Elektryczna hulajnoga stała się moim ulubionym sposobem na zwiedzanie miast, a w szczególności dużych miast. Oszczędność czasu, szybkie przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego, wygoda to tylko nieliczne zalety zwiedzania na elektrycznych hulajnogach. Ja zupełnie zakochałam się w tym środku transportu i kolejne wypady planuję do miejsc, w których mogę wypożyczyć e-hulajnogę.

Elektryczną hulajnogę po raz pierwszy odkryłam podczas wypadu do Wiednia. Z początku nieśmiało podeszłam do tematu, bo po pierwsze nigdy w życiu nie jeździłam na hulajnodze, a dwa bałam się o bezpieczeństwo na drodze. Od razu mogę Cię uspokoić, że elektryczna hulajnoga jest bardzo prosta w obsłudze i sprawdzi się nawet dla zupełnych laików. Jest to również dosyć szybki środek transportu i dzięki hulajnodze udało nam się zobaczyć znacznie więcej miejsc w Wiedniu niż zaplanowaliśmy. Do tego mieliśmy przy tym świetną zabawę! Zwiedzanie i świetna zabawa? Cóż więcej potrzeba do szczęścia? 😊

Elektryczne hulajnogi

Czym jest elektryczna hulajnoga?

Elektryczna hulajnoga to zwykła hulajnoga, która wyposażona jest w silnik elektryczny, dzięki czemu nie jest wymagany żaden wysiłek fizyczny ze strony człowieka. Energię do silnika dostarcza akumulator, który musi być wymieniany co kilka godzin. Zwykle e-hulajnoga osiąga prędkość 25 km/h i w zależności od miasta można nią jeździć na chodniku, ścieżce rowerowej lub ulicy. Przed wypożyczeniem hulajnogi warto jest sprawdzić zasady prawne panujące w danym mieście ponieważ w Europie zasady użytkowania elektrycznej hulajnogi różnią się między państwami, a nawet miastami. Na przykład w Wiedniu e-hulajnogą jeździliśmy po chodnikach i ścieżkach rowerowych. W Londynie znów e-hulajnogi nie są dozwolone na chodnikach i ulicach. W Warszawie można jeździć e-hulajnogami jedynie w wyznaczonych miejscach. Czyli każde miasto rządzi się swoimi prawami. Informacje na temat użytkowania e-hulajnóg w konkretnym mieście znajdziesz w internecie wpisując zwykłe zapytanie np. „Barcelona elektryczne hulajnogi”.

Jak wypożyczyć elektryczną hulajnogę

W Europie istnieje kilka firm oferujących miejskie hulajnogi elektryczne. W ostatnim czasie wydaje się, że rynek europejski został zdominowany przez dwie duże firmy: LIME oraz HIVE. To te dwie firmy oferują e-hulajnogi, które można wypożyczyć z dowolnego miejsca w mieście. Owe hulajnogi bowiem rozstawione są w różnych miejscach i nie mają one przydzielonego miejsca postoju. Większość z nich zlokalizowana jest w centrum, ale pojedyncze sztuki znaleźć można i poza centrum w szczególności w okolicy miejsc turystycznych. Taką hulajnogę możesz wypożyczyć z miejsca A i oddać ją w miejscu B. Możesz ją zostawić gdzie tylko chcesz.

Do wypożyczenia elektrycznej hulajnogi będziesz potrzebować telefon i oczywiście kartę kredytową. Oto instruktarz, jak wypożyczyć e-hulajnogę:

  1. Pobierz na swój telefon aplikację LIME, HIVE lub innego operatora hulajnóg, który świadczy serwisy w danym miejscu. Nazwę firmy obsługującej dane hulajnogi znajdziesz na pojeździe.
  2. Załóż swoje konto i zweryfikuj adres e-mail.
  3. Podepnij do swojego konta dane Twojej karty kredytowej/debetowej, z której będą pobierane opłaty za wypożyczenie.
  4. Za pomocą aplikacji zeskanuj kod kreskowy, który znajduje się na hulajnodze. Możesz też ręcznie wpisać numer pojazdu.
  5. Potwierdź wypożyczenie i zacznij jazdę. Po skończonej jeździe ponownie otwórz aplikację i zakończ jazdę. Hulajnogę możesz zostawić w dowolnym miejscu.

Tutaj mam jedną radę. Otóż przy wypożyczeniu hulajnogi sprawdź jaki jest procent jej naładowania. Taką informację znajdziesz w aplikacji po zeskanowaniu kodu kreskowego. Jeżeli hulajnoga ma jedynie 20-30% to lepiej jest znaleźć inną hulajnogę, która ma więcej baterii.

Jak obsługiwać elektryczną hulajnogę

Do obsługi hulajnogi używać będziesz dwóch przycisków. Pierwszy to „POWER” (moc), który oznaczony jest kolorem zielonym i znajduje się po prawej stronie kierownicy. Za pomocą tego przycisku możesz regulować prędkość. Pamiętaj, aby być tutaj ostrożnym, bo hulajnogi mogą osiągać prędkość 25 km/h, co jest naprawdę dosyć sporo. Drugim przyciskiem jest „STOP”, czyli wolne hamowanie. Przycisk ten oznaczony jest kolorem czerwonym i znajduje się po lewej stronie kierownicy. Używać go będziesz do powolnego hamowania pojazdu, na przykład kiedy omijasz przechodniów lub musisz zatrzymać się na czerwonym świetle. Główny hamulec na hulajnodze, którego uruchomienie spowoduje momentalne i nagłe zahamowanie pojazdu znajduje się na tylnym kole i możesz go uruchomić nogą.

Hive kierownica

Ceny wypożyczenia e-hulajnogi

Cena oczywiście uzależniona jest od firmy. Dokładny cennik znajdziesz po pobraniu aplikacji. Ogólna zasada jest taka, że płacisz ustaloną cenę za wypożyczenie i potem konkretną kwotę za każdą przejechaną minutę. W przypadku HIVE płacisz 1 euro za wypożyczenie i 0.15 euro za każdą przejechaną minutę. Za godzinną jazdę na elektrycznej hulajnodze zapłacisz więc 10 euro (45 zł).

Minusy i plusy zwiedzania na e-hulajnodze

Plusy e-hulajnogi

Łatwość dostępu – hulajnogi rozstawione są prawie wszędzie i możesz je wypożyczyć w dowolnym momencie.

Oszczędność czasu – nie jesteś uzależniony od rozkładów jazdy. Hulajnogi są także dosyć szybkie.

Zwiedzisz więcej – Sam ustalasz trasę, więc będziesz mieć okazję do zobaczenia miejsc, do których nie dotarłbyś autobusem lub na pieszo.

Zatrzymujesz się gdzie chcesz – możesz się zatrzymać i zrobić zdjęcie za każdym razem jak zobaczysz ładne miejsce lub ciekawy budynek. Jadąc autobusem lub tramwajem możesz stracić piękne widoki.

Nie męczysz się – elektryczne hulajnogi nie wymagają aktywności fizycznej. Rower czy piesze zwiedzanie nie są dla każdego.

Świetnie się bawisz – elektryczna hulajnoga to taki powrót do dzieciństwa. Możesz urządzić wyścigi ze swoim współtowarzyszem i doskonale spędzić czas przy okazji zwiedzania miasta.

Minusy e-hulajnogi

Cena – w porównaniu do autobusów cena e-hulajnóg jest znacznie większa. Jeżeli planujesz całodniowe zwiedzanie na hulajnodze, to przyszykuj się na większy wydatek.

Trudność w jeździe – czasami trudno jest jeździć hulajnogami, kiedy kończy się ścieżka rowerowa i trzeba jeździć chodnikami z wysokimi krawężnikami. Wtedy trzeba zejść z hulajnogi i ją ręcznie wprowadzić.

Pogoda – nie próbowałam elektrycznej hulajnogi w deszcz lub w zimę, ale podejrzewam, że w brzydką pogodę ten środek transportu odpada.

Dla mnie e-hulajnoga to zdecydowanie TAK. Już nie mogę się doczekać kolejnego wypadu do większego miasta, które będę mogła odkrywac nowe miasto na elektrycznej hulajnodze 😊

 

Elektryczna hulajnoga

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *