Niš lub spolszczona nazwa Nisz to trzecie co do wielkości miasto w Serbii. Położone jest w południowej części kraju nad rzeką Niszawą (stąd też nazwa miasta). Niewiele osób wie lub pamięta, że w czasie I Wojny Światowej na kilka lat przeniesiono stolicę Serbii z Belgradu właśnie do Niszu. Z historycznego punktu widzenia Nisz zawsze odgrywał bardzo ważną rolę.

Do Niszu zawitaliśmy przy okazji wycieczki objazdowej po Bałkanach. Naszą eskapadę zaczęliśmy i skończyliśmy w bułgarskim Płowdiwie. Nisz był ostatnim miastem na planie objazdówki. Wracaliśmy z Višegradu w Bośni i Herzegowinie właśnie do Płowdiwu. Ponieważ była to bardzo długa trasa to postanowiliśmy zatrzymać się w Niszu na noc i oczywiście na zwiedzanie.

Do miasta przyjechaliśmy wcześnie rano. Od razu samochodem pojechaliśmy do parku Bubanj, który znajduje się poza centrum. Po szybkiej kawie i spacerze ruszyliśmy w stronę hotelu. Zatrzymaliśmy się w hotelu Ambasador w samym centrum miasta. Jest to 5 gwiazdkowy hotel z widokiem na plac Króla Milana i Twierdzę. Cena hotelu była naprawdę niska jak na tak wysoki standard. Serbia ogólnie jest tanim krajem, a Nisz w szczególności może pochwalić się niskimi cenami. Po przyjeździe do hotelu odpoczęliśmy kilka godzin i popołudniem wybraliśmy się na zwiedzanie miasta.

Zwiedzanie zajęło nam kilka godzin. Nie wszystkie atrakcje zlokalizowane są obok siebie, więc spacer był dosyć długi. Udało nam się także zobaczyć osiedla mieszkalne, blokowiska i zobaczyć jak mieszkają lokalsi. Nisz nie jest ogromnym miastem, a przynajmniej centrum nie jest wielkich rozmiarów. Można tam jednak w ciekawy sposób spędzić dzień czy weekend. Myślę, że wyjazd tylko do Niszu nie byłby specjalnie atrakcyjny, ale przy okazji zwiedzania kraju czy właśnie objazdówki po Bałkanach warto wskoczyć do miasta. A z pewnością warto jest zatrzymać się w Niszu na jedzenie, które jest obłędne i bardzo tanie!

Nisz

Kilka słów o serbskim mieście Nisz (Niš)

Nisz (serbska nazwa Niš) to ponad 190-tysięczne miasto w poudniowej Serbii. Jest to trzecie pod względem wielkości miasto w kraju i jedno z najstarszych miast na całym świecie. Jego początki sięgają aż V wieku p.n.e. a pierwszymi mieszkańcami byli Trakowie. Pierwszą większą osadę założyli na tych terenach Rzymianie. A osada nosiła nazwę Naissus. Do 1878 roku miasto znajdowało się pod panowaniem ottomańskim.

Od 1879 roku Nisz zaczął przechodzić metamorfozę i znaczny rozwój. W czasie I Wojny Światowej stolica Serbii została przeniesiona z Belgradu do Niszu, a w czasie II Wojny Światowej działał tam obóz koncentracyjny.

Dziś Nisz może poszczycić się prężnie rozwijającym się uniwersytetem. Wiele młodych ludzi przeprowadza się do Niszu właśnie na studia. Centrum miasta wypełnione jest knajpkami, klubami i życie nocne kwitnie codziennie. Mieszkańcy Niszu pracują głównie w przemyśle produkcyjnym, elektronicznym i logistycznym.

Nisz

Nisz

Gdzie leży Nisz (Niš)

Nisz znajduje się w południowej Serbii. Belgrad oddalony jest o 240 km na północny zachód. Sofia znajduje się 160 km na południowy wschód.

Co zobaczyć w mieście Nisz (Niš): największe atrakcje

Oto miejsca, które odwiedziłam w Niszu w ciągu jednego popołudnia. Do wszystkich z tych miejsc z wyjątkiem parku Bubanj dotarłam na pieszo.

Park Bubanj

Wspomniany park Bubanj znajduje się z dala od centrum miasta. Dokładnie od ścisłego centrum park dzieli 3,5 km. Dystans ten można pokonać na pieszo pewnie w ok 50 minut. Jednak ja Nisz zwiedzałam w środku lata i tak długi spacer w ogromnym upale był po prostu niewykonalny. Do parku podjechaliśmy więc samochodem.

W parku Bubanj znajduje się pomnik upamiętniający osoby poległe w czasie II Wojny Światowej. Na terenie Niszu w latach 1942 – 1944 doszło do masowych mordów Serbów przez Niemców. Źródła podają, że w tym czasie śmierć poniosło ponad 10 tysięcy osób.

Pomnik wzniesiono w 1963 roku. Składa się on z trzech ogromnych rzeźb mierzących ponad 20 metrów. Każda z trzech rzeźb przedstwia rękę z zasiśniętą pięścią. Każda z nich jest innych rozmiarów. Mają one symbolizować pięści mężczyzny, kobiety i dziecka. Rzeźby są metaforą osób, które poniosły śmierć w czasie II Wojny Światowej.

Park Bubanj Nisz

Park Bubanj Nisz

Twierdza

W samym centrum Niszu nad rzeką Niszawą znajduje się XVIII-wieczna twierdza. Jest ona pozostałością po Imperium Osmańskim i jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli na Bałkanach. Została ona wzniesiona w miejscu wcześniejszych fortyfikacji z czasów rzymskich czy bizantyjskich.

Do budowy twierdzy użyto kamienia z pobliskich kamieniołomów. Wiele z oryginalnych budowli zachowało się do dnia dzisiejszego. Są to między innymi bramy wejściowe, meczet Bali-Bey, hammam, lapidarium czy nawet uliczki. Każdy oryginalny budynek opatrzony jest dokładnym opisem.

Dziś poza ogromnym walorem historycznym twierdza w Niszu to także miejsce typowo rozrywkowe. Znajduje się tam kilka kawiarenek, restauracji. Regularnie odbywają się tam także koncerty, festiwale i inne wydarzenie kulturowe.

Twierdza Nisz

Twierdza Nisz

Twierdza Nisz

Plac Króla Milana

Tuż obok twierdzy, przy samej rzece znajduje się główny plac w Niszu – Plac Króla Milana.

Plac nosi imię Króla Milana, który w 1882 roku wyzwolił Serbię spod panowania tureckiego. W samym centrum znajduje się pomnik przedstawiający króla na koniu.

Plac to miejsce typowo rozrywkowo-komerycjne. Jest tam dużo sklepów, restauracji, kawiarenek. Nie brakuje też ogrodu i ogromnej fontanny.

Nis

Plac Króla Milana Nisz

Kazandžijsko Sokače

Z Placu Króla Milana można szybko przejść do dzielnicy Kazandžijsko Sokače. Jest to zamknięta dla ruchu samochodowego dzialnica Niszu, w której znajdują się sklepy, centra handlowe, kluby, restauracje. Miejsce to pęka w swach o każdej porze dnia.

Z historycznego punktu widzenia jest to ważne miejsce. W XVIII wieku znajdował się tu bowiem ogromny bazar. Właśnie dlatego Kazandžijsko Sokače w całości wpisane jest na listę chronionych zabytków w Serbii.

Kazandžijsko Sokače Nisz

Muzeum Narodowe

Na obrzeżach Kazandžijsko Sokače znajduje się Muzeum Narodowe. Jest to niewielkich rozmiarów muzeum skupiające się przede wszystkim na historii Niszu z okresu rzymskiego. Zdecydowanie gratka dla miłośników muzeów, historii i archeologii.

Muzeum Narodowe Nisz

Sobór katedralny Zstąpienia Świętego Ducha

Również w centrum warto jest zajrzeć do soboru Zstąpienia Świętego Ducha, który jest jednym z największych soborów w Serbii. Historia soboru sięga 1856 roku, kiedy to rozpoczęto jego budowę.

Sobór uległ znacznym zniszczeniom w czasie II Wojny Światowej i potem w 2001 w wyniku pożaru. Odnowiony budynek oddano do użytku w 2006 roku.

Sobór można odwiedzić codziennie.

Sobór katedralny Zstąpienia Świętego Ducha

Sobór katedralny Zstąpienia Świętego Ducha

Sobór katedralny Zstąpienia Świętego Ducha

Wieża Czaszek

Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Niszu jest Wieża Czaszek znajdująca się poza ścisłym centrum. Spacer z placu Króla Milana do Wieży Czaszek zajmuje ok 30 minut.

Wieża Czaszek jest pamiątką po wydarzeniach z 1809 roku. Niedaleko dzisiejszego Niszu doszło do walki serbsko-tureckiej (w tym okresie Serbia znajdowała się pod panowaniem tureckim). Generał dowodzący wojskami serbskimi wydał rozkaz o wysadzeniu prochowni. W rezultacie śmierć poniosło 3 tysiące Serbów i dwa razy tyle Turków. Dowódca wojsk tureckich wydał rozkaz o obdarciu ze skóry ciał żołnierzy serbskich i wybudowaniu wieży z ich czaszek. Taka wieża miała być ku przestrodze dla Serbów gdyby znów chcieli stanąć do walki.

Obecnie Wieża Czaszek składa się z 57 czaszek. Całość znajduje się w specjalnie wybudowanej kaplicy. Wstęp do środka jest płatny, bilet można kupić w kasie na miejscu.

Wieża Czaszek Nisz

Wieża Czaszek Nisz

Obóz koncentracyjny „Crveni Krst”

W 1941 roku w Niszu Niemcy wybudowali obóz koncentracyjny. To właśnie tam zginęło ponad 10 tysięcy Serbów (pomnik Bubanj wzniesiono aby uhonorować ich pamięć).

Dziś w obozie Crveni Krst znajduje się muzeum z wystawami dokumentującymy wydarzenia z II Wojny Światowej.

Obóz koncentracyjny Crveni Krst Nisz

Obóz koncentracyjny Crveni Krst Nisz

 

Przewodnik po Belgradzie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *