Myślisz, że na Teneryfie można jedynie wylegiwać się na plaży i popijać drinki? BŁĄD! Teneryfa to przede wszystkim cudowna przyroda i niezliczone cuda natury. Tak naprawdę na Teneryfie można całkowicie zrezygnować z plażowania i postawić jedynie na odkrywanie magicznych miejsc. Jednym z nich jest wulkan Teide.

Tylko w przeciągu godziny możesz przenieść się z zatłoczonej i mocno turystycznej plaży Playa de Americas na południu Teneryfy w sam środek Parku Narodowego Teide, gdzie panują cisza i spokój. Zawsze mnie dziwi, jak wiele turystów odwiedzających Teneryfę zostaje na południowych plażach (które są w całości sztucznie stworzone dla turystów) i nawet nie myśli o odkrywaniu innych miejsc. A przecież wulkan Teide oddalony jest jedynie o kilkadziesiąt kilometrów. Można dotrzeć tam samochodem, autobusem miejskim lub nawet ze zorganizowaną wycieczką. Trzeba tylko chcieć, a naprawdę jest warto. Cały Park Narodowy Teide jest piękny, a wulkan jest jedynie wisienką na torcie.

Wulkan Teide

Park Narodowy Teide

Zanim przejdę do serca Teneryfy, czyli wulkanu Teide, poświęcę trochę uwagi całemu obszarowi, na którym znajduje się góra wulkaniczna. Mówię tutaj o Parku Narodowym Teide, który zajmuje obszar prawie 19 000 ha. Obszar ten stał się parkiem narodowym w 1954 roku a w 2002 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to największy park narodowy na Wyspach Kanaryjskich. Charakteryzują go oryginalne formacje skalne będące efektem licznym erupcji wulkanicznych oraz unikalna flora i fauna.

Park znajduje się na wysokości 2000 m. n.p.m. i prowadzi do niego droga krajowa. Jazda samochodem przez park jest zatem prosta i przyjemna. Jest tam kilka miejsc postojowych, gdzie można zaparkować samochód i podziwiać przyrodę. Park stanowi także częsty cel wypadów trekkingowych. Jest tam bowiem kilka ciekawych tras pieszych. Na taki spacer można wybrać się samemu lub wraz z organizowaną wycieczką. Ciekawsze formacje skalne oraz roślinność opisane są na tablicach informacyjnych. Są też mapki, które pomogą w orientacji w terenie.

Co ciekawe, naukowcy dopatrzyli się wielu podobieństw między Parkiem Narodowym Teide a czerwoną planetą Mars. Zarówno Teide jak i Mars są dosyć podobne pod względem geologicznym. Właśnie dlatego dosyć często wszystkie maszyny i narzędzia wysyłane na Marsa testowane są wcześniej w hiszpańskim parku Teide. Wyprawa na Teide jest zatem prawie jak wyprawa na Marsa 🙂

Pico del Teide

Wisienką na torcie Parku Narodowego Teide jest wulkan on tej samej nazwie. Wulkan wznosi się na wysokość 3,718 metrów i jest to najwyższy szczyt nie tylko na Teneryfie, ale i w całej Hiszpanii. Jest to aktywny wulkan, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku.

Nazwa wulkanu pochodzi od plemienia Gunaczów, czyli pierwszego plemienia, które zamieszkiwało Wyspy Kanaryjskie. Z Guanczami wiąże się ciekawa legenda. Otóż dla Guanczów Teide było świętą górą. Legenda mówi, że diabeł – Guayota porwał boga światła i słońca – Magec. Diabeł uwięził go w wulkanie a na świecie zapanowała ciemność. Guanczowie poprosili więc o pomoc najwyższego z bogów – Achamana. Ten stawił czoła diabłowi, pokonał go i uwięził w środku wulkanu. W okresie erupcji Guanczowie jako przesąd palili ogniska aby odstraszyć diabła. Słowo Tide oznaczało w języku Guanczów Piekielną Górę, a w której żył diabeł Guayota.

Co robić na Teide

Na wulkan Teide przede wszystkim można wejść i to na sam szczyt! Tak, wulkan można odkryć na dwa sposoby. Pierwszy to łatwy sposób dla osób, które nie lubią dużo chodzić i są ograniczeni czasowo. Drugi sposób spodoba się osobą lubiącym aktywnie spędzać czas.

Samochodem można dojechać na wysokość 2356 metrów, gdzie znajduje się duży parking, centrum informacyjne oraz mała kawiarenka. Znajduje się tam też kolejka górska zwana Teleferico del Teide. Kolejka dowiezie Cię na wysokość 3555 metrów. Bilety możesz zakupić na miejscu lub na stronie internetowej Teleferico del Teide. Polecam wcześniejszy zakup, żeby uniknąć kolejek. Na wysokości 3555 metrów będziesz mieś okazję stanąć ponad chmurami i podziwiać cudowny widok na cały park. Jest to niesamowite przeżycie, które zapamiętasz na długo. Na tej wysokości możesz zostać na dłużej, wybrać się na krótki spacer i z powrotem zjechać kolejką na parking samochodowy. To jest właśnie opcja łatwiejsza i szybsza.

Osoby lubiące aktywność fizyczną i spacery mogą zrezygnować z kolejki górskiej w drodze powrotnej i zejść na wysokość 2356 metrów na pieszo. Taki trekking trwać może nawet do 5 godzin i w trakcie drogi będziesz mieć okazję odkryć charakterystyczną wulkaniczną florę i faunę. Będziesz mieć do wyboru kilka tras, które są bardzo dobrze oznaczone, więc nie ma mowy o zgubieniu drogi.

Jak zdobyć szczyt el Teide

Z Teleferico del Teide dojedziesz na wysokość 3555 metrów. Jeżeli masz ochotę zdobyć szczyt wulkanu na wysokości 3718 metrów to jest to jak najbardziej możliwe, ale nie takie proste. Osoby chcące wejść na sam szczyt muszą wystąpić o stosowne pozwolenie. Takie pozwolenie jest darmowe i można się o nie ubiegać na stronie Reservas Parques Nationales. Władze wydają dziennie jedynie 200 takich pozwoleń, więc trzeba się o nie postarać kilka tygodni wcześniej. Podróżując w sezonie najlepiej jest zaaplikować nawet 3 miesiące przed wyjazdem. Inną opcją na zdobycie pozwolenia jest zarezerwowanie noclegu z hostelu Altavista Refuge. Hostel ten znajduje się na wysokości 3,260 i jego goście automatycznie dostają zezwolenie na wejście na szczyt. Hostel ma jedynie 54 miejsca, więc także trzeba złożyć rezerwację wcześniej.

Wulkan Teide

Wulkan Teide

Wulkan Teide

Wulkan Teide

Wulkan Teide

Jak dojechać

Istnieją trzy sposoby na dojazd do Parku Narodowego Teide i na wulkan:

  • Samochód. My jechaliśmy na Teide z Playa de Americas. Dojazd do stóp wulkanu w prostej drodze bez zatrzymywania zajmie 70-80 minut. Trasa jest prosta i przyjemna i jedzie się łatwo. My mieliśmy wynajęty samochód na cały czas pobytu na Teneryfie. Możesz też wypożyczyć samochód na jeden dzień. Takich lokalnych wypożyczalni na Teneryfie jest pełno i oferują one bardzo dobre ceny.
  • Autobus miejski. Raz dziennie kursuje autobus miejski, który dowozi pasażerów do kolejki górskiej. Odjeżdża on z południa wyspy z Playa de Americas (numer 342) oraz z północy wyspy z Puerto de la Cruz (numer 348).
  • Wycieczka z przewodnikiem. Możesz też zdecydować się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem. Takie wycieczki sprzedawane są w każdym mieście na wyspie. Wybór jest ogromny.

El Teide – informacje praktyczne

  • Na szczycie wulkanu jest zawsze chłodniej niż na wyspie. Nawet w okresie letnim temperatury może być zimno i występować śnieg. Zabierz ciepłą bluzę lub kurtkę.
  • Zabierz wygodne, kryte i nieprzemakalne budy. Pogoda na Teide jest naprawdę nieprzewidywalna!
  • Nie zapomnij okularów przeciwsłonecznych.
  • Wybierz się na wulkan wcześnie rano, żeby uniknąć tłumów.
  • Zabierz wodę i przekąski. U stóp wulkanu znajduje się mała kawiarenka, ale jest w niej dosyć drogo.

Poniżej wrzucam krótki filmik z mojego wypadu na Teide 🙂

 

Jak zaplanować wakacje na Teneryfie

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *