Podróżnicy udają się do Karpacza głównie po to, aby zdobyć Śnieżkę. W Karkonoskim Parku Narodowym znaleźć można jednak znacznie więcej perełek, do których warto jest się wybrać. Jedną z nich są ogromne formacje skalne Pielgrzymy. Szlak na Pielgrzymy jest jednym z łatwiejszych w KPN i sprawdzi się nawet dla dzieci.

Pielgrzymy w Karpaczu to trzy formacje skalne położone na wysokości 1204 m n.p.m. we wschodniej części Karkonoskiego Parku Narodowego. Ich maksymalna wysokość wynosi 25 metrów, co sprawia, że widoczne są z wielu miejsc w Karkonoszach. Trasa na Pielgrzymy z Karpacza jest bardzo przyjemna i prosta. Do miejsca prowadzi żółty lub zielony szlak, który w większości wyłożony jest kostką lub kładką. Przejście szlaku zajmuje ok 70-80 minut i jest w miarę łatwe. Przewyższenie nie jest aż tak duże, więc nawet osoby ze słabą kondycją fizyczną dadzą sobie radę. Po drodze znajduje się sporo miejsc na odpoczynek, więc zawsze można zrobić sobie przerwę.

Szlak na Pielgrzymy jest naprawdę bardzo ładnym szlakiem. Widoki górskie są cudowne, a przez większość trasy towarzyszy nam widok na Śnieżkę. Karkonosze to urokliwe miejsce, które stanowi nie małą konkurencję dla szlaków w Tatrach. Trasa na Pielrzymy jest o tyle fajna, że można ją połączyć z innymi szlakami w Karkonoszach. Turyści często po Pielgrzymach wybierają się na Słonecznik. Ja wybrałam się nad Mały Staw do schroniska Samotnia, które jest jednym z najpiękniej położonych schronisk górskich (może wyprzedza je jedynie schronisko nad Morskim Okiem).

Jak dojść na Pielrzymy z Karpacza

Wyruszając na Pielgrzymy do wyboru będziemy mieć dwa szlaki.

  • Szlak żółty – szlak ten rozpoczyna się przy świątyni Wang. Przejście zajmuje ok 70-80 minut
  • Szlak zielony – ten szlak zaczyna się tuż przy Dzikim Wodospadzie. Szlak zielony jest nieznacznie dłuższy od żółtego i jego przejście może zająć ok 10 minut dłużej.

Szlak żółty spotyka się ze szlakiem zielonym przy polanie KPN.

Szlak na Pielgrzymy – parking

Miejsca parkingowe uzależnione są od szlaku, na który się zdecydujesz. Chociaż przyznam, że w obu miejscach jest problem z parkingiem i najlepiej jest wyruszyć w trasę wcześnie rano.

Przy kościele Wang, czyli przy szlaku żółtym znajduje się prywatny parking w jednym z barów (jadąc ulicą pracownicy parkingu nawołują kierowców). Cena wynosi 40 zł za dzień. Przy Dzikim Wodospadzie miejsc parkingowych jest więcej, ale jest też tam większy ruch. W tym miejscu parkują osoby korzystające z wyciągu na Kopę.

W miarę możliwości najlepiej jest zatem wybrać się do Karkonoskiego Parku Narodowego na pieszo.

Trasa na Pielgrzymy z Karpacza: Świątynia Wang – Polana KPN – Pielgrzymy

Ja zdecydowałam się na szlak żółty rozpoczynający się przy kościele Wang. Wybór padł na ten szlak, bowiem chciałam najpierw zwiedzić świątynię. Samochód zaparkowaliśmy ok 200 metrów od kościoła, na prywatnym parkingu. Wang czynny jest od godziny 9 rano i wejście jest płatne. Bilet do świątyni można kupić w kasie na miejscu. Bardzo polecam chociażby krótką wizytę w Wang, gdyż obiekt i całe otoczenie są przepiękne.

Wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się tuż obok świątyni Wang. Nie trudno go nie zauważyć, bowiem przy samym wejściu znajduje się mała budka, w której należy uiścić opłatę za wejście do KPN. Opłata wynosi kilka złotych. Wchodząc do Parku przed godziną 10 rano budka wciąż była zamknięa. Opłatę można natomaist uiścić przez internet i przy wejściu znajduje się tablica z dokładnymi instrukcjami, jak to zrobić.

Po przejściu bramy KPN jesteśmy już na żółtym szlaku. Jak widać na zdjęciach szlak jest bardzo przyjemy i przygotowany pod ruch turystyczny. Idzie się naprawdę dobrze, wystarczy jedynie zabrać buty z grubą powierzchnią.

Pielgrzymy znajdują się na wysokości 1204 m n.p.m. a świąynia Wang na wysokości 885 m n.p.m. Jest to zatem spacer pod górkę, ale nie jest bardzo wymagający. Największe podejście znajduje się już przy samym finiszu.

Cały szlak biegnie przez las, w otoczeniu gór. Miałam duże szczęście, bo ruch był bardzo mały, więc miałam okazję cieszyć się przyrodą i ciszą.

Pielgrzymy Karpacz

Mniej więcej w połowie drogi znajduje się polana KPN, gdzie można odpocząć i zjeść posiłek. Tutaj szlak żółty spotyka się ze szlakiem zielonym.

Pielgrzymy Karpacz

Za polaną szlak odbiega w prawo. Tutaj rozpoczyna się spacer po drewnianej kładce. Stąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki na Śnieżkę.

Pielgrzymy Karpacz

Po ok 25-30 minutach dochodzimy do Pielgrzymów! Tych ogromnych skał nie sposób przeoczyć.

Z tego miejsca można wybrać się w dlaszy spacer, na przykład na Słoneczniki. Można też wrócić do świątyni Wang tym samym szlakiem. Ja w drodze powrotnej udałam się do schroniska Samotnia. Z Pielgrzymów wróciłam do polany KPN i zamiast skręcić w lewo do Wang, ruszyłam prosto. Dojście do Samotni zajęło mi ok 45 minut.

Pielgrzymy Karpacz

 

Odkryj atrakcje w Karpaczu!

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *