Skalne miasto w Czechach, czyli Adršpach lub Skał Adrszpaskie to niesamowite formacje skalne sięgające nawet 80 metrów wysokości. Ten labirynt wież skalnych uformowany został w Czechach ponad 80 milionów lat temu, a dziś stanowi największą atrakcję turystyczną regionu. Można wybrać się tam na jednodniową wycieczkę z Polski.

Na taką jednodniową wycieczkę do Adršpach wybrałam się i ja. A dokładniej podróżowałam z Karpacza. Dojazd do skalnego miasta zajął mi samochodem ok 60 minut. Po drodze trochę zabłądziliśmy, ale o dojeździe opowiem jeszcze dokładniej. Przed wizytą w Adršpach nie miałam zbyt wielkich oczekiwań a o miejscu usłyszałam przypadkiem. Skały Adrszpaskie zachwyciły mnie już od pierwszego wejrzenia. Chyba właśnie lepiej jest się za bardzo nie nastawiać, nie robić nadziei i potem miło się zaskoczyć. Całe skalne miasto to labirynt wysokich wież skalnych. Najwyższa z nich sięga nawet 81 metrów a najwęższa szczelina ma jedynie 50 metrów. Spacer między skałami trwa ok 90 minut i miejscami bywa wymagający (sporo wchodzenia pod górę), ale naprawdę warto. Skały i otaczająca przyroda są zjawiskowe i miejsce jest jedyne w swoim rodzaju. Przez chwilę Adršpach skalne miasto w Czechach przypominało mi wąwóz Siq jaki można zobaczyć w Petrze. Myślę jednak, że Skały Adrszpaskie są znacznie piękniejsze i robią większe wrażenie. Zdecydowanie warto jest wybrać się tam na jednodniową wycieczkę spędzając urlop w Karkonoszach.

Adršpach – skalne miasto w Czechach

Skały Adrszpaskie powstały najprawdpodobniej 89 milionów lat temu. Kiedyś całe leżało na dnie praoceanu, a w wyniku ruchów tektonicznych ziemi i innych zjawisk przyrody zaczęły wybrzuszać się skały. Przez miliony lat skalne miasto pozostało nieodkryte przez człowieka. Pierwi turyści zaczęli pojawiać się tam dopiero w XVIII wieku.

Prawdziwa metamorfoza obszaru miała miejsce w 1828, kiedy to teren wykupił baron Ludwik Karel Nádherný. Zainwestował on w Adršpach ogromne pieniądze. Wybudował drogi, ścieżki leśne, ścieżki turystyczne na terenie miasta. Do Adršpach zaczęło przybywać coraz więcej turystów. Baron Nádherný zadbał także o inne atrakcje takie jak karczmy, rozrywki dla dzieci.

Skalne miasto w Czechach urosło do rangi jednej z największych atrakcji turystycznych w kraju. Cały obszar jest terenem chronionym, a od wczesnych lat 90-tych jest częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu CHKO Broumovsko.

Gdzie leży skalne miasto Adršpach

Adres skalnego miasta to Dolní Adršpach 26, 549 57, Czechy. Skały znajdują się w Sudetach Środkowych i są fragmentem Gór Stołowych. Największym miastem położonym w okolicy są Teplice nad Metují oraz wieś Adršpach.

Jak dojechać do Adršpach

Z Polski do skalnego miasta dojechać najlepiej jest samochodem. Najbliższe przejście graniczne znajduje się w Mieroszowie (12 km od skalnego miasta). Podróż z Karpacza zajmuje ok 70-80 minut, a z Wałbrzycha jedyne 40 minut.

Droga jest bardzo dobra i łatwo jest trafić na miejsce. Ważne jest, aby w nawigację wpisać 'Adršpach’ i bez problemu dojedzie się do skalnego miasta. Ja popełniłam błąd i w nawigację wpisałam 'skalne miasto’. GPS wyprowadził mnie do skalnego miasta, ale skalnego miasta Ostaš, a nie Adršpach. W podobnej sytuacji znalazło się ok 10 innych samochodów z Polski. Nikt nie wiedział, gdzie iść i czy jest w dobrym miejscu 🙂 Ostaš to też wysokie skały, ale całe miejsce jest bardziej dzikie i nie ma tam wytyczonych ścieżek, czy infrastruktury. Całe szczęście zorientowaliśmy się szybko, że jesteśmy w złym miejscu i po ok 20 minutach byliśmy już w Adršpach.

Przy skalnym mieście znajduje się także stacja pociągów. Podejrzewam jednak, że dojechać można tam jedynie z czeskich miast. Jest tam także przystanek autobusowy.

Adršpach skalne miasto

Parking w Adršpach

Przy samym skalnym mieście znajduje się bardzo duży parking, gdzie można zostawić pojazd. Pojazdów nie można parkować poza wyznaczonym terenem, ponieważ jest to obszar chroniony.

Opata za parking jest całodniowa i uzależniona jest od rodzaju pojazdu i sezony. Na przykład za samochód osobowy zimą zapłacimy 50 Kč, a latem 150 Kč. Opłat można dokonać online lub w parkometrze na miejscu. Warto dodać, że w okresie wysokim, czyli latem i wiosną opłata za parking jest mniejsza, jeżeli zapłacimy online (150 Kč online i 200 Kč na miejscu).

Bilety wstępu do Adršpach

Wstęp do Adršpach jest płatny, a bilety można kupić online lub w kasie na miejscu. Bilety kupione online są jednak tańsze:

  • Sezon główny 01.04 – 31.10 – na miejscu 180 Kč, online 110 Kč
  • Poza sezonem głównym – na miejscu 130 Kč, online 110 Kč

Opłata za wejście z psem wynosi 50 Kč, dzieci poniżej 6 r.ż. wchodzą za darmo. Można też skorzystać ze zniżek dla seniorów i biletów rodzinnych.

Jak wygląda wizyta i co zobaczyć wAdršpach

Parking w Adršpach znajduje się ok 50 metrów od wejścia do skalnego miasta. Już parkując samochód można zobaczyć kilka wysokich wież skalnych. Przed bramą wejściową znajduje się małe centrum turystyczne z toaletą oraz małym sklepikiem. Przed wejściem znajduje się także restauracja i budka z jedzeniem, które w grudniu były zamknięte (podejrzewam, że są czynne tylko w sezonie wysokim).

Do miasta skalnego wchodzi się przez bramę. Tam też można okazać bilet zakupiony online lub kupić bilet w kasie (przyjmowane są płatności kartą lub gotówką, ale można płacić jedynie koroną czeską). Za bramą znajduje się tablica informacyjna z mapą miejsca – warto zrobić zdjęcie mapie.

Pierwszym przystankiem w skalnym mieście jest przepiękne jezioro. Tak naprawdę po zobaczeniu tego jeziora zakochałam się w Adršpach. W grudniowy, lekko pochmurny dzień jezioro na tle skał i lasu wyglądało przepięknie. Dookoła jeziora ciągnie się piesza ścieżka, którą można przejść. Najlepiej jest zacząć z lewej strony i następnie kontynuować już szlakiem głównym.

Po przejściu jeziora wchodzimy na główny szlak. Już na samym początku szlak rozgałęzia się na dwie części. Tak naprawdę nie ma znaczenia, którą część wybierzesz, bo szlaki zataczają koło. Ja wybrałam lewą stronę. Ścieżka piesza jest bardzo dobrze oznaczona i co chwilę znajdują się znaki pokazujące kierunek zwiedzania.

Adršpach skalne miasto

Formacje skalne są także opisane. Swoje nazwy w dużej mierze zaczerpnęły od swojgo kształtu. I tak możemy zobaczyć Głowę Cukru, Fotel Babci, Kochanków, Karkonoski Ząb.

Spacer po skalnym mieście zajmuje ok 90-120 minut. Cały czas spaceruje się po wyznaczonej ścieżce. W wielu miejscach trzeba podejść pod górę (głównie po schodkach). Można się naprawdę zmęczyć, ale jest warto. Najwęższy korytarz ma szerokość jedynie 50 centymetrów.

Adršpach skalne miasto

W połowie drogi można zobaczyć wodospad a także jeziorko. Po owym jeziorku odbywają się rejsy łodzią (o wyznaczonych godzinach). W grudniu taki rejs odbywa się tylko raz dziennie i ja akurat go przegapiłam. Bilety ta rejs należy kupić osobno i można to zrobić w kasie tuż przy jeziorku. Jeżeli nie korzystasz z rejsu to wróć na szlak główny i maszeruj dalej.

Po ok 90 minutach byłam już z powrotem na rozwidleniu szlaków i po chwili przy samym wyjściu. Spacerowało mi się naprawdę dobrze chociaż przynam, że w pewnych momentach podejścia pod górkę dawały się we znaki. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą wodę (po przejściu przez bramę nie ma żadnych sklepów).

Do skalnego miasta można zabrać wózki dziecięce. Widziałam całkiem sporo maszerujących rodzin. Bardzo wąskie szczeliny można omijać na przykład maszerując górą. Po schodach wózki trzeba wnieść samemu.

Co zjeść w okolicach skalnego miasta

W grudniu jak już wspomniałam karczmy i budki z jedzeniem były zamknięte. Na obiad udałam się zatem do wsi Adršpach. Znajduje się tam też niewielka karczma 'Hostinec U Tošováka’. Jest to rodzinna restauracja specjalizująca się w tradycyjnej kuchni czeskiej. Panuje tam lekki rozgardiasz, ale jedzenie jest domowe i smaczne. Spróbować można słynnych, czeskich knedlików i sera w panierce. Polecam nawet czekać jeżeli kolejki są długie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *