Brexit stał się rzeczywistością. Wielka Brytania 1 stycznia 2020 formalnie opuściła Unię Europejską a w 2021 straci wszelkie unijne przywileje. Oznacza to spore zmiany dla Polaków mieszkających na Wyspach i Polaków chcących w przyszłości tam pracować i żyć.

Zmiany są spore, ale jeżeli odpowiednio wcześnie zareagujesz i dopełnisz formalności to będziesz mógł w spokoju i na tych samych warunkach co dotychczas żyć i pracować na Wyspach. Wystarczy, że przed 30 czerwca 2021 r. na stronie rządu brytyjskiego złożysz wniosek w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej. Pełna nazwa tego wniosku brzmi EU Settlement Scheme. Po wypełnieniu wniosku w zależności od okresu jaki spędziłeś w Wielkiej Brytanii otrzymasz status osoby osiedlonej lub status tymczasowy. Sam proces jest bardzo szybki i sprawny. Ważne jest, aby rejestracji dokonać jak najszybciej i w terminie!

Hotel

Czym jest EU Settlement Scheme

EU Settlement Scheme, czyli system osiedleńczy dla obywateli Unii Europejskiej, pozwala obywatelom Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego Gospodarczego oraz Szwajcarii na pracę i życie w Wielkiej Brytanii po Brexicie. System osiedleńczy obejmuje zatem także obywateli Rzeczpospolitej Polskiej.

W ramach tego systemu należy złożyć wniosek. Osoby, których wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie będą mogły żyć i pracować na Wyspach i otrzymają jeden z dwóch statusów:

 • status osoby osiedlonej (settled)
 • tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled)

Wnioski mogą być składane jedynie przez osoby, które mieszkały w Zjednoczonym Królestwie przed wyjściem z UE, czyli przed 31 grudnia 2020 roku. Ostatecznym terminem składania wniosków jest 30 czerwca 2021 jeżeli Wielka Brytania opuści Unię z umową. W przeciwnym razie tym terminem będzie 31 grudnia 2020. Wniosek zatem lepiej jest złożyć jak najszybciej!

Status osoby osiedlonej (settled)

 • ten status przysługuje osobom, które mieszkały w Wielkiej Brytanii przez okres 5 lat przed 31 grudnia 2020 r.
 • osoby ze statusem settled będą mogły pozostać na terytorium Wielkiej Brytanii bez żadnych ograniczeń.
 • po roku od otrzymania statusu settled będzie można starać się o obywatelstwo brytyjskie.

Tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled)

 • jeżeli przed 31 grudnia 2020 r. spędzisz w UK mniej niż 5 lat to zostanie Ci przyznany status pre-settled.
 • po upływie 5 lat pobytu na Wyspach będziesz mógł zmienić status z pre-settled na settled.
 • ze statusem pre-settled będziesz mógł zostać w Wielkiej Brytanii przez 5 lat od momentu uzyskania statusu.

 

!!AKTUALIZACJA!!

Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską z umową.

 

Skąd wiem jaki status mi przysługuje

Składając wniosek nie wybierasz rodzaju statusu. Odpowiedni status zostanie Ci przyznany na podstawie historii pobytu w UK. Ja składałam wniosek będąc na Wyspach 4 lata i nie musiałam przedstawiać żadnej dodatkowej dokumentacji, wystarczył sam wniosek. Przez 4 lata bowiem bez żadnej przerwy płaciłam podatki, więc urzędnicy mogli to łatwo sprawdzić. Może się zdarzyć, że będziesz poproszony o przedstawienie dodatkowej dokumentacji udowadniającej Twój pobyt w UK.

Jak wygląda składanie wniosku

Składanie wniosku odbywa się online na stronie rządu brytyjskiego. Wniosek możesz złożyć używając telefonu komórkowego lub laptopa. Łatwiej jest dokonać rejestracji na smartphonie, bowiem będziesz musiał zrobić zdjęcie dowodu.

 

Złóż wniosek teraz

 

Do składania wniosku potrzebne będą:

 • dowód osobisty/paszport
 • National Identity Number
 • telefon kontaktowy
 • adres mailowy

W trakcie rejestracji będziesz proszony o zeskanowanie/zrobienie zdjęcia dowodu tożsamości/paszportu. Najłatwiej jest zrobić zdjęcie, ale możesz też dokument zeskanować. Samo wypełnienie wniosku zajmuje kilka minut.

Ile kosztuje wniosek i ile mam czasu na złożenie

Złożenie wniosku jestbezpłatne.

Ostatecznym terminem składania wniosku jest30 czerwca 2021 r. jeżeli Wielka Brytania opuści Unię z umową. Jeżeli umowy nie będzie to ostatecznym terminem jest 31 grudnia 2020 r. Wniosek należy zatem złożyć jak najszybciej.

Złożyłem wniosek, co dalej

Rozpatrzenie wniosku trwa kilka tygodni. O wynikach zostaniesz poinformowany drogą mailową. Mail będzie zawierał oficjalny dokument potwierdzający Twój status. Podczas składania wniosku sprawdź zatem 3 razy czy dobrze wpisałeś adres mailowy.

 

Złóż wniosek teraz

 

Wiza dla Polaków planujących przeprowadzkę 

EU Settlement Scheme obejmuje jedynie Polaków, którzy mieszkali na Wyspach przed 31 grudnia 2020. Jeżeli planujesz przeprowadzkę po tym terminie to nie będziesz mógł ubiegać się o status pre-settled. Osoby przybywające do UK od stycznia 2021 roku i chcące tam pracować, studiować i mieszkać na stałe będą musiały ubiegać się o wizę. Aplikacje o wizę są już otwarte. Na stronie rządu brytyjskiego znajdziesz wszelkie informacje o wizach i dowiesz się czy będziesz jej potrzebować.

 

Złóż wniosek o wizę

 

Flaga UK

 

!!AKTUALIZACJA!!

Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską z umową.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *