Żelazowa Wola to jedna z najczęściej odwiedzanych polskich atrakcji nie tylko przez rodaków, ale przede wszystkim przez zagranicznych turystów. Sława Fryderyka Chopina dotarła w każdy zakątek świata, zatem widok podróżników z dalekich krajów azjatyckich w Domu Urodzenia Chopina nie dziwi już nikogo.

A bliska odległość od Warszawy sprawia, że odwiedziny w Żelazowej Woli są łatwiejsze niż może się to wydawać. Wiele osób łączy zwiedzanie stolicy właśnie z odwiedzinami w Domu Urodzenia Chopina. Dojazd jest łatwy i szybki, a spacer w dworku chopinowskim to czysta przyjemność. W Żelazowej Woli można bowiem odwiedzić nie tylko oficynę, w której na świat przyszedł jeden z najbardziej utalentowanych kompozytorów na świecie. Można tam również wybrać się na spacer po ogromnym parku krajobrazowym położonym nad rzeką Utratą. A dodatkowo przy odrobinie szczęścia można załapać się na bezpłatny koncert muzyki Chopina (szczęściu można dopomóc odwiedzając dworek w weekendowe popołudnia).

Do Żelazowej Woli wybrałam się właśnie z zamiarem zwiedzenia oficyny, która była miejscem urodzenia Chopina, a także z zamiarem odpoczynku i spaceru w miłych okolicznościach przyrody. Tamtejszy park ma aż 7 hektarów i jest naprawdę przepiękny. Miejsce odwiedziłam pod koniec lata, kiedy to wszystkie kwiaty już pięknie przekwitały. Myślę jednak, że spacer w okresie jesiennym byłby jeszcze bardziej magiczny. Żółto-czerwone liście z pewnością nadają niepowtarzalnej magii temu miejscu.

Żelazowa Wola

Żelazowa Wola – krótka historia

Żelazowa Wola to wieś położona ponad 45 km na zachód od Warszawy i 2 km na północny wschód od Sochaczewa.

Historia wsi sięga drugiej połowy XVI wieku a nazwa pochodzi od nazwiska pierwszych właścicieli tego terenu. A byli nimi Mikołaj i Piotr Żelazowie. W kolejnych latach wieś zmieniała właścicieli, a przełomową chwilą w historii Żelazowej Woli był rok, w którym na tamatejszym dworze przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Gdyby nie słynny kompozytor pewnie nikt nigdy nie usłyszałby o wsi Żelazowa Wola.

A historia Chopinów w Żelazowej Woli rozpoczyna się wraz z przejęciem całej wsi przez hrabiów Skarbków. Małżeństwo Skarbków zamieszkało w tamtejszym dworze. Guwernerem ich dzieci był Mikołaj Chopin, który później poślubił krewną gospodarzy, Justynę z Krzyżanowskich. Ich trzy córki przyszły na świat w Warszawie, a Fryderyk jako jedyne dziecko urodził się na dworku we wsi Żelazowa Wola. Miało to miejsce najprawdopodobniej 1 marca 1810 roku.

Rodzina Chopinów szybko przeniosła się do Warszawy, ale Fryderyk często odwiedzał Skarbków i na dworku w Żelazowej Woli dawał swoje pierwsze koncerty.

W kolejnych latach wieś znów wielokrotnie zmieniała właścicieli. Niestety w czasie I Wojny Światowej dworek uległ wielkim zniszczeniom. Natępnie majątek rozdzielono między okolicznych chłopów. W czasie II Wojny Światowej w Żelazowej Woli stacjonowali Niemcy, znajdował się tam szpital. W wyniku tych wydarzeń z oryginalnego dworku do dziś pozostała jedynie oficyna, którą zamieszkiwali Chopinowie.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina

W 1928 roku Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina i Komitet Chopinowski z Sochaczewa zakupiło od obecnego właściciela oficynę i teren do niej przylegający. Po kilkuletnich pracach rekonstrukcyjnych teren został otworzony dla odwiedzających w 1939 roku. Jak łatwo jest się domyślić wydarzenia II Wojny Światowej doprowadziły do ogromnych zniszczeń. Oficyna i przylegający teren wymagały ponownych prac rekonstrukcyjnych. Renowacje trwały aż do 1968 roku.

W chwili obecnej Dom Urodzenia Fryderyka Chopina jest oddziałem w Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.

Żelazowa Wola

Żelazowa Wola

Wnętrze dworku

Dworek, ktróy możemy dziś odwiedzać to oryginalna lewa oficyna dworu Skarbków. Oficyna ta zamieszkiwana była od 1806 roku przez Chopinów. Główna część dworku uległa zniszczeniom w trakcie pożaru.

Owa oficyna, w której mieszkali Chopinowie przeszła wielokrotne rekonstrukcje i dziś otwarta jest dla zwiedzających. Znajduje się ona w malowniczym położeniu pięknego parku krajobrazowego. Oficyna ma kształt prostokątu. Od frontu znajduje się charakterystyczny ganek z kolumnami. W środku zobaczyć można następujące pomieszczenia:

  • Pokój matki – to tutaj urodził się Fryderyk Chopin. W tym pokoju obecnie znajduje się fortepian, a na ścianie widnieje ogromny napis upamiętniający narodziny kompozytora.
  • Pokój z kominkiem
  • Pokój ojca
  • Jadalnia
  • Pokój dziecięcy

Dworek w chwili obecnej jest muzeum i w każdym z pomieszczeń można znaleźć pamiątki po Chopinie. Można także zobaczyć, jak w wieku XIX wyglądało typowe domostwo i meble.

Oficyna nie jest wielkich rozmiarów, więc jej zwiedzanie nie trwa długo. Warto jest wybrać się do Żelazowej Woli w weekend, kiedy to na terenie dworu odbywają się koncerty muzyki chopinowskiej w wykonaniu znanych kompozytorów z całego świata.

Park nad rzeką Utratą

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina znajduje się w samym sercu ponad 7 hektarowego parku krajobrazowego. Przez park przepływa rzeka Utrata. Park jest przepiękny. Zobaczyć w nim można najróżniejsze gatunki drzew i kwiatów. Nie brakuje również pomnika Chopina czy popiersia kompozytora. Spacer po parku, szczególnie w weekend, kiedy to posłuchać można koncertów chopinowskich, jest naprawdę relaksujący.

Do Żelazowej Woli warto jest wybrać się chociażby dla spaceru po tymże parku. Można nawet kupić bilet jedynie do parku lub bilet łączony do parku i oficyny.

Dojazd do Żelazowej Woli

Dokładny adres parku i muzeum to Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew. Na miejsce dojechać można na kilka sposobów:

  • własnym samochodem – wystarczy kierować się na Sochaczew i następnie na Żelazową Wolę. W okolicy Domu Urodzenia Fryderyka Chopina znajduje się kilka płatnych parkingów samochodowych.
  • pociągiem – z warszawskich stacji kolejowych Warszawa Wschodnia, Warszawa Stadion, Warszawa Powiśle, Warszawa Śródmieście, Warszawa Ochota, Warszawa Zachodnia, Warszawa Włochy odjeżdżają regularne pociągi do Sochaczewa. Następnie z dworca PKP w Sochaczewie należy wsiąć w autobus numer 6 w kierunku Żelazowej Woli.
  • autobusem  – z ulicy Marszalkowskiej do Żelazowej Woli (przez Kampinos) odjeżdżają autobusy Motobuss Sochaczew.

Żelazowa Wola

Bilety i godziny otwarcia

Odwiedzając wieś Żelazowa Wola można zdecydować się na wizytę jedynie w parku lub w parku oraz w Domu Urodzenia Chopina. Ceny przedstawiają się następujaco:

  • Park + Dom Urodzenia Chopina + Wystawy czasowe: 22 zł (bilet normalny), 12 zł (bilet ulgowy)
  • Park + Wystawy czasowe: 10 zł (bilet normalny), 7 zł (bilet ulgowy)

Bilety można kupić w kasie na miejscu lub online na oficjalnej stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Godziny otwarcia różnią się między parkiem i Domem Urodzenia Chopina i uzależnione są od pór roku. Aktualne godziny otwarcia najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej muzeum.

Żelazowa Wola

Warto jechać do Żelazowej Woli?

Na kilkugodzinną wycieczkę – pewnie, że TAK! Park na rzeką Utratą jest naprawdę przepiękny, a dworek mimo iż jest rekonstrukcją to ma coś w sobie niebywale ciekawego. Najlepiej jest wybrać się do Żelazowej Woli w weekendy, kiedy to w dworku mają miejsce koncerty chopinowskie. Można wtedy usiąść sobie na ławeczce i w otoczeniu przyrody słuchać muzyki na żywo. Jest to naprawdę bardzo ciekawe doświadczenie.

Żelazowa Wola

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *