722 km² powierzchni, 60 km długości, 20 szczytów powyżej 3000 metrów w tym najwyższy szczyt Nowej Zelandii, lodowce i niezliczone trasy trekkingowe. Aoraki / Mount Cook to jeden z 13 parków narodowych w Nowej Zelandii znajdujący się w środkowej części Wyspy Południowej. 

Park Narodowy Aoraki / Mount Cook słynie z najwyższego szczytu w kraju oraz z licznych lodowców. Lodowce zajmują ponad 40% powierzchni parku. To właśnie lodowce oraz Góra Cooka przyciągają tysiące podróżników. W czasie objazdówki po Nowej Zelandii nie mogłam sobie odmówić zatem przyjemności wizyty w Parku Narodowym Aoraki / Mount Cook. Była to krótka wizyta, która wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Po wyjeździe z Queenstown wstąpiliśmy na chwilę do Arrowstown a następnie do miejscowości Wānaka. Tam też udaliśmy się na spacer dookoła jeziora i szybki obiad. Trasa do parku była jeszcze długa. Miałam nadzieję, że uda nam się znaleźć nocleg w samym parku, ale niestety wszystkie opcje były już wyprzedane. Nie spodziwałam się, że miejsce jest aż tak popularne. Na nocleg zatrzymaliśmy się zatem w miejscowości Twizel ok 40 km od parku. Do parku udaliśmy się następnego ranka o świcie.

W parku Aoraki / Mount Cook tak naprawdę można zostać kilka dni. Tras trekkingowych jest tyle, że pewnie trzeba by się udać tam kilka razy, żeby wszystko zobaczyć. My byliśmy tam tylko jeden dzień, więc postawiliśmy na krótki spacer do jeziora Hooker. Jest to fajna trasa dla osób ograniczonych czasowo, bo trasę można pokonać w 3 godziny. Do tego prawie przez cały czas w trakcie trasy towarzyszy widok na Górę Cooka! W parku znajdują się trasy nawet krótsze, ale trasa na jezioro Hooker naprawdę jest mało wymagająca i pozwala poczuć chociaż w bardzo małym stopniu urok Parku Narodowego Aoraki / Mount Cook.

Park Narodowy Aoraki/Mount Cook w Nowej Zelandii

Park Narodowy Aoraki / Mount Cook to dziesiąty pod względem powierzchni park narodowy w Nowej Zelandii. Nazwa Aoraki nawiązuje do maoryskiej legendy. Według legendy Aoraki i jego trzej bracia (synowie Ojca Niebios) odbyli podróż do Papatauanuku (Matki Ziemi). W trakcie podróży ich kajak uderzył o brzeg i bracia znaleźli się w pułapce. Bracia odwrócili kajak do góry dnem i oczekiwali na pomoc. W trakcie oczekiwania porywisty, południowy wiatr zamienił ich ciała w skały. Legenda mówi, że kajak stał się Wyspą Południową Nowej Zelandii. Najwyższy szczyt wyspy nazwano 'Aoraki’ po nawyższym z braci. Angielska nazwa szczytu 'Mount Cook’ nadana została w 1851 na cześć odkrywcy Jamesa Cooka, który opłynął Nową Zelandię w 1770 roku. W 1998 roku zmieniono nazwę miejsca na Aoraki / Mount Cook, aby podtrzymać maoryską tradycję.

Park Narodowy Aoraki / Mount Cook utworzono w 1953 roku i podobnie jak Park Narodowy Fiordland z Milford Sound wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W parku znajduje się 20 szczytów o wysokości ponad 3000 metrów i ponad 120 szczytów przekraczających wysokość 2000 metrów. Najwyższczym szczytem jest Góra Cooka o wysokości 3,724 metrów. Jako pierwsi szczyt zdobyli Tom Fyfe, Georga Graham i Jack Clarke w 1894 roku. W parku znajduje się 70 lodowców łącznie zajmujących ponad 40% powierzchni parku. Najbardziej znane to lodowce Tasmana i Hookera.

Gdzie leży Park Narodowy Aoraki/Mount Cook

Park Narodowy Aoraki / Mount Cook leży w Alpach Południowych w środkowej części Wyspy Południowej w Nowej Zelandii. Queenstown leży 260 km na południe, Wānaka – 200 km na południe, Twizel – 65 km, a Tekapo – 100 km.

Aoraki Mount Cook

Jak dojechać do Mount Cook?

Do Parku Narodowego prowadzi trasa State Highway 80, która rozpoczyna się w Twizel. Jest to jedyna droga, którą można dojechać do Aoraki.

Góra Cooka

Aoraki Mount Cook

Hotele w okolicy Aoraki/Mount Cook

Na samym końcu drogi State Highway 80, tuż przed wejściem do parku znajduje się mała wioska. Znajduje się tam kilka hoteli i domków służbowych. W tej właśnie wiosce chciałam spędzić nocleg, ale niestety wszystkie opcje były wyprzedane. Hotele w Aoraki/Mount Cook trzeba zarezerwować wcześniej. Oto kilka propozycji w wiosce i okolicznych miastach:

Aoraki/Mount Cook

Twizel

Małe miasteczko położone 65 km od parku. Twizel to nowozelandzka stolica łososia. Znajdują się tam duże farmy łososi, które można odwiedzić. Jest też tam sporo tanich moteli. To w tym miejscu zostałam na noc i podróżowałam do Aoraki/Mount Cook wcześnie rano.

Lake Tekapo

Przepiękne miasteczko położone ok 95 km od parku. Tekapo leży nad przecudownym jeziorem i widoki są wprost nieziemskie. W Tekapo zostałam na kilka dni po wizycie w Aoraki/Mount Cook.

Mount Cook NZ

Najpopularniejsze trasy w Aoraki/Mount Cook

Tras w Aoraki/MountCook jest wiele. Są trasy łatwe i krótkie, średniej długości, kilkugodzinne a nawet kilkudniowe. Wybór zależy od dyspozycyjności czasowej oraz kondycji fizycznej. Po przyjeżdzie do wioski Aoraki/Mount Cook warto jest udać się do informacji turystycznej. Tam można dostać mapkę i poprosić o poradę pracowników. Oto kilka najbardziej popularnych tras w parku:

  • Hooker Lake – 10 km, 3-3.5 godziny. Jest to najpopularniejsza trasa, którą wybrałam ja. Szczegółowo o tej trasie piszę poniżej.
  • Muller Lake Lookout – 1.8 km, 30 minut. Najrótsza i najłatwiejsza trasa. Idealna dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu i energii na dłuższe wędrówki.
  • Mueller Hut – 10 km, 8 godzin. Wymagająca i dłuższa trasa do zrobienia w jeden dzień.
  • Blue Lakes Loop Track – 2.2 km, 40 minut. Łatwa trasa dzięki której zobaczysz jezioro i lodowiec Tasmana.
  • Kea Point Track – 3.2 km, 2 godziny. Łatwa trasa z widokami na Górę Cooka, Hooker Lake i Mueller Glacier Lake.
  • Sealy Tarns Track – 5 km, 3 godziny. Łatwy szlak z małym haczykiem. Do jeziora Sealy Tarns prowadzi na samym końcu 2,200 schodków. Trasa ta nazywana jest potocznie „Schodami do Nieba”.

Trasa na Hooker Lake

Mój wybór na hike w Parku Narodowym Aoraki / Mount Cook padł na trasę do jeziora Hooker. Jest to taka trasa w sam raz na jednodniowy pobyt. Nie za krótka, nie za długa i zdecydowanie mało wymagająca. I do tego można liczyć na piękne widoki na Mount Cook!

Trasa do jeziora Hooker z Aoraki liczy ok 10 km w obie strony i całość można pokonać w 3 – 3.5 godziny. Trasa jest łatwa, nie ma przewyższeń i idzie się naprawdę bardzo łatwo. Oznaczenia są dobrze widoczne, zresztą trasa jest bardzo popularna, więc z pewnością ten kierunek obierze wielu podróżników.

Początek trasy na jezioro Hooker NIE zaczyna się w wiosce Aoraki/Mount Cook. To znaczy można tam zacząć, ale wtedy doliczamy dodatkową godzinę w jedną stronę. Jadąc samochodem trasą numer 80 należy tuż przed samą wioską skręcić w prawo na drogę Hooker Valley Rd. Na końcu tej drogi znajduje się pole kempingowe i duży parking. Na tym parkingu należy zostawić samochód i udać się na szlak. Jeżeli chcesz udać się do Informacji Turystycznej, toalety lub kawiarni to musisz wjechać do wioski. Możesz też potem wrócić na drugi parking w miejscu, gdzie zaczyna się szlak.

Wszystkie miejsca na szlaku są bardzo dobrze oznaczone. Najpierw mijamy po lewej stronie jezioro Muellera. Tutaj też pokonujemy pierwszy z trzech mostów zwodzonych. Kolejne dwa znajdują się w połowie trasy i pod sam koniec. Po przejściu jeziora Muellera rozpoczynają się cudowne widoki na Górę Cooka.

Dojście wolnym tempem do jeziora Hookera zajmuje 1.5 godziny. Nad jeziorem można odpocząć, są tam ławki i stoły. Nie ma tam toalety czy schroniska. Jedzenie i wodę należy zatem zabrać ze sobą.

Jezioro jak widać na zdjęciach prezentuje się przepięknie. Odwiedzając miejsce w listopadzie zobaczyłam jedynie pozostałości po lodowcu, ale w okresie zimowym całość jeziora pokryta jest lodem.

Hooker Lake

Hooker Lake NZ

Hooker Lake Aorak Mount Cook

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *