Pandemia koronawirusa trwa, ale Polska wreszcie zdecydowała o otworzeniu granic i wznowieniu lotów międzynarodowych do większości krajów Unii Europejskiej. Jednym z państw do którego pewnie większość Polaków uda się na wypoczynek jest Bułgaria. Koronawirus w Bułgarii nadal jest obecny, ale na znacznie niższym poziomie niż w innych krajach. Właśnie dlatego Bułgarzy podjęli decyzję o przyjmowaniu turystów.

!!AKTUALIZACJA 2021 NIŻEJ!!

Hotel

Mimo obaw, że wakacje 2020 będą możliwe jedynie jedynie w kraju okazało się, że jednak Polacy będą mogli udać się na wypoczynek do słynnych zagranicznych nadmorskich kurortów. Biura podróży nastawiają się na zorganizowane wyjazdy do Bułgarii i Grecji, bo właśnie w tych krajach udało się bardzo dobrze opanować rozprzestrzenianie się wirusa. Ja przyjechałam do Bułgarii pod koniec maja dosłownie kilka dni po tym jak kraj otworzył granice dla obcokrajowców. Zostanę tutaj kilka miesięcy, ponieważ dzienna liczba zakażeń po zniesieniu obostrzeń jest mała i ogólnie jest bezpiecznie. Mimo, że stan epidemii nadal obowiązuje to życie wróciło do normalności lub tzw. „nowej normalności”. Turyści przyjeżdżają już do kurortów nad Morze Czarne i korzystają z uroków tego miejsca. Minister Turystyki zapewnia, że kraj jest dobrze przygotowany na wypadek wzrostu zachorowań i turyści z większości krajów w Europie witani są tutaj z otwartymi ramionami.

Bułgaria koronawirus

Pandemia COVID-19 w Bułgarii: jak wygląda życie codziennie

Ogólnie mówiąc życie codzienne wróciło w Bułgarii do normalności. Kraj przez ponad dwa miesiące był zamknięty i obostrzenia i kary były znacznie większe niż te w Polsce. Bułgaria zaczęła znosić obostrzenia już w pierwszej połowie maja, kiedy to liczba dziennych przypadków nie przekraczała 30. Już w połowie maja obcokrajowcy z większości krajów UE mogli zacząć przyjeżdżać do Bułgarii bez potrzeby odbywania kwarantanny. Również i Polacy mogą jechać na wypoczynek do Bułgarii bez żadnych ograniczeń. Można skorzystać z bardzo atrakcyjnych ofert największych biur podróży lub zorganizować wyjazd na własną rękę. Pogoda nad Morzem Czarnym dopisuje, ceny są niskie, jest co zwiedzać, więc nie ma na co czekać tylko organizować wakacje w Bułgarii.

Codzienne obostrzenia

Mimo iż, większość obostrzeń została zniesionych to wciąż kilka z nich obowiązuje. Oto one:

  • noszenie maseczek w publicznych obiektach zamkniętych np. sklepy, muzea oraz transport publiczny.
  • dystans co najmniej 1.5 m. w miejscach publicznych.
  • limit osób np. w kinach, teatrach, stadionach.

I tak naprawdę to wszystko na chwilę obecną. Przez kilka dni obostrzenie odnośnie maseczek również zostało zniesione, ale Minister Zdrowia zdecydował o jego przywróceniu. Przed przyjazdem i w trakcie polecam zaprzyjaźnić się ze stroną coronavirus.bg, gdzie ministerstwo podaje codziennie nowe informacje na temat pandemii. Można tam znaleźć informacje na temat dziennych zachorowań, a także aktualizacje odnoście obostrzeń. Strona dostępna jest jedynie w języku bułgarskim, ale spokojnie można użyć Google Translate i przetłumaczyć treść na język polski.

Restauracje

Wszystkie restauracje i kawiarnie są otwarte. Stoliki dostępne są w środku i w ogródkach. Nie panują tam specjalne obostrzenia dla klientów. Kelnerzy po każdym kliencie dezynfekują stolik i menu i sami muszą nosić maskę. Klienci natomiast maseczek nosić nie muszą. Nie ma też limitu gości lub dystansu między stolikami. Restauracje naprawdę wyglądają normalnie. Niektóre miejsca zdecydowały się na ograniczenie dostępnych stolików, ale są to pojedyncze przypadki.

Sklepy

W małych sklepikach, supermarketach, centrach handlowych, piekarniach, kwiaciarniach itd. należy nosić maseczkę i zachować dystans 1.5 m. Sklepy nie zapewniają maseczek, więc trzeba mieć swoją własną. Płatność odbywa się kartą lub gotówką – w Bułgarii płatności gotówką są zresztą dużo bardziej powszechne.

Transport publiczny

Metro, tramwaje, autobusy kursują normalnie. W środkach transportu trzeba nosić maseczkę.

Hotele

Hotele znów przyjmują gości. Nie wszystkie jeszcze zdecydowały się otworzyć swoje drzwi, bo jednak ludzie wciąż boją się podróżować i nie ma aż tak dużego zapotrzebowania. W hotelach, które już działają należy nosić maseczkę na recepcji. Nie ma limitu gości, ale hotelarze w miarę możliwości starają się ulokować gości w pokojach oddalonych od siebie. Jedynym obostrzeniem jest śniadanie. Otóż typowy szwedzki stół jest chwilowo zakazany. Kelnerzy podają śniadanie do stolika. W hotelu, w którym zarezerwowaliśmy nocleg dostaliśmy menu dzień wcześniej i musieliśmy wybrać co chcemy zjeść. Rano śniadanie już czekało na stoliku.

Atrakcje turystyczne

Muzea, kościoły i inne atrakcje turystyczne są otwarte. Znów w środku należy nosić maseczkę, dezynfekować ręce i zachowywać odstęp. Zazwyczaj w muzeach i innych zamkniętych miejscach obowiązuje limit osób. Wiąże się to czasem ze staniem w kolejkach, kiedy, na przykład, do danej atrakcji jednocześnie wejść może 5 osób.

Plaże i bary plażowe

Wszystkie plaże, bary, restauracje nad Morzem Czarnym są otwarte i nie ma żadnych obostrzeń. Do tego Bułgaria zdecydowała, że turyści w tym sezonie nie będą musieli płacić za leżaki i parasole.

koronawirus w bułgarii


Koronawirus w Bułgarii – inne informacje

  • po przylocie na lotnisko możesz mieć zmierzoną temperaturę. Jeżeli przyjeżdżasz na własną rękę zarezerwuj sobie więcej czasu na przyjazd/dojazd na lotnisko.
  • żele dezynfekujące są dostępne wszędzie. Można je zakupić w drogeriach, ale też hotele, restauracje itd. zapewniają płyny dezynfekujące.

Jeszcze na koniec przypominam, że rząd Bułgarii podaje wszystkie aktualizacje na temat pandemii na stronie coronavirus.bg

Koronawirus w Bułgarii 2021

Sytuacja pandemiczna w Bułgarii w 2021 roku pogorszyła się w porównaniu z pierwszą falą pandemii w 2020. Z tym samym problemem zmagają się jednak wszystkie kraje europejskie. W okresie od grudnia do początku kwietnia rząd wprowadził dodatkowe obostrzenia, jednak kraj nigdy nie zdecydował się na pełen lockdown. Przez cały okres hotele, stoki i inne formy rozrywki na świeżym powietrzu pozostały otwarte. Kraj przez okres zimowy również przyjmował turystów. Warunkiem wjazdu do kraju było okazanie negatywnego testu PCR.

Rząd już na początku 2021 roku ogłosił, że chce w pełni otworzyć sezon turystyczny od maja. Od maja też rząd chce znieść większość obostrzeń. Pewnie niektóre z nich takie jak dystans, maseczki czy limit osób pozostaną. Jeszcze nie wiemy jakie będą warunki wjazdu do kraju, ale rząd z pewnością ogłosi plan na sezon turystyczny już niedługo. Wszystkie najświeższe informacje dostępne są na stronie coronavirus.bg

Hotel

 

Morze Czarne – gdzie jechać

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *