Samodzielne organizowanie podróży to przyjemność sama w sobie.  Jestem raczej zwolenniczką podróżowania na własną rękę niż korzystania z usług biur podróży. Dlatego właśnie zawsze wyszukuję loty i rezerwuję bilety lotnicze sama. Nie jest to wcale takie trudne, jakby się mogło wydawać. Co więcej, jest to nawet świetna zabawa i niewykluczone, że szybko uzależnisz się od wyszukiwania tanich lotów!

Jeszcze kilka lat temu rezerwacja biletów lotniczych była dla mnie czarną magią. Niewiele wiedziałam o wyszukiwarkach lotów, o tanich liniach lotniczych i nie mogłam zrozumieć, dlaczego ceny biletów cały czas się zmieniają! Moje pierwsze rezerwacje były dosyć ślamazarne i z całą pewnością przepłacone. Popełniłam dużo błędów, których dziś już unikam. Obecnie bukuję bardzo dużo lotów samodzielnie. Kupuję bilety na wyjazdy podróżnicze, ale także na weekendowe wypady do Polski (mieszkam za granicą). Właśnie dlatego zawsze staram się wybierać najtańsze opcje i nie przepłacać. I wierz, że samodzielne bukowanie lotów jest znacznie tańsze niż kupowanie w biurze podróży lub innego pośrednika!

Okej, zaczynamy zatem wspólną rezerwację biletów lotniczych.

Jak bukować bilety lotnicze na własną rękę

Rezerwując loty zawsze kieruję się kilkoma prostymi zasadami, które znajdziesz poniżej.

Krok 1: wyszukiwanie ofert

Oczywiście przed zakupem biletu należy najpierw sprawdzić ceny, czyli zrobić tak zwany research. Na rynku obecnie jest setki linii lotniczych, więc jest po prostu niemożliwe sprawdzenie wszystkich linii osobno. A warto zaznaczyć, że nie wszystkie oferty tanich linii lotniczych są najtańsze. Bardzo często zdarza się, że to te ekskluzywne linie mają lepsze ceny. Dlatego właśnie najpierw należy zrobić porządny research i porównać ceny wszystkich przewoźników.

W robieniu researchu z pomocą przychodzą nam strony będące wyszukiwarkami lotów. Wyszukiwarką, z której najczęściej korzystam jest KAYAK. Innymi dosyć popularnymi są SKYSCANNER i MOMONDO. W takiej wyszukiwarce wpisujesz datę, miejsce wylotu oraz ewentualnie datę powrotu jeżeli interesuje Cię podróż w obie strony. Następnie wyszukiwarka wskaże Ci wszystkie mozliwości lotu. KAYAK jest bardzo zaawansowaną wyszukiwarką, w której istnieje znacznie więcej opcji filtrowania. Możesz na przykład zaznaczyć, że interesują Cię jedynie loty bezpośrednie, że chcesz lecieć z dużym bagażem lub nawet z psem! Możliwości jest naprawdę sporo.

Kayak

Krok 2: kupno biletu

Po skończonym researchu i podjętej decyzji przyszedł czas na kupno biletu. Musisz pamiętać, aby nie dokonywać rezerwacji na stronach będących wyszukiwarkami. Na KAYAK, SKYSCANNER i innych tylko wyszukuj loty a kupuj juz bezpośrednio na stronie linii lotniczej. Na przykład, jeżeli zdecydowałeś się na kupno lotu realizowanego przez firmę Ryanair, bo taka opcja najbardziej Ci odpowiada, to po skończonym researchu opuść stronę będącą wyszukiwarką. Następnie przejdź na stronę linii lotniczej, czyli w tym wypadku stronę RYANAIR. I to na tej stronie dokonaj zakupu biletu.

Ja kupuję bilety zawsze bezpośrednio na stronie linii z kilku powodów. Po pierwsze, bilety kupione bezpośrednio u przewoźnika są tańsze. Jeżeli kupujesz na SKYSCANNER czy MOMONDO, to musisz liczyć się z trochę zawyżoną ceną. Po drugie, zawsze bezpieczniej jest podawać dane osobiste i dane karty kredytowej na stronach linii. Jestem generalnie przezorna, jeżeli chodzi o dzielenie się moimi danymi i wolę robić to na super bezpiecznych stronach. Po trzecie, kupując bezpośrednio u przwoźnika unikniesz problemów z odprawą i łatwiej Ci będzie później dodać dodatkowe opcje jak np. bagaż.

Przy kupnie biletu będziesz musiał podać swoje dane osobiste oraz oczywiście dane karty kredytowej. W niektórych przypadkach będziesz proszony o założenie konta, co jest normalną sytuacją. Jest to też dosyć wygodne, bowiem będziesz mógł sprawdzić wszystkie swoje rezerwacje w danej linii lotniczej.

Ryanair

Bilety lotnicze: dodatkowe opłaty

Często zdarza się tak, że widzimy super tani lot od razu mamy ochotę rezerwować, aż tu nagle przy kupnie cena rośnie nam 5 razy… Zazwyczaj wyszukiwarki lotów podają nam cenę jedynie za sam lot bez żadnych dodatków takich jak bagaż, pierwszeństwo wejścia na pokład, czy ubezpieczenie. Wszystkie takie dodatki kosztują dodatkowo i czasami walizka może okazać się droższa od samego biletu! Ja takie dodatki zawsze bukuję także bezpośrednio na stronie linii lotniczej i zawsze w momencie kupowania biletu. Wtedy właśnie bagaż jest najtańszy. Istnieje mozliwość dokupienia bagażu lub innych urozmaiceń później, ale cena może wzrosnąć.

Odprawa online czy na lotnisku – jak to działa

Nadszedł wreszcie upragniony czas wyjazdu. Oznacza to, że trzeba zaczynać myśleć o odprawie. I tutaj sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, bowiem zasady odprawy różnią się między liniami lotniczymi. Główna zasada jest taka, że tanie linie lotnicze, jak Ryanair czy Wizzair, oferują jedynie mozliwość odprawy online. Lecąc pozostałymi liniami będziesz mógł odprawić się zarówno online, jak i na lotnisku zaraz przed odlotem.

Odprawy online możliwe są zazwyczaj na 48 godzin przed odlotem. Niektóre linie otwierają odprawę dopiero 24 godziny wcześniej, a inne znów miesiąc. Nie ma na to reguły i zasady najlepiej sprawdzić na stonie linii. Jeżeli zdecydujesz się na odprawę online, to pamiętaj o wydrukowaniu karty pokładowej lub pobraniu jej na swój telefon.

Bilety lotnicze rezerwacja: o czym warto pamiętać

Na koniec wrzucam kilka rad i rzeczy, o których należy pamiętać przy samodzielnym rezerwowaniu biletów lotniczych.

  • Bilety kupuj jak najwcześniej, najlepiej kilka miesięcy przed wylotem. Ceny zawsze wzrastają im bliżej do dnia odlotu.
  • Jeżeli zauważysz tani lot, to kupuj bilety od razu i nie czekaj. Wierz mi, że cena wzrośnie i będziesz żałować, że nie kupiłeś wcześniej.
  • Ostatnio linie lotnicze zaczęły wprowadzać niechlubną taktykę przydzielania różnych miejsc osobom z jednej rezerwacji. Czyli, na przykład, kupujesz bilet dla siebie i dla drugiej osoby i potem dostajecie miejsca w różnych częściach samolotu. Tak linie lotnicze chcą zarobić i zmuszają pasażerów do kupna miejsc w samolocie. Trend ten rozpoczęły tanie linie lotnicze, ale niestety niektóre z tych lepszych linii już zaczęły wprowadzać tę sama technikę.
  • Przed odlotem bardzo polecam sprawdzenie zasad dotyczących bagażu, a w szczególności bagażu podręcznego. Wszystkie linie lotnicze (i tu nie ma wyjątku) mają ograniczenia w bagażu podręcznym. Zazwyczaj możesz wnieść małą walizkę, której waga nie przekracza 10 kg. Ostatnio linie Ryanair i Wizzair zaostrzyły swoje zasady i pasażerowie za darmo mogą wnieść jedynie mały plecak. Za większą walizkę należy uiścić dodatkową opłatę. Jeżeli Twój bagaż podręczny przekroczy dozwolone wymiary lub wagę, to będziesz musiał dodkowo zapłacić na miejscu.

Mam nadzieję, że mój wpis zachęci Cię do samodzielnej rezerwacji lotów. To naprawdę świetna zabawa i wyszukiwanie tanich lotów szybko wejdzie Ci w krew 😉

W samolocie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *