Restauracji w Bukareszcie jest chyba więcej niż mieszkańców! Jak na bałkański kraj przystało spotkania z najbliższymi, poranna kawa, lapka wina wieczorem i poźna kolacja są w Rumunii na porządku dziennym. W Bukareszcie można jeść od rana do wieczora. Knajpki są naprawdę fajne a kuchnia wyśmienita.

Bukareszt mojego serca nie skradł, ale tamtejsza kuchnia jak najbardziej. W Bukareszcie restauracje, kawiarenki, tawerny znaleźć można dosłownie na każdym kroku. Oczywiście jest wiele miejsc, które należy omijać szerokim łukiem, ale jest też zaskakująco dużo fajnych restauracji. Kuchnia jest dobra, atmosfera domowa a ceny przystępne.

Oto kilka restauracji w Bukareszcie, które odwiedziłam, i które naprawdę mogę polecić.

Grand Café Van Gogh

Bez wątpienia dzielnicą, w której znajduje się najwięcej restauracji jest Lipscani, czyli Stare Miasto. Tutaj knajpki znajdują się jedna obok drugiej. Jedną z nich, którą mogę polecić jest Grand Café Van Gogh. Jest to fajna restauracja otwarta od godzin porannych, którą charakteryzuje artystyczny wystrój. Na ścianach można zobaczyć plakaty z dziełami Van Gogha i nie tylko. Restauracja ma duży taras, więc fajnie można spędzić czas przy dobrej pogodzie. Do Grand Café Van Gogh przychodziłam na śniadania i poranną kawę. Menu śniadaniowe jest bardzo bogate. Tamtejsze naleśniki rozpływały się w ustach i pamiętam je do dziś! Można też tam dostać śniadania fit takie jak granola, a także tradycyjne rumuńskie śniadania. W późniejszych godzinach karta zmienia się na obiadowo-kolacyjną. Super kuchnia i sympatyczna obsługa.

Adres: Strada Smârdan 9, Bukareszt 030167

OPA

W Lipscani można także znaleźć restauracje specjalizujące się w różnych kuchniach świata. Są knajapki z kuchnią hiszpańską, azjatycką, rosyjską. Ja skusiłam się na typowo grecką tawernę o nazwie OPA. Mimo iż tawerna prowadzona jest przez rumuńskich właścicieli to w daniach czuć wyraźnie smak i ducha Grecji. Ja skusiłam się na mousakę, tzatziki oraz sałatkę z krewetkami. Wszystko było smaczne i świeże. Kuchnia grecka jest dosyć orzeźwiająca i właśnie tego potrzebowałam w upalne, lipcowe popołudnie.

Adres: Strada Smârdan 7, Bukareszt 030167

Caru’ cu bere

Na Starym Mieście nie brakuje także takich typowych rumuńskich tawern. Jest ich nawet całkiem sporo. Polecam odwiedzić dwie z nich. Pierwszą jest restauracja o nazwie Caru’ cu bere. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc w Bukareszcie. Budynek, w którym znajduje się restauracja wpisany nawet został do rejestru zabytków w Rumunii. Caru’ cu bere znajduje się w tym miejscu od przeszło 100 lat!

Jest to bardzo typowa rumuńska restauracja specjalizująca się w kuchni rumuńskiej. W menu można znaleźć typowe rumuńskie dania mięsne, warzywne, rybne. Nie brakuje deserów i tradycyjnych rumuńskich alkoholi. Restauracja ma duży ogródek na zewnątrz, ale w okresie wakacyjnym trudno jest znaleźć wolny stolik. Najlepiej jest zatem zarezerwować stolik wcześniej. Caru’ cu bere pojawia się we wszystkich przewodnikach turystycznych, więc zawsze są tam tłumy.

Adres: Strada Stavropoleos 5, Bukareszt 030081

Caru' cu bere Bukareszt

Caru' cu bere Bukareszt

Hanu’ lui Manuc

Drugą z rumuńskich tawern na Starym Mieście, którą trzeba odwiedzić jest Hanu’ lui Manuc. Jest to najstarsza restauracja w Bukareszcie, której historia sięga początków XIX wieku. Hanu’ lui Manuc to ogromna restauracja specjalizująca się w daniach kuchni rumuńskiej. Menu jest przeogromne i można znaleźć tam wszystkie tradycyjne dania. Kuchnia jest smaczna i ceny przystępne. Dodatkowo w weekendy i letnie wieczory czas gościom umila zespół na żywo.

Adres: Strada Halelor 9, Bukareszt 030167

Hanu' lui Manuc

La Mama

La Mama to sieciowa restauracja znajdująca się w kilku miejscach w Bukareszcie. Ja odwiedziłam La Mamę na Strada Episcopiei. Jest to restauracja, która także specjalizuje się w kuchni rumuńskiej. Karta jest jednak krótsza niż w poprzednich miejscach i obok kuchni rumuńskiej można znaleźć tam także danie międzynarodowe. W La Mamie próbowałam polentę z serem (bardzo pyszne danie) oraz słynny rumuński deser, papanasi. Tamtejsze papanasi, czyli serowe pączki ze śmietaną i konfiturami są po prostu zniewalające. Jest to bomba kaloryczna, ale grzechu warta 🙂

Adres: Strada Episcopiei 9, Bukareszt 030167

Ever After

Do Ever After wybrałam się na śniadanie. Jest to niewielka knajpka położona w centrum Bukaresztu. Znajduje się ona dokładnie w bramie niewielkiej uliczki. Miejsce znalazłam online i zwabiły mnie tam dobre opinie. Położenie Ever After nie jest najlepsze, ciężko mi było znaleźć wejście. Restauracja ma ogródek, ale widoki nie są zbyt urokliwe. W Ever After jadłam śniadanie, które było bardzo smaczne. Kuchnia i obsługa są na najwyższym poziomie, ale szkoda, że knajpka nie znajduje się w fajniejszym miejscu.

Adres: Strada D. I. Mendeleev 5, Bukareszt 030167

Mara Mura

Cukiernię Mura Mura odwiedziłam przy okazji spaceru do Ateneum rumuńskiego. Jest to niewielka cukiernia zlokalizowana niedaleko Placu Rewolucji. Wystrój miejsca jest bardzo cukierkowy i kolorowy. Można tam wypić dobrą kawę i zjeść smaczny deser. Fajne miejsce na szybki odpoczynek podczas zwiedzania.

Adres: Strada Benjamin Franklin 5, Bukareszt 010288

Mara Mura

Maison des Crêpes Romana

Knajpka Maison des Crêpes Romana znajdowała się obok mojego hotelu, więc byłam tam kilka razy na śniadaniu. Miejsce specjalizuje się w naleśnikach. Można tam zamówić naleśniki na słodko i wytrawne. Po raz pierwszy właśnie tam jadłam naleśnika z awokado i jajkiem w koszulce!

Adres: Strada Mihai Eminescu 38, Bukareszt 030167

Restaurant Pescăruș

Ta restauracja znajduje się w parku Herăstrău. W tym parku znajduje się kilka innych restauracji, więc trudno było podjąć wybór, gdzie zjeść. W końcu wybór padł na Pescăruș i był to dobry wybór. Jest to taka nowoczesna knajpka z kuchnią rumuńską i międzynarodową. W karcie królują ryby, ale są też i dania mięsne i tradycyjne rumuńskie potrawy w nowoczesnym wydaniu. Kuchnia jest smaczna, wystrój fajny – z chęcią bym tam jeszcze wróciła.

Adres: Aleea Pescăruș 1, Bukareszt 011851

 

Przewodnik po Bukareszcie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *