Każdy chyba na świecie zna legendę o potworze z Loch Ness, ale nie każdy chyba wie jak pięknym miejscem Loch Ness jest! Szanse na spotkanie Nessiego do wysokich nie należą, ale za to szanse na niesamowite doznania estetyczne są ogromne. Dawno żadne miejsce nie urzekło mnie aż tak jak szkockie jezioro Ness.

Cała Szkocja jest cudowna a w szczególności rejon Highland. Góry, wzniesienia, jeziora, lasy, malutkie miasteczka i brak ludzi. Podobno w Szkocji mieszka więcej owiec niż ludzi i nie ma w tym ani grama przekłamania. Jest tam cisza, spokój, świeże powietrze i dużo zieleni. Planując objazdówkę po Szkocji nie miałam zbyt wielkich oczekiwań co do Loch Ness. Byłam przekonana, że tak znane miejsce będzie mocno skomercjalizowane. Nie mogłam się jedak bardziej mylić. Loch Ness to jedno z najspokojniejszych miejsc w Highland. Nie ma tam komercji, przepychu czy natłoku turystów. Całe jezioro i okolice są po prostu przepiękne. Jest pięknie zarówno przy słonecznej pogodzie jak i przy mglistych porankach. O każdej porze roku i przy każdych warunkach pogodowych jezioro ma swój niepowtarzalny urok.

Gdzie leży Loch Ness

Loch Ness leży w Szkocji w regionie Highland. Największe miasto Highland czyli Inverness znajduje się ok 12 km na północ od jeziora. Edynburg leży 250 km na południowy-wschód a Glasgow 270 km na południowy-wschód.

Loch Ness

Kilka słów o Loch Ness

Loch Ness to drugie co do wielkości jezioro w Szkocji po Loch Lomond. Ma powierzchnię 56,4 km², długość 37 km a szerokość jedynie 1,8 km. Średnia głębokość jeziora wynosi 132 metry a największa głębokość aż 230 metrów. Nie jest to jednak najgłębsze szkockie jezioro bo wyprzeda je Loch Morar. Loch Ness ma jednak więcej wody niż wszystkie jeziora w Anglii i Szkocji razem.

Nazwa jeziora pochodzi od wpadającej do niego z północy rzeki Ness.

Wokół jeziora znajduje się 9 miasteczek: Lochend, Abriachan, Drumnadrochit, Invermoriston, Dores, Inverfarigaig, Foyers, Whitebridge oraz Fort Augustus.

W jeziorze pływa kilka gatunków ryb: węgorz europejski, szczupak, jesiotr, ciernik, minóg strumieniowy, łosoś, śledź, golec zwyczajny. Rybołóstwo jest dozwolone, ale na niektóre gatunki ryb w tym łososie wymagane jest pozwolenie.

Loch Ness

Potwór z Loch Ness

Każdy podróżnik, mały czy duży, wybierając się do Loch Ness z pewnością ma cichą nadzieję na zobaczenie słynnego potwora 👹A kiedy pojawiła się postać Nessiego?

Pierwsze wzmianki o potworze z Loch Ness pojawiły się w maju 1933 roku. Wtedy też w gazetach pojawiły sie artykuły na temat właścicieli hotelu w Drumnadrochit, którzy zobaczyli w jeziorze potwora przypominająceg wieloryba. Po tej publikacji zaczęły pojawiać się kolejne osoby, które rzekomo na własne oczy zobaczyły potwora. Łącznie w 1933 roku ponad 50 osób podzieliło się swoją niezwykłą historią.

Zaczęły pojawiać się pierwsze zdjęcia i nawet filmy. Zdjęcia były natomiast niedokładne i ciężko było jednoznacznie ocenić co jest na nich widoczne. Opisy potwora z relacji świadków znacznie się od siebie różniły. Powstał w 1933 roku jednak szkic potwora, który jest znany do dziś. Słynny Nessie przedstawiony był jako szara kreatura z kilkoma garbami na grzbiecie, dwoma płetami, długą jak u żyrafy szyją i małą głową.

W tym czasie odbywały się także liczne eskapady w celu odnalezienia potwora. Każda z nich wieńczyła się niepowodzeniem. Prawdziwy boom na odnalezienie Nessiego nastąpił w latach 30-tych, ale nawet później w latach 90-tych pojawiali się kolejni świadkowie twierdzący, że stanęli oko w oko z Nessiem. Jednak nikt już tych zeznań świadków nie brał poważnie.

Dziś Nessie to już tylko legenda. Przez naukowców uważany jest za kryptydę (jedna z trzech kryptyd obok Wielkiej Stopy i Yeti). Kryptyda to hipotetyczne zwierzę, które jest obiektem pracy kryptozoologów, ale nie zostało potwierdzone przez zoologię. Kryptydy to zwierzęta wymarłe lub znane jedynie z przekazów świadków. Nessie jest zatem kryptydą w istnienie której wierzy miliony osób na całym świecie. Naukowcy nigdy nie potwierdzili istnienia potwora, ale to oczywiście nie przeszkadza ludziom wierzyć w istnienie Nessiego.

Gdzie spać w okolicach Loch Ness

Już wspomniałam, że jest kilka opcji do wyboru na nocleg w Loch Ness. Brytyjczycy bardzo lubią podróże kamperem. Na autostradach brytyjskich można spotkać wiele kamperów. Jest też ich całkiem sporo dookoła Loch Ness. Są specjalne pola kempingowe, ale sporo kamperów zwyczajnie zatrzymuje się nad samym jeziorem. Jest też możiwość rozbicia namiotu, ale noce szkockie nawet w lecie są dosyć chłodne, więc namiot pewnie nie jest dla każdego.

Ja podróżowałam po Szkocji samochodem osobowym, więc noclegów szukaliśmy albo w pensjonatach albo B&B. Jest ich całkiem sporo i są zlokalizowane w miasteczkach, które wcześniej wymieniłam. Ja nocowałam w przepięknym pensjonacie w mieście Foyers. Pensjonat nosił nazwę Foyers House i zabukowałam go jak zawsze na booking.comPokój był przepiękny a widok z okna rozpościerał się na samo jezioro.

Loch Ness hotel

Jak spędzić czas w Loch Ness. Które miejsca warto zobaczyć

Szanse na zobaczenie Nessiego duże nie są, ale mimo to nad Loch Ness można naprawdę fajnie spędzić czas. Można zwyczajnie odpocząć na łonie natury z pięknymi widokami, a można też w między czasie wybrać się na zwiedzanie miejsc położonych nad jeziorem i w jego okolicach. Oto co mnie udało się zobaczyć.

Fort Augustus

Jak już wspomniałam jezioro otoczone jest przez 9 miast i wiosek. Jednym z miasteczek położonym w południowej części jeziora jest Fort Augustus. Miejsce zamieszkane jest przez jedynie ok 700 osób. W samym miasteczku nie ma nic poza kilkoma knajpkami z fish&chips. Wielu turystów przyjeżdża jednak do Fort Augustus bo stamtąd odpływają rejsy po Loch Ness. Ja na taki rejs także się udałam.

Rejsy z Fort Augustus organizowane są przez firmę Cruise Loch Ness. Firma ma w swojej ofercie kilka opcji. Ja zdecydowałam się na godzinny rejs po jeziorze. Bilety kupiłam na miejscu w kasie. Miałam duże szczęście gdyż pogoda tego dnia była doskonała. Cały rejs spędziłam zatem na najwyższym pokładzie. Widoki były niesamowite. Dodatkowo przewodnik opowiadał o jeziorze, florze i faunie i oczywiście o Nessiem.

Zamek Urquhart

Z Fort Augustus wybrałam się do położonego na zachodnim brzegu jeziora zamku Urquhart. Są to w zasadzie ruiny zamku pochodzącego z XIII – XVI wieku. Cały teren zamku jest jednak przepiękny i mimo iż do zwiedzenia mamy jedynie ruiny to i tak warto.

Urquhart leży bowiem nad samym brzegiem jeziora. Rozpościerają się stamtąd przepiękne widoki na jezioro. Można wybrać się na fajny spacer i dowiedzieć co nieco o historii zamku.

Drumnadrochit

Kolejnym małym miasteczkiem nad jeziorem jest Drumnadrochit. Można się tam wybrać prosto z zamku Urquhart.

W Drumnadrochit znaleźć można kilka resturacji, sklepów, hoteli. Jest to najwieksze miasteczko nad Loch Ness. Znajduje się tam także muzeum poświęcone Loch Ness oraz Nessieland, czyli park rozrywki dla całych rodzin.

Inverness

Inverness to największe miasto Highland. Nie jest ono położone bezpośrednio nad Loch Ness a ok 8 km na północ. W trakcie objazdówki po Loch Ness warto jest jednak wstąpić chociaż na chwilę do Inverness.

Inverness to już takie typowe, większe miasto z bardzo ładnym centrum i zamkiem królującym nad miastem. Ja wybrałam się tam na spacer po centrum wzdłuż rzeki. Odwiedziłam także bardzo słynną restaurację The Rendezvous Cafe, w której niegdyś grali The Beatles.

Inverness

Inverness

Dores

Dores to kolejne miasteczko nad jeziorem. Jest to bardzo, ale to bardzo małe miasteczko, ale niezykle urokliwe. Znajduje się tam plaża, na której można odpocząć i nawet zanużyć się w wodach Loch Ness. Znajduje się tam także fajna rodzinna restauracja oczywiście z widokiem na jezioro.

Dores Loch Ness

Dores Loch Ness

Loch Lochy

Wyjeżdżając już z Loch Ness i kierując się w stronę Isle of Skye zatrzymałam się na chwilę w Loch Lochy. Równie cudownym jeziorze położonym w Highland. Zatrzymałam się nad Loch Lochy kilkkukrotnie gdyż widoki były nieziemskie. Polecam przystanek na kawę lub obiad w miejscu The Whispering Pine Lodge. Jest tam fajny taras nad samym jeziorem.

Loch Lochy Szkocja

Loch Lochy Szkocja

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *