Makau to specjalny region Republiki Chińskiej oddalony jedynie 60 km od Hongkongu. Większość osób kojarzy Makau z kasynami i zabawą do białego rana. Musisz jednak wiedzieć, że Makau to także centrum sztuki i kultury. Znajdziesz tam wiele zabytków i perełek architektonicznych, które przetrwały wieki. Wizyta w Makau to świetna lekcja historii.

Pierwsze co sobie pomyślałam po przybyciu do Makau to, że jest to dziwne miejsce. Zaraz po wyjściu z terminala przywitały nas hostessy z okolicznych kasyn. Potem w oczy zaczęły rzucać się neony kasynowe. Najwyższe budynki należą właśnie do kasyn. Następnie po wejściu do centrum historycznego miałam wrażenie, że jestem na starówce w Porto, a nie w Chinach. Sprzedawcy oferowali świeże Pasteis de Belem, w restauracjach można kupić portugalską francesinhę i oczywiście wino Porto. Do tego pomiędzy tymi chińskimi napisami dostrzec można typowe portugalskie mozaiki! Przez chwilę zastanawiałam się o co chodzi, bo jak dodasz do siebie mix kultury chińskiej i portugalskiej i jeszcze do tego tysiące kasyn przypominających bardziej kulturę amerykańską, no to zaczniesz zastanawiać się, gdzie w ogóle jesteś 😉 Ale takie jest Makau. Region ten ma bardzo ciekawą historię, a w chwili obecnej jest specjalnym regionem Republiki Chińskiej, więc rządzi się swoimi prawami ekonomicznymi.

Jeżeli jesteś w Hongkongu, to warto jest wybrać się do Makau na jednodniową wycieczkę, aby zobaczyć tę mieszankę kulturową na własne oczy.

Makau – mix kulturowy

Elementy kultury portugalskiej w Makau nie są przypadkiem. Region ten bowiem był kolonią portugalską i kupcy portugalscy osiedlili się tam już w XVI wieku. Makau to pierwsza i najdłużej istniejąca kolonia europejska na terenie Chin. Portugalczycy zarządzali tym terenem aż do roku 1999, kiedy to Makau zostało całkowicie oddane we władanie Chinom. Makau jest specjalnym regionem Republiki Chińskiej, co oznacza, że posiada odrębny system prawny, ekonomiczny, polityczny, gospodarczy i monetarny.

Podróż z Hongkongu do Makau

Jeżeli podróżujesz z Hongkongu to najlepszym środkiem transportu jest prom. Podróż promem trwa jedynie godzinę i bilety są w przystępnych cenach. Promy odpływają dosyć często, ale radzę zakupić bilety przynajmniej dzień przed, jak nie wcześniej. My kupowaliśmy bilety tego samego dnia i pierwsze dostępne miejsce było dopiero za kilka godzin.

Promy do Hongkongu odpływają z kilku portów, więc wybierz ten, który znajduje się w Twojej okolicy. Port, z którego najczęściej odpływają promy znajduje się na wyspie Hongkong w centrum Shun Tak. Drugi co do wielkości terminal znajduje się w części Kowloon w Tsim Sha Tsui, do którego możesz dotrzeć przez centrum handlowe Harbour City.

Wiza do Makau nie jest wymagana, ale nie zapomnij zabrać ze sobą paszportu, bowiem będziesz musiał przejść kontrolę graniczną.

Makau panorama

Makau panorama

Makau panorama

Co zobaczyć w Makau w jeden dzień

Wbrew pozorom jeden dzień to całkiem sporo na zobaczenie najważniejszych miejsc w Makau i poczucie wyjątkowego klimatu tego miejsca. Wszystkie z wymienionych poniżej miejsc znajdują się w centrum i spokojnie możesz poruszać się na pieszo. Nie stracisz zatem czasu na przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego.

Plac Senado i centrum historyczne

Senado to samo centrum miasta i miejsce spotkań zarówno lokalsów, jak i turystów. Plac zawsze jest wypełniony po brzegi i tętni życiem 24 godziny na dobę. Od kilkunastu lat jest zamknięty dla ruchu samochodowego i często mają tam miejsce występy artystyczne i kiermasze. Nazwa placu pochodzi od budynku Leal Senado, czyli portugalskiego budynku rządowego, który znajduje się na placu. Budynki otaczające plac znacznie bardziej przypominają styl europejski i tylko chińskie napisy zdradzają, gdzie tak naprawdę się znajdujesz. Zobaczysz tam wiele wpływów architektury portugalskiej takich jak typową portugalską kostkę brukową czy kolorowe mozaiki w oknach.

Plac Senado położony jest w samym środku centrum historycznego. Warto jest zatem wybrać się na spacer wąskimi uliczkami i usiąść w jednej z restauracji na obiad.

Plac Senado Makau

Plac Senado Makau

Plac Senado Makau

Plac Senado Makau

Plac Senado Makau

Plac Senado Makau

Plac Senado Makau

Ruiny katedry św. Pawła

Jak przystało na Chiny, najbardziej znanym zabytkiem w Makau są ruiny katedry św. Pawła. Historia tego miejsca jest dosyć ciekawa, bowiem budowę katedry ukończono w 1637 roku. W budowie brali udział chrześcijańscy rzemieślnicy z Japonii, którzy uciekli stamtąd przed prześladowaniami. Niestety na przestrzeni wieków katedra została bardzo zniszczona. Największe szkody wywołał pożar w 1835 w wyniku, którego prawie cała budowla uległa zniszczeniu.  Zachowała się jedynie przednia fasada i schody prowadzące do katedry. W 2005 roku ruiny wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dziś jest to zdecydowanie najbardziej znana atrakcja w Makau, która widnieje na wszystkich pocztówkach i przewodnikach.

Ruiny katedry św. Pawła

Ruiny katedry św. Pawła

Muzeum Makau

Zaraz z ruin katedry św. Pawła możesz udać się na szybką wizytę w pobliskim muzeum Makau. Jest to niewielkie muzeum poświęcone w całości historii i kulturze Makau. Wystawy skupiają się na okresie, w którym Makau było kolonią portugalską. Dowiesz się, jak tubylcy żyli i jak dokładnie kultura portugalska wpłynęła na chińską. Jest to zdecydowanie ciekawa lekcja historii.

Muzeum Makau

Muzeum Makau

Muzeum Makau

Dom Mandaryna (Casa Do Mandarim)

Casa Do Mandarim lub z polskiego Dom Mandaryna to obecnie kompleks mieszkalny znajdujący się w zabytkowym centrum Makau. Jest to dawna posiadłość pisarza i filozofa – Zhenga Guanyinga wzniesiona w 1881 roku. Po wyprowadzce Zhenga mieszkania w budynku były poddawane pod wynajem co doprowadziło do zniszczenia obiektu. Od początku XI wieku budynek przechodzi renowacje i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dom Mandaryna jest mieszanką tradycyjnej architektury chińskiej z architekturą wschodnią. Dziś teren jest otwarty dla zwiedzających i można spacerować po ogrodach i pawilonie.

Casa Do Mandarim

Casa Do Mandarim

Casa Do Mandarim

Świątynia A-Ma

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w Makau jest świątynia A-Ma. Jest to najstarsza świątynia na półwyspie poświęcona bogini żeglarzy – Mazu. Legenda mówi, że nazwa Makau pochodzi właśnie od nazwy świątyni. Kiedy portugalscy żeglarze wylądowali na brzegu w okolicy świątyni, spytali mieszkańców o nazwę miejsca. Tubylcy odpowiedzieli, że miejsce nosi nazwę Maa-gok or A-maa-gok (Pawilon Matki). Portugalczycy nazwali więc półwysep Macau.

Świątynia charakteryzuje się ogromnymi kadzidłami i czerwoną kolorystyką.

Świątynia A-Ma

Świątynia A-Ma

Świątynia A-Ma

Świątynia A-Ma

Świątynia A-Ma

Świat kasyn

A na sam koniec już najlepiej po zmroku wybierz się na spacer w dzielnicy kasyn. Makau często nazywane jest azjatyckim Las Vegas, chociaż to o Vegas powinno mówić się jak o amerykańskim Makau. Co ciekawe, kasyna w Makau generują 7-krotnie większy zysk od kasyn w Las Vegas. Hazard w Makao zalegalizowany został w 1950 roku przez Portugalczyków i jest to jedyne miejsce w Chinach, gdzie hazard jest dozwolony.

Wysokie budynki kasyn tworzą niesamowity obraz szczególnie po zmroku, kiedy to są pięknie oświetlone. Jeżeli masz ochotę zobaczyć kasyna w środku, to jak najbardziej możesz to zrobić. Wcale nie musisz grać, aby wejść do środka i zobaczyć jak wyglądają wnętrza.

Makau kasyna

Makau kasyna

Makau kasyna

Makau kasyna

Makau kasyna

Makau kasyna

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *