

Czym jest Akropol

Akropol ateński to miasto-państwo, które zamieszkane było w czasach starożytnej Grecji, a dokładnie w okresie neolitu. Akropol ateński znajduje się na wapiennym wzgórzu, którego maksymalna wysokość wynosi 157 m. n.p.m. Nie jest to najwyższe wzgórze w greckiej stolicy, ale i tak rozpościera się z niego piękny widok na całe miasto.

Tak jak wspomniałam Akropol ateński zamieszkany był już w okresie neolitu, czyli w latach 4500 – 3000 p.n.e. Wtedy też na wzgórzu znajdował się pałac oraz domy najbogatszych członków osady. Pierwsze monumentalne budowle wznoszono około 560 r. p.n.e. Były to świątynie dedykowane bogini Atenie. Potem w 490 r. p.n.e. wzniesiono 5-metrową kolumnę z posągiem Nike. W połowie V wieku zaczęto budować najbardziej znane budowle: Partenon, Erechtejon czy Świątynię Ateny Nike.

Hotel

W okresie średniowiecza wszystkie antyczne budowle zaczęły zmieniać swoje przeznaczenie. Następnie w VI wieku świątynie na Akropolu zostały przekształcone w kościoły chrześcijańskie. Partenon na przykład stał się kościołem dedykowanym Matce Boskiej. W XV wieku Ateny zostały przejęte przez Turków i świątynie zmieniono w meczety. Akropol przeszedł w ręce Grecji dopiero w 1822 roku. Wtedy też zaczęto przeprowadzać prace archeologiczne. Kilkadziesiąt lat później rozpoczęto prace konserwatorskie.

Widok z Akroplu

Jak zwiedzać Akropol. Plan i najważniejsze budynki

Wejście do Akropolu prowadzi przez bramę Beule’a w zachodniej części kompleksu. Łącznie w Akropolu ateńskim znajdują się pozostałości po 40 antycznych budowlach. Są to dokładnie: Pomnik Agrippa, Bastion Nike, Peisistratus Portico, Stara Świątynia Ateny, Chalkoteka, Partenon, Rzymska Świątynia, Ołtarz Ateny Polias, Erechtejon, Posąg Ateny Promachos, Stoa Eumenesa, Sanktuarium Pandiona, Aglaurejon, Temenos Dionizosa, Teatr Dioniziosa, Odeon Heroda Attyka, Sanktuarium Artemidy Brauronii.

Wszystkie budowle są dobrze opisane zarówno na tablicach informacyjnych przy zabytkach, jak i w przewodniku, który można nabyć w kasach. Podczas zwiedzania polecam zwrócić uwagę na następujące budowle. Są to najbardziej monumentalne i najważniejsze budynki na Akropolu.

Partenon

Budowla na Akropolu, którą widać z prawie każdego miejsca w Atenach to Partenon. Jest to świątynia poświęcona bogini Atenie Partenos. Nazwa budowli pochodzi właśnie od bogini na cześć, której wzniesiono świątynię. A budowę rozpoczęto z inicjatywy ówczesnego polityka Peryklesa w połowie V w. p.n.e. Głównym architektem pracującym nad budową Partenonu był sam Fidiasz, który uważany jest za najwybitniejszego rzeźbiarza greckiego. To on właśnie wykonał ogromny posąg Ateny Partenos. Posąg, który mierzył 13 m wysokości nie zachował się do dzisiejszych czasów.

Świątynia przetrwała w nienaruszonym stanie przez wieki aż do momentu pożaru w IV wieku i wkrótce potem przemieniono ją na kościół chrześcijański. Następnie teren przejęli Turcy i z Partenonu zrobili meczet. Świątynia trafiła w ręce Greków dopiero w XVIII w. i wtedy właśnie zaczęły się prace rekonstrukcyjne.

Partenon Akropol

Propyleje

Propyleje to typowa budowla, którą można było znaleźć w prawie każdym antycznym greckim mieście. Jest to masywna brama prowadząca do świątyni. Oczywiście największe i najbardziej monumentalne propyleje można znaleźć na Akropolu ateńskim. Konstrukcja nad ateńskim Propyleje została rozpoczęta w 437 a zakończona w 432 r. p.n.e. Budowla została wzniesiona w porządku doryckim w całości z marmuru. W części głównej znajdują się dwie bramy. Fasady budynku mają po sześć kolumn. Do wejścia prowadzą ogromne schody. Budynek w części zachodniej zasłynął przez swój majestatyczny sufit wykonany z marmurowych kasetonów pomalowanych w kolorze niebieskim z gwiazdami.

W 1984 roku rozpoczęto prace konserwacyjne nad budowlą, które potrwały aż do 2009 roku. Wtedy udało się w części zrekonstruować słynny sufit.

Propyleje Akropol

Propyleje Akropol

Świątynia Ateny Nike

Na wschód od Propylejów znajduje się niewielka, ale bardzo charakterystyczna Świątynia Ateny Nike. Została ona zbudowana w 420 r. p.n.e. Jest to pierwsza budowla na ateńskim Akropolu zaprojektowana w całości w stylu jońskim. W świątyni czczono boginię Atenę, której nadano przydomek Nike. Z języka greckiego Nike oznacza zwycięstwo, a Atena jako bogini wojny kojarzona była ze zwycięską walką. Budynek przetrwał nienaruszony aż do 1686 roku kiedy to Turcy go rozebrali. W 1834 roku, kiedy to Grecy odzyskali niepodległość zaczęto prowadzić prace rekonstrukcyjne. W świątyni do dnia dzisiejszego prowadzone są prace i często budowla jest zamknięta dla odwiedzających.

Świątynia Nike Akropol

Odeon Heroda Attyka

Budynkiem, który najbardziej spodobał mi się na Akroplu był Odeon Heroda Attyka. Odeon to nieodłączna część wszystkich antycznych miast w Grecji. To tam gromadzili się ludzie i wspólnie świętowali i oglądali występy artystyczne. Ten ateński odeon ma 32 rzędy i może pomieścić aż 6 tysięcy ludzi. Został on wzniesiony w Atenach z inicjatywy znanego polityka i retoryka Heroda Attyka.

W odeonie na Akropolu do dziś odbywają się koncerty i występy teatralne.

Akropol Grecja

Akropol w Grecji

Świątynia Zeusa Polieusa

Świątynia Zeusa znajduje się zaraz poza obecnymi granicami Akropolis, ale powstawała w tym samym czasie, co ateńskie miasto-państwo. Budowę rozpoczęto w VI w. p.n.e. a zakończono w II w. n.e. Oryginalna budowla wspierała się aż na 108 kolumnach. Niestety niewiele przetrwało z pierwotnej konstrukcji. W okresie średniowiecza świątynia była systematycznie rozbierana i budulec wykorzystywano do innych konstrukcji. Liczne trzęsienia ziemi i wichury również znacznie uszkodziły budynek. Do dziś przetrwało 15 kolumn.

Świątynia Zeusa Polieusa

Muzeum Historii Akropolu w Atenach

To nie koniec przygody z Akropolem. Po zwiedzeniu antycznego miasta (lub przed) możesz skusić się na wizytę a Muzeum Historii Akropolu. Muzeum znajduje się zaraz obok antycznego miasta. Za wstęp do muzeum należy dodatkowo zapłacić, a bilety można kupić online lub w kasie na miejscu. Muzeum zawiera znaleziska z Akropolu oraz przedstawia historię tego miejsca.

Najciekawszymi galeriami w muzeum, które można zobaczyć są:

  • Galeria Partenonu zawierająca oryginalne rzeźby i metopy, czyli elementy dekoracyjne.
  • Sala z Propylejami, Pomnikiem Ateny Nike oraz Erechtejonem – tutaj znajdziesz oryginalne elementy z tych trzech konstrukcji na Akropolu.

Akropol – informacje praktyczne

  • Najbliższą stacją metra jest stacja Acropolis ΣΤ.ΑΚΡΟΠΟΛΗ
  • Do Akropolu prowadzą dwa wejścia. Pierwsze jest głównym wejściem i znajduje się w zachodniej części. Drugie z wejść znajdziesz w południowo-wschodniej części. Ta druga brama jest znacznie mniejsza i można tam ominąć kolejki.
  • Bilet należy zakupić na miejscu w kasie lub na oficjalnej stronie etickets.tap.gr
  • W okresie letnim od kwietnia do października bilet kosztuje €20, a w okresie zimowym od listopada do marca €10.
  • Akropol można zwiedzać za darmo w następujące dni: 06.03, 18.04, 18.05, ostatni weekend września, 28.10 oraz w każdą niedzielę od listopada do marca.
  • Akropol otwarty jest w okresie letnim od 8:00 do 20:00, a w okresie zimowym od 8:00 do 17:00.
  • Najlepiej jest wybrać się tam wcześnie rano lub pod wieczór, żeby uniknąć tłumów,
  • Wybierając się w okresie letnim zabierz ze sobą nakrycie głowy i butelkę z wodą.

Hotel

Widok z Akroplu

Widok z Akroplu

Widok z Akroplu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *