Tradycyjne bułgarskie śniadanie składa się z dużego kawałka banicy i ayranu. Brzmi dosyć egzotycznie, ale pod tymi dwoma nazwami kryją się proste dania. Banica to przekąska składająca się głównie z ciasta filo i sera, a ayran to napój będący połączeniem jogurtu i wody. Bladym świtem można spotkać na ulicach Bułgarii mieszkańców zajadających się właśnie banicą i ayranem.

Będąc w Bułgarii nigdy nie mogę odmówić sobie kawałka pysznej banicy. Dla Bułgarów banica jest jak dla nas Polaków pierogi. Świeżą banicę można dostać w każdej piekarni, ale z łatwością można przyrządzić ją także w warunkach domowych. Przygotowanie zajmie kilkanaście minut, a wiadomo, że domowe wypieki smakują najlepiej! Zamiast ayranu banicę możesz jeść z kefirem lub zsiadłym mlekiem. Świetnie smakuje na ciepło prosto z pieca, jak i na zimno. Ah, i najważniejsze, przygotowanie banicy jest tak proste, że nie może się nie udać 🙂

banica

Czym jest banica (banitsa)

Banica, lub też banitsa i banitza, to tradycyjna bułgarska przekąska serwowana głównie na śniadanie. Słowo banica pochodzi od starobułgarskiego słowa oznaczającego zwijać. Odnosi się to pewnie to sposobu w jaki banica jest przyrządzana. Według przepisu bowiem należy zwijać płaty ciasta przełożonego masą serową. Dziś Bułgarzy jedzą banicę na co dzień, ale tradycyjnie przyrządzana ona była w okresie Bożonarodzeniowym i na Nowy Rok. Do środka wkładane były też karteczki z życzeniami. Tradycyjna banica przekładana jest serem, ale można pokusić się też o inne dodatki, takie jak szpinak, warzywa czy mięso.

Hotel

Przepis na banicę

Banicę najlepiej jest przygotować w dużym okrągłym lub owalnym naczyniu. Sprawdzi się zwykła, okrągła brytfanka do ciasta. Potrzebna będzie też miska, trzepaczka i pędzelek do smarowania. Ja zawyczaj korzystam z gotowego ciasta filo, ale oczywiście można też przyrządzić ciasto samemu.

Składniki

  • ciasto filo
  • 4 jajka
  • 5-6 łyżek mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 6 łyżek jogurtu naturalnego
  • 50g masła
  • biały ser typu feta
  • cukier, sól, oliwa z oliwek

Przygotowanie

KROK 1: Brytfankę wysmaruj masłem, a resztę masła rozpuść. Będzie potrzebne w późniejszym kroku.

banica

KROK 2: 4 jajka wbij do miski i roztrzep trzepaczką. Dodaj jogurt naturalny i wymieszaj. Następnie dodaj mąkę z proszkiem i wymieszaj. Ciasto ma mieć konsystencję podobną do ciasta naleśnikowego, więc jeżeli jest za rzadkie dodaj więcej mąki. W kolejnym kroku dodaj odrobinę cukru, soli i 2 łyżki oliwy z oliwek. Wymieszaj, dodaj pokruszony w ręce ser i znów wymieszaj.

banitsa

banitsa

banitsa

banitsa

banitsa

KROK 3: Rozłoż na blacie jeden płat ciasta filo i wysmaruj roztopionym masłem. Następnie dodaj jeden świeży płat i nałóż na niego masę serową. Oba płaty zawiń w rulonik. Nie ściskaj za bardzo płatów. Rulonik połóż w brytfance i zacznij przygotowywać kolejne. Układaj ruloniki w brytfance w kształcie okręgu.

Taka tradycyjna banica przygotowywana jest w formie takich ruloników, ale można też ułożyć płaty ciasta filo jeden na drugim.

banica

banica

banica

KROK 4: Do pozostałej masy serowej dodaj resztkę rozpuszczonego masła. Wymieszaj i wylej na banicę.

banica

KROK 5: Włóż banicę do piekarnika na 180 C i piecz ok 30m dopóki ciasto się nie zarumieni. Ja nie nagrzewam piekarnika wcześniej.

Banica najlepiej smakuje ciepła ze szklanką kefiru lub zsiadłego mleka. W lodówce może stać nawet do tygodnia.

banica

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *