Sozopol to kolejne miasto na mapie wybrzeża Morza Czarnego. Nie jest to jednak tradycyjny kurort z hotelami i przepełnionymi plażami. Jest to jedno z najstarszych miast w Bułgarii, z zabytkową Starówką zdominowaną przez tradycyjną, drewnianą zabudowę. Spacer po Sozopolu to trochę, jak powrót w czasie o kilka wieków wstecz.

Jeżeli spodobał Ci się bułgarski Nessebar, to Sozopol także Cię zachwyci (i vice versa). Oba miasta charakteryzują zabytkowe Stare Miasto i sięgająca kilkanaście wieków wstecz historia. Nessebar zdominowany jest przez liczne cerkwie, a Sozopol przez tradycyjne XVIII-wieczne drewniane domy. Spacerując po Sozopolu miałam wrażenie, że miasto jest dużo bardziej spokojne i wyciszone. Nie ma tam, aż tylu antycznych budowli, co w Nessebarze, ale za to zjawiskowe widoki na morze i okoliczne wysepki sprawiają, że do Sozopolu chce się wracać.

Do Sozopolu wstąpiliśmy przy okazji objazdówki po wybrzeżu bułgarskim. Spędziliśmy tam kilka godzin włócząc się po uliczkach Starego Miasta. Był to sierpniowy poranek, temperatury dobijały 40 C, więc ulice świeciły pustkami. Być może nie jest to najlepszy czas na zwiedzanie, ale upał i naprawdę ostre słońce spowodowały, że mieliśmy miasto tylko dla siebie (prawie). Alternatywą do zwiedzania Starówki jest wypoczynek na plaży, których w Sozopolu jest kilka i są naprawdę ładne. Nie brakuje tam też otwartych basenów, aquaparków i innych atrakcji. Mnie jednak w Sozopolu urzekła część historyczna i na niej chcę się skupić.

Kilka słów o Sozopolu

Zanim opowiem o miejscach, które warto odwiedzić w Sozopolu warto jest powiedzieć kilka słów o historii miasta. Jak już wspomniałam Sozopol to jedno z najstarszych miast w Bułgarii, które zamieszane było już najprawdopodobniej w Epoce Brązu. Pierwszą kolonię założyli Grecy w VII w. p.n.e. i nosiła ona nazwę Antheia. Obok Nessebaru był to najważniejszy ośrodek handlowy na wybrzeżu. W krótkim czasie nazwę miasta zmieniono z Antheia na Apollonia. Stało się to za sprawą ogromnego pomnika greckiego boga Apolla, który stanął w centrum miasta. W I w. n.e. panowanie nad miastem przejęli Rzymianie, następnie Bizantyjczycy, Bułgarzy, aż w końcu Turcy. Miasto na stałe wróciło pod skrzydła bułgarskie w XIX wieku i od tego momentu oficjalnie przyjęło nazwę Sozopol.

Hotel

Dziś Sozopol zamieszkany jest przez ponad 12 tysięcy mieszkańców i stanowi bardzo ważny ośrodek turystyczny i kulturowy. W okresie letnim odbywają się się tam festiwale filmowe, muzyczne i inne duże wydarzenia kulturowe. Miasto leży 35 km na wschód od Burgas i 70 km od Słonecznej Plaży, więc dobrze sprawdzi się jako jednodniowa wycieczka. Ze Słonecznej Plaży i Nessebaru organizowane są nawet kilkugodzinne wycieczki łodzią do Sozopolu.

Sozopol: co można zobaczyć

Ta mieszanka kulturowa o której pisałam wcześniej, czyli wpływy greckie, tureckie, rzymskie i bułgarskie ukształtowały dzisiejszy Sozopol. W architekturze miasta znaleźć można elementy tych wszystkich kultur, ale oczywiście przeważają wpływy bułgarskie. Oto kilka miejsc, które należy zobaczyć w Sozopolu.

Stare Miasto

Zwiedzanie warto jest rozpocząć od Starego Miasta, które leży na małym cypelku. Jak każda Starówka, tak i ta w Sozopolu charakteryzuje się wąskimi, brukowanymi uliczkami i zabytkowymi budynkami. I to właśnie owe budynki są sercem Starego Miasta w Sozopolu. Są to bowiem w dużej mierze drewniane budowle charakterystyczne dla Odrodzenia Bułgarskiego. Okres Odrodzenia Bułgarskiego przypadł na lata 1770 – 1900, czyli moment, kiedy Bułgarzy wyzwolili się spod panowania Turków. Charakterystyczne drewniane domy mają zazwyczaj 2-3 piętra i są domami mieszkalnymi, czyli nie można ich zwiedzać. Niektóre budynki zostały przeznaczone na małe hotele lub domy gościnne. Jeszcze jednym miastem w Bułgarii, w którym podziwiać można taką zabudowę jest Płowdiw. Tamtejsze Stare Miasto słynie ze tradycyjnej, bułgarskiej zabudowy.

Poza podziwianiem drewnianej zabudowy w Sozopolu, warto jest zatrzymać się na chwilę w jednej z kawiarni lub restauracji z widokiem na morze. Takich miejsc w Sozopolu jest wiele. Tamtejsze restauracje specjalizują się w daniach rybnych i owocach morza. A poranna kawa czy obiad z widokiem na otwarte morze są bezcennym doświadczeniem.

Mury Miasta Apollonia

W samym środku Starego Miasta w otoczeniu tradycyjnych, drewnianych domów znajdziesz wyjątkową pozostałość jeszcze z czasów panowania greckiego. Jest to łuk, który był częścią zabudowy miasta Apollonia. Przypominam, że miasto było kolonią grecką od VII w. p.n.e., więc naprawdę robi wrażenie to, że owy łuk zachował się w tak dobrym stanie do dziś.

Sozopol

Łuk Sozopol

Muzeum Etnograficzne

Będąc w Sozopolu warto jest dowiedzieć się więcej o kulturze i tradycji tego miasta. Najlepiej jest to uczynić w Muzeum Etnograficznym. A powodów do odwiedzania muzeum jest w zasadzie kilka. Po pierwsze muzeum znajduje się w pięknym, drewnianym, tradycyjnym budynku, który został odrestaurowany na potrzeby muzeum. Ponadto, muzeum leży tuż nad samym wybrzeżem i rozpościera się z niego cudny widok na morze. I w końcu w muzeum znajdują się ciekawe artefakty pochodzące głównie z okresu Odrodzenia Bułgarskiego. Można tam zatem przekonać się jak kilka wieków wstecz wyglądał tradycyjny dom bułgarski, jakie stroje nosili mieszkańcy i jak przemieszczali się po mieście.

Muzeum Etnograficzne Sozopol

Muzeum Etnograficzne Sozopol

Muzeum Etnograficzne Sozopol

Muzeum Etnograficzne Sozopol

Muzeum Archelogiczne

A jeżeli chcesz zgłębić wiedzę na temat starożytnej historii Sozopolu, to polecam wizytę w Muzeum Archeologicznym. Muzeum, jak zresztą sama nazwa wskazuje, skupia się na antycznej historii miasta. Będziesz mieć okazję do zobaczenia artefaktów z czasów greckich, rzymskich i bizantyjskich. Wystawy zawierają kolumny, wazy, biżuterię, monety pochodzące z różnych okresów. Muzeum jest niewielkich rozmiarów, ale wizyta w nim będzie świetnym dopełnieniem zwiedzania Sozopolu.

Muzeum Archeologiczne Sozopol

Muzeum Archeologiczne Sozopol

Port

Po części historycznej warto jest skupić się na poznaniu współczesnego oblicza miasta. Ja zaczęłam od spaceru po porcie, który jak na tak małe miasto jest całkiem sporych rozmiarów. Cumują tam głównie prywatne łodzie i żaglówki. Znajduje się tam także baza turystycznych statków, które oferują wycieczki dookoła wybrzeża Sozopolu. Takie kursy odbywają się co kilka godzin i stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Sozopol port

Port w Sozopol

Port Sozopol

Zamek Ravadinovo

Kilka kilometrów za Sozopolem znajduje się średniowieczny zamek, ale wybudowany 20 lat temu… Zamek Ravadinovo dla jednych jest cudowną atrakcją, a dla innych dziwnym miejscem. Określenie dziwny jest w zasadzie dosyć trafne, bowiem owy zamek w stylu średniowiecznym położony jest w samym środku wsi, w otoczeniu pól uprawnych, rzut beretem od autostrady. Zamek powstał z inicjatywy jednego człowieka, który zwyczajnie zamarzył sobie o wybudowaniu takiego właśnie zamku. A zamek jest sporych rozmiarów, posiada charakterystyczne dla średniowiecza wieżyczki. Jest tam fontanna, dużo zieleni, piękne kwiaty. Można też udać się do winiarni na testowanie wina. Nie brakuje kawiarenek, restauracji. Ba, jest nawet mini zoo! W zamku można nawet spędzić cały dzień i połączyć z wizytą w sąsiadującym aquaparku.

 

Co jeszcze zobaczyć w Bułgarii

Hotel

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *